İngiltere, Rusya ve AB ülkeleri ile turizm için temaslar sürüyor

Koronavirüs nedeniyle birçok ülke Türkiye’ye yönelik kısıtlama getirmiş ve bu kısıtlamaların kaldırılması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İngiltere, Rusya ve AB ülkeleri ile temasa geçti. Bakan Ersoy, turizmin daha çok artması için vaka sayılarının 5 binin altına inmesi gerektiğini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İngiltere, Rusya ve AB ülkeleri ile 2021 yazı için dirsek teması gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. AB ülkeleriyle ilgili olarak Ersoy, “Önümüzdeki hafta çok yoğun görüşmelerimiz olacak. AB ile görüşme de olacak, ziyaret de olacak” dedi. Rusya ilgili ise Ersoy, “Vaka sayıları düzelmeye devam ediyor. Avrupa ve yurt dışı 2 haftalık ortalamaya bakıyor. İstikrar devam ederse inşallah, onlar zaten takip ediyorlar. Geçen seneki sınırların üstünde kabul etmeleri lazım; çünkü geçen seneki sınırlara göre, dünyada hiç kimse hiç kimseye açamaz. Şu anda vaka sayıları olumlu seyrediyor. 5 binin altını görmemiz lazım yani bir şeyi konuşabilmemiz için 5 binin altına gelmemiz lazım” diye konuştu.

“AB DEĞİL ÜLKE BAZLI KARARLAR ALINIYOR”

Turizm konusunda AB ülkeleri ile görüşmelere değinen Ersoy, “Önümüzdeki hafta da çok yoğun görüşmelerimiz olacak. Ülke bazlı, zaten AB değil ülke bazlı kararlar alınıyor, herkes kendi kararını kendi veriyor. AB ile görüşme de olacak, ziyaret de olacak. AB ülkeleri yeni bir prensip kararı aldılar, çift aşı yaptıran ziyaretçilerin seyahat kısıtlamalarını kaldırıyorlar. Çift aşı bizim için de geçerli zaten. İngiltere’yle zaten düzenli görüşüyoruz, Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle beraber görüşüyoruz. Onların trafik lambası sistemi var, onunla uyumlu veri akışını biz sağladık zaten. Sağlık Bakanlığı çok yoğun görüşmeye başladı. Teknik konular olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin görüşmesi lazım. Artık İngilizlerle aynı dili konuşuyoruz. Onlar 3 haftada bir değerlendirme yaptıkları için ben orada da olumlu bir gelişme bekliyorum açıkçası” diye konuştu.

HAVA TRAFİĞİ HAZİRANDA NETLEŞECEK

AB ülkelerinin Çin aşısına bakışını değerlendiren Ersoy, “Çin aşısıyla ilgili onlar bir ret vermiş değil. Daha yeni incelemeye aldılar, onun da olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz. Avrupa’da çok kullanılmayan bir aşı olduğu için ellerinde veri yok, verileri de topluyorlar şu anda” dedi. Bakan Ersoy, geçen sene 15 milyon turist hedefleri olduğunu ve 16 milyon gerçekleştiğini belirterek, “Bu sene de netleşir herhalde 1 ay içinde, hava trafikleri netleşsin, ona göre biz de tekrar bir yorum yapacağız. Kesinlikle geçen seneki rakamları geçeriz” diye konuştu.

GÜVENLİ TURİZM

Ersoy, “Bizim ‘Güvenli Turizm’ sertifikamız çok etkili, dünyada en etkili çalışan sertifika sistemlerinden biri. Türk turiste de güven veriyor aynı zamanda. Bunun olumlu sonuçlarını görüyoruz. Bu sene iç turizm açısından bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum” dedi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (165 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.