Irak ile Türkiye arasında vize muafiyeti için geri sayım!

Türkiye'ye gelen Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki ülke arasında 2009 yılında başlatılan ancak terör sorunlarıyla askıya alınan vize muafiyeti konusunu masaya yatırdı.

Irak ile Türkiye arasında vize muafiyeti açıklaması DEAŞ ve korona yüzünden etkilenen ekonomik kayıplar için umut vadeden bir gelişme oldu. Birçok sektör Irak'ta işlerin normale dönmesini bekliyor.

IRAK İLE TÜRKİYE ARASINDA VİZE MUAFİYETİ İÇİN GERİ SAYIM!

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre yaklaşık 12 bin Türk şirketi Irak ile yakın ticari ilişkilerde bulunuyor. Ancak DEAŞ ve korona yüzünden işler eskisi gibi değil. Aşının uygulanmaya başlamasıyla birlikte Türk şirketlerin yönü yeniden Irak'a çevirilebilir... Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin yaptığı Türkiye ziyareti kapsamında meslektaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Bakanlıkta basın toplantısı yapan ikili vize muafiyeti konusunu masaya yatırdı. Baş başa görüşen iki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

IRAK-TÜRKİYE TİCARETİ KORONADAN ETKİLENMEDİ 

Görüşmede ikili ilişkilerin ve vize konusunun ele alındığını belirten Hüseyin, korona virüs salgınına rağmen Irak ve Türkiye arasındaki ticaretin gerileme beklenirken artış kaydettiğini söyledi. Hüseyin, "2019 da ikili ticaret hacmimiz 15,8 milyar dolardı. Bu yıl ise 16-17 milyar dolara varabilecek düzeye gelmiştir diyebiliriz" dedi.

VİZE MUFİYETİ İÇİN ORTAK KOMİTE

Türkiye ile Irak arasındaki vize konularını da değerlendirdiklerini kaydeden Hüseyin, "Bu konu doğrudan ticari ve sosyal ilişkileri etkilemektedir. Türkiye'de çok sayıda Iraklı yaşamaktadır. Bu yönüyle Iraklı vatandaşları da ilgilendiriyor. 2009 yılında bir anlaşmamız vardı. Burada bazı sorunlar varsa ortak komite tarafından teknik çalışma yürütülecek. Bu sayede 2009 anlaşmasının uygulanmasına başlanacaktır" şeklinde konuştu.

"YATIRIMCILARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ AÇACAĞIZ"

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "2009'da karşılıklı olarak vizeleri kaldırmıştık ancak DEAŞ yüzünden güvenlik problemi olmuştu. Tekrar vize uygulamasını geri getirmek zorunda kalmıştık. Irak ile vizeleri tekrar kaldırabiliriz. Türk firmaların Irak'ta daha fazla yatırım yapmasını teşvik ediyoruz. Yatırımcıların önündeki engelleri kaldırmak için gerekli adımları atacağız" diye konuştu.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU, "VİZE KONUSUNU DEĞERLENDİRDİK"

Iraklı mevkidaşı ile neler yapabileceklerini konuştuklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, Ovaköy, Fişhabur sınır kapılarının yeniden açılması konusunu masaya yatırdıklarını belirtti. Çavuşoğlu, "Özellikle Bağdat, Erbil, Türkiye olarak kimse dışlanmadan ticaretimizi artırmak için ve Irak'ı bölgesel bir transit ülke yapmak için bu kapıların açılması da önemli. Bu konuları da önümüzdeki günlerde değerlendirmeye devam edeceğiz. Bugün kendi aramızda vize konusunu da değerlendirdik.

IRAK'LA 2009'DA İMZALANAN VİZE ANLAŞMASI

2009 yılında imzaladığımız anlaşma ile karşılıklı olarak vizeleri kaldırmıştık. Maalesef DEAŞ terör örgütü, aynı şekilde PKK terör örgütleri yüzünden güvenlik problemi oldu. DEAŞ'a karşı Irak büyük bir zafer kazandı, bundan memnuniyet duyuyoruz. Bu terör endişesi, güvenlik endişesi yüzünden tekrar vize uygulamasını geriye getirmek durumunda kaldık.

"IRAK İLE 2009 YILINA DÖNMEK İSTİYORUZ"

Biz Iraklı kardeşlerimize vize uygulamaktan memnuniyet duymuyoruz. Önümüzdeki süreçte tekrar 2009 anlaşmasına geri dönebilmek için ne yapmamız lazım, güvenlik endişelerini nasıl gidereceğiz? Bir yol haritası üzerinde çalışma konusunda hemfikir olduk. En kısa zamanda Irak'a iadeyi ziyaret yapmak istiyorum. Aramızdaki temasları daha da sıklaştıracağız" dedi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com4.8 / 5 (203 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.