İngiltere 1 Ocak'tan itibaren yeni vize sistemini devreye sokacak!

İngiltere, Brexit ile yolları ayırdığı Avrupa Birliği'nin kurallarını bir kenara bırakarak kendi kurallarını hayata geçirmek için gün sayıyor. Birleşik Krallık, bu kurallardan biri olan yeni vize sistemini 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe sokacak.

İngiltere yaptığı oylama ile birlikten kopuş anlamına gelen Brexit'i onaylamış ve geçiş sürecini başlatmıştı. Bu süreç 1 Ocak itibariyle sona erecek. 1 Ocak'tan itibaren İngiltere’nin AB ülkeleriyle serbest dolaşımı da sona ermiş olacak. Ülke, Avrupa Birliği'ne üye iken birlik ile ortak imzaladıkları birçok anlaşmadan muaf olacak. Bunlardan Türkiye vatandaşları için önemli olan Ankara Anlaşması da son bulacak. Anlaşma Türk vatandaşlarının İngiltere'ye yerleşmelerinin ve çalışmalarının önünü açıyordu. Anlaşmanın bitmesine günler kala binlerce Türk vatandaşı, İngiltere'de çalışmak ve yerleşmek için başvuru sırasına girdi...

İNGİLTERE 1 OCAK'TAN İTİBAREN YENİ VİZE SİSTEMİNİ DEVREYE SOKACAK!

İngiltere'de yaşamak ve çalışmak isteyenlere ülke puana dayalı yeni bir sistem getirdi. Bu sisteme göre İngiltere'de çalışmak isteyenlere ülke puan verecek. Online yapılacak başvurularda kişinin özellikleri ve katma değeri puanlanacak. İngiltere, 1 Ocak'tan itibaren çalışma vizesini bu kriterlere göre verecek. 


İNGİLTERE KALİFİYE İŞÇİ ALACAK!

İngiltere önceliği kaliteli ve kalifiye işçilere verecek. Bu işçilerin iyi derece İngilizce bilmeleri ve yılda minimum 25 bin 600 sterlin yani yaklaşık 34 bin 200 dolar kazanıyor olmaları gerekecek. Başvuru yapanların, kendilerini geçindirecek gelirleri olduğunu kanıtlamaları istenecek. Yaklaşık 610 ila 1408 sterlin arasında bir başvuru ücreti alınacak. Başvuruların sonuçlanması üç hafta kadar sürecek. Puanlama sistemini halihazırda kullanan ülkelerden birisi de Avustralya. Sistem işçinin mesleğine ve beceri seviyesine göre puan veriyor. 

YENİ SİSTEM ÜÇ KELİME: "SADE, ETKİLİ VE ESNEK"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, yeni sistemi 'Sade, etkili ve esnek' olarak yorumladı. Yeni sistemin İngiltereli iş verenlere ihtiyaç duyacakları iş gücünü karşılama olanağı sağlayacağını belirten Patel, yerli işçilerin de kendilerini geliştirme ve eğitimlerine öncelik vermelerine teşvik edeceğini söyledi

"BAZI SEKTÖRLERDE KRİZ YAŞANABİLİR"

Avrupa Birliği'nin uyguladığı serbest dolaşımı uygun bulmadıklarını belirten İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, birlik içerisindeki düşük düzeydeki işçilere fazlasıyla bel bağlandığını ancak dışarıdan ve kalifiye işçiliği ikinci sıraya düşürdüğünü yorumladı. İngiltere'deki sendikalar yeni sistem hakkında ne düşünüyor? Konu hakkında açıklamalarda buluna sendikalar kararı eleştirerek yeni sistemin bazı sektörlerde krize varacak sonuçlar doğurabileceğinden endişeli.

SEN GEL SEN GELME!

Ayrıca Küresel Beceri, İnovasyon ve Girişimcilik vizeleri için başvurular da 1 Aralık’tan itibaren başladı. Bununla, “mühendislik, bilim, teknoloji ve kültür alanlarında müstesna beceri sahibi kişilerin” İngiltere’ye gelmesi hedefleniyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com


4.8 / 5 (166 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.