Her yıl Almanya'ya dönen gurbetçiler gümrüklere 15 milyon Euro bırakıyor!

Gurbetçi vatandaşların valizlerinde Almanya'ya götürdükleri değerli taş ve altınlar nedeniyle ülkenin kasasına yılda yaklaşık 15 milyon Euro para giriyor. Öte yandan uygulanan yöntemler ise akıllara durgunluk getiriyor.

Türkiye'de düğün yapan veya daha uygun olduğu için Türkiye'den altın alıp Almanya'da satma planları yapan kişiler birbirinden farklı yöntemlerle gümrükten altın geçirmeye çalışıyor. Durum böyle olunca gümrük memurları da gözünü dört açıyor. Valizlerinde veya çantalarında altın yakalanan yolculara ağır cezalar kesiliyor. Bu ilginç yöntemlerden bazıları şöyle:


"BÖREKLERİN İÇİNDEN ALTIN ÇIKTI"

Almanya'nın Düsseldorf Havalimanı’nda, böreklerin içine saklanmış altınlar bulundu. Öte yandan yanına küçük seyahat yastığı alan bir kişi denedi ama başaramadı. Yastığın içinden onlarca bilezik çıktı. Bir kişi de metal olduğu için bileziklerini çaydanlığın içine sakladı ancak yakalandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Alman gümrüğü, yiyeceklerin arasında, sırt çantalarında, bavullarda, el çantalarında, kadınların bileklerinde, boyunlarında, erkeklerin mahrem yerlerinde altın bulduklarını belirterek, “Röntgende ya da x-ray'den geçerken hepsi görünüyor” ifadelerini kullanıyor. Almanya vizesi almak için hangi yollar izlenmelidir?


2 BİN 100 EURO VERGİ KESİLDİ

Stuttgart'ta bir Türk vatandaşının üzerinde bulunan 8 bilezik, küpe ve altınlara 2 bin 100 euro ceza kesildi. Bu cezaya ek olarak ‘gümrüklü malı beyan etmeme’ nedeniyle ayrıca bir ceza uygulandı. Öte yandan bazı durumlarda altına el konulabiliyor. Köln-Bonn Havalimanı’nda geçtiğimiz yıl 8.3 milyon Euro'luk altın yakalandı. Altına el konuldu. 


CEZA ALMAMAK İÇİN BUNLARI YAPABİLİRSİNİZ!

1) Almanya dışından alınan altın, mücevher veya halılar Almanya'ya ithal ediliyorsa, bunların gümrükten yasal kurallar içinde çekilmesi gerekiyor. Yani bildirmek ve belgelerini sunmak gerekiyor.

2) Bedelsiz ithalatta limit 430 Euro. Bu limitin altındaki değerli mallara gümrük, ithalat vergisi yok. Miktar aşılırsa yüzde 19 oranında ithalat vergisi ödeniyor. 700 Euro'ya kadar olan mallar için daha düşük bir oran belirlenebiliyor.

3) Türkiye'den altın, mücevher veya benzeri değerli takılarda 1200 Euro'luk başka bir sınır var. 1200 Euro'nun altında olanlar için fatura ya da kuyumcu belgesi yeterli. Ancak getirilen takı 1200 Euro'yu aşıyorsa, Türk gümrüğünden bununla ilgili bir yazı gerekiyor. Bu yazı olduğunda, Almanya'da ek bir vergi ya da ceza ödenmiyor.

4) Türk gümrüğünden bu belge olmayınca, Alman gümrük memurları ortalama bir değer biçiyor ve bu değer üzerinden yüzde 2.5 gümrük vergisi kesiyor. Ayrıca, usule uygun bildirim yapılmaması nedeniyle ceza da yazılıyor.

5) Yanınızda başka aile bireylerinin olması bir anlam ifade etmiyor. Bu tür takılar, değer olarak bir bütün sayılıyor ve para gibi kişi sayısına bölünmüyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (206 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.