İngiltere kapılarını 3 renge göre açacak!

Aşı çalışmalarıyla birlikte toplumsal bağışıklığın ciddi oranda sağlandığı İngiltere’de uluslararası seyahat yasaklarıyla ilgili kararın bu hafta açıklanması bekleniyor.

Avrupa Birliği aşı yaptıran ve vaka sayıları düşük olan ülke vatandaşlarına kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu plana benzer bir plan ile İngiltere de kapılarını turistlere açacak. Ancak İngiliz hükümeti yakaladıkları başarının olumsuz etkilenmesini istemiyor. Konuyla ilgili olarak 3 plan üzerinde çalışılıyor. İngiltere Başbakan’ı Boris Johnson, normalleşme süreciyle ilgili yol haritasını açıkladığında uluslararası ulaşımın 17 Mayıs’ta başlayabileceğini duyurmuştu. Bu tarih itibariyle İngiltere ülkeleri vaka ve risk durumuna göre yeşil, sarı ve kırmızı olarak 3 kategoride ayıracak.

İNGİLTERE’DEN TRAFİK IŞIĞI SİSTEMİ

Ülkelere durumlarına göre 3 renk verilmesi “Trafik ışığı sistemi” olarak adlandırıldı. Üzerinde tartışılan plana göre yeşil listedeki ülkelerden gelen yolcular için 10 günlük karantina zorunluluğu kalkacak. Sarı listedeki ülkelerden gelenler için mevcut karantina kuralı devam edecek. Kırmızı listedeki ülkelerden seyahat edenler ise İngiltere’ye vardıklarında, masraflarını kendileri karşıladığı bir otelde 10 gün karantinada kalmak zorunda.

KAPILAR AB’YE AÇILACAK MI?

Halkın yarısından fazlasının aşılandığı İngiltere, vaka ve can kaybı açısından AB ülkelerine göre çok daha iyi konumda. Ancak yerel basında çıkan haberlere göre bu durum AB’nin İngiltere’ye sınırlarını açması için yeterli olmayabilir. Sancılı bir süreçten sonra AB ile yollarını ayıran Londra’dan mütekabiliyet ilkesine uyması beklendiği söyleniyor. Diğer bir deyişle, AB’nin İngilizlere kapıları açması halinde, İngiltere’nin de tüm AB vatandaşlarının ülkeye girişine izin vermesi gerekecek. Öte yandan iddialara göre İngiliz hükümetinin üzerinde çalıştığı yeşil listede 27 AB ülkesinden en fazla 10’unun yer alması öngörülüyor.

ZORUNLU 3 TEST KONUSU!

İngilizleri endişelendiren diğer bir kuralsa şu anda geçerli olan “zorunlu 3 test” uygulaması. Mevcut şartlarda, ülkeye varan tüm yolculardan seyahatten 72 saat önce PCR testi yaptırmaları isteniyor. Bunun yanı sıra ülkeye vardıktan sonra, 10 günlük karantina sürecinin 2’nci ve 8’inci günlerinde de test yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu testlerin gümrük kapısına varmadan sipariş edilmesi ve ücretinin ödenmiş olması gerekiyor. Yalnızca Sağlık Bakanlığının onayladığı firmalardan alınabilen 2’nci ve 8’inci gün PCR testlerinin fiyatı 100 ile 400 sterlin arasında değişiyor. Karantina süresini 10 günden 5’e indirmek isteyenler ise ayrı bir test yapıp, sonucun negatif çıkması halinde karantinalarını yarıda bitirebiliyor. Covid-19 testlerinin fiyatları göz önünde bulundurulduğunda 4 kişilik bir ailenin tatil masrafının en az 400 sterlin artması söz konusu. Dolayısıyla yaz tatilini iple çeken İngilizler 3 test zorunluluğunun kalkmasını istiyor.

 VİZE ALACAKLAR ŞİMDİDEN BAŞVURMALI

İngiltere, tatil için Türk vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ülke Türk vatandaşlarından İngiltere vizesi istiyor. Bu vizenin çıkması ise şu günlerde aksayabiliyor. Bu nedenle yaz tatilini İngiltere’de geçirmek için vize için Marin Vize Merkezi’ne başvurabilirsiniz.


Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (222 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.