Hollanda Kralı Cevdet Yılmaz'ı affetti!

Hollanda'da 6 kişiyi öldüren ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Cevdet Yılmaz, Hollanda kralı Willem-Alexander tarafından affedildi.

Hollanda müebbet hapis cezasını kelimenin tam anlamıyla kişinin hayatının sonuna kadar uygulayan bir ülke. Ülkede sadece affetme yetkisi krala ait ve bu yetkiyi 1986'dan beri ilk kez bir Türk için kullandı. 1986 yılından beri ilk kez affedilen hükümlü Cevdet Yılmaz oldu. 1983 yılında medyada gelen olayda Cevdet Yılmaz, Hollanda'nın Delft kentindeki Koetsiertje adlı kafede 12 yaşındaki bir kız çocuğunu dahil toplam 6 kişiyi öldürmüştü.


SEN GERÇEK HOLLANDALI DEĞİLSİN TARTIŞMASI

5 Nisan 1983 yılında meydana gelen olayda Hollanda vatandaşı Cevdet Yılmaz'a kafede bulunan bir kişi "Sen gerçek Hollandalı değilsin, Hollanda ve Karayip adalarını oluşturan Nederlend vatandaşısın" ifadelerini kullandı. Bu ifadeler üzerine Cevdet Yılmaz ile kişi hakkında tartışma yaşandı. Kafedeki kişinin kendisine küfür edildiğini söyleyen Yılmaz, eve gidip silahını aldıktan sonra, önce tartıştığı kişiyi vurdu. Ardından kafedeki diğer kişilere ateş eden Yılmaz, 6 kişiyi öldürdü.

ÜLKE DAHA ÖNCE BÖYLE BİR DURUM İLE KARŞILAŞMAMIŞTI!

Hollanda sessiz sakin bir ülke özelliği taşıdığı ve o zamana kadar böyle büyük bir olay yaşanmadığı için ülke kamuoyunda olay tüm Hollandalılar tarafından büyük tepki ile karşılandı. Yaşananların ardından Cevdet Yılmaz, 1984 yılında müebbet ölüm ile cezalandırıldı.

ÜLKE İKİYE BÖLÜNDÜ

Bir anlık öfke yüzünden tüm hayatı hapishanede geçen Cevdet Yılmaz, uzun yıllar cezaevinde kaldığı ve yeterince ceza çektiğini belirterek Hollanda kralından af talebinde bulundu. Cevdet Yılmaz'ın bu talebine ülkedeki birçok yargıç ve kamu denetçisi de destek verdi. Ancak Hollanda Hukuku Koruma Bakanı Sander Dekker, 6 kişiyi öldüren bir kişinin toplum içine salınmasının, kurban yakınlarında derin yaralar açacağını belirterek, Yılmaz'ın ömür boyu hapishanede kalması gerektiğini söyledi. Bu yüzden Cevdet Yılmaz'ın sıklıkla tekrarlanan af talebi her defasında reddedildi.


38 YIL SONRA KRAL TARAFINDAN AFFEDİLDİ!

Yaşanan bu olayların ardından 38 yıldır cezaevinde buluna Cevdet Yılmaz'ın merhamet talebi sürpriz bir şekilde Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından kabul edildi. Hollanda Kralı, Yılmaz'ın affedilmesini öngören kararı imzaladı. Karara kurbanların yakınları tepki gösterdi. 

EVLENDİ, ÇOCUĞU OLDU VE ÇALIŞMAYA BAŞLADI!

Cevdet Yılmaz cezaevinde bulunduğu zamanlarda evlendi ve çocuğu oldu. Öte yandan Yılmaz son yıllarını suçluların kaldığı ve tedavi edildiği bir klinikte geçirdi. Bir süreden beri, rehabilitasyon programı kapsamında cezaevi dışında kalan Yılmaz, seyahat yasağı ve bildirim zorunluluğu koşuluyla çalışmaya başladı. Yozgat Boğazlıyan nüfusuna kayıtlı olan Yılmaz'ın, affının ardından temelli olarak Türkiye'ye dönmeyi planladığı belirtildi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (239 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.