İngiltere seyahat öncesi covid testi istiyor mu?

İngiltere'de muhalefet 'seyahat öncesi covid testinin' yeniden başlamasını istiyor. Hükümet ise talebe sıcak bakmıyor.

İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi, hükümete seyahat öncesi covid testlerini yeniden zorunlu hale getirme çağrısında bulundu. Hükümetin omicron varyantına karşı orantılı bir yanıt verdiğini belirten Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, bunun seyahat sektörünü öldüreceğini söyledi.

Gereksiz yere seyahat sektörünü öldürmek istemediklerini belirten Grant Shapps, yeni varyanta karşı orantılı bir yanıt verdiklerini ve sert önlemler alarak başa dönmek istemediklerini ifade etti.

Öngörülebilir bir gelecekte aşı pasaportlarının seyahat için bir norm haline geleceğini kaydeden Grant Shapps, birçok ülkenin test talep ettiğini, ancak İngiltere'nin şu aşamada bunu talep etmediğini söyledi.

İngiltere'ye seyahat eden herkesten seyahat öncesi PCR testi istenmesinin 'kıymetli' olduğu belirtilen Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubuna (SAGE) ait bir rapor medyaya sızdırılmış, bunun üzerine konu muhalefetin ve hükümetin gündemine girmişti.

İNGİLTERE'YE GİRİŞ KOŞULLARI

Kalkış ülkesinde veya seçilen diğer ülkelerde COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi testten, 8. günde varış sonrası testten ve karantina gerekliliklerinden muaf. Nihai dozun kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olması gerekiyor. Aşılanmış yolcuların, varışlarından sonraki 2. gün veya öncesinde uygulanacak bir PCR testi için rezervasyon yaptırmaları ve bir yolcu bulma formu doldurmaları gerekiyor. PCR testi pozitif çıkan yolcuların 10 gün boyunca kendilerini izole etmeleri gerekiyor. Aşı muafiyetleri, yalnızca tam doz ve sertifikanın Birleşik Krallık, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer belirli ülkelerde düzenlenmiş olması durumunda geçerli.

AŞI OLMAYANLAR

Aşılanmamış yolcuların, kendi ikametgahlarına veya konaklama yerlerine vardıklarında veya 10 günden az kalacaklarsa seyahatin tam süresi boyunca 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları gerekiyor. İngiltere'ye seyahat eden yolcular, varışlarından sonraki beşinci günde yaptıracakları testin pozitif çıkması durumunda erken karantinadan kurtulmak için 'Test to Release' planına başvurabiliyor. Pozitif çıkanların 10 gün daha kendilerini izole etmeleri isteniyor.

KIRMIZI LİSTEDEKİ ÜLKELERDEN GİRİŞ YASAK

Son 10 gün içinde 'kırmızı liste'de bulunan başka bir ülkeyi ziyaret eden yolcuların İngiltere'ye girmesine izin verilmiyor. Bu durumda, aşı durumuna bakılmaksızın daha fazla karantina ve test gereksinimi devreye giriyor. Birleşik Krallık ve İrlanda vatandaşları ve sakinleri için muafiyetler kimi muafiyetler söz konusu.

Şu anda aşılı olanlar İngiltere'ye vardıktan iki gün sonra PCR testi yaptırmak ve test sonucu çıkana kadar izole olmak zorunda.

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (197 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.