İspanya'dan AB ile Türkiye arasında pozitif gündem çağrısı!

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında rüzgarların yönü pozitife dönebilir. Konuyla ilgili İspanya'dan sürpriz bir açıklama geldi. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, bu yıl gerçekleşecek Türkiye-AB görüşmelerinde pozitif gündeme odaklanması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya ile görüştü. Gerçekleşen görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. AB için Türkiye'nin önemli bir ülke olduğunu belirten İspanyol bakan, "Türkiye bizim için herhangi bir komşu değil. AB ile özel bir ilişkisi olan, dış pazarlara erişimi bulunan, zaten AB'ye tam üyelik adaylığı devam eden, farklı konumda bulunan bir ülke" ifadelerini kullandı.

"GERGİNLİK ORTADAN KALDIRILMALI, ADIMLAR SOMUT HALE GELMELİ"

Aralık ayında gerçekleşecek Türkiye-AB toplantısının 'pozitif gündem' başlığı altında gerçekleşmesi gerektiğini belirten Laya, "Pozitif gündemden kastımız, mevcut olan yönlendirmelerle diyalog esaslı müzakereler yürütüp, provokasyonları ve gerginliği ortadan kaldırmak, alınacak kararlarla bu adımları somut hale getirmektir. Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi de önemlidir. Aynı zamanda vize serbestisi konusunda ortak çalışmalar yapılması gerekiyor. Düzensiz göçü yasal zemine oturtmak için de görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.  İspanya vizesi nasıl alınır?

"İSPANYA, TÜRKİYE'YE DESTEĞE HAZIR"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdikleri görüşmede Fransa, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile yaşanan gerginliklerin masaya yatırıldığını belirten Arancha Gonzalez Laya, siyasi konularda arayı bulmak için İspanya'nın her zaman yardıma hazır olduğunu belirtti. Bakan Laya, Türkiye'nin bölgesel sorunların çözümü konusunda önemli bir aktör olduğunu, Libya, Suriye, Dağlık Karabağ ve Orta Doğu gibi konularda gayretler gösterdiğini vurguladı.

"AB İLE TÜRKİYE ARASINDA SORUNLAR ÇÖZÜLEREK İLERLENMELİ"

Laya, "Türkiye, AB ile karşılıklı spesifik ilişkilerimizin olduğu, komşumuz ve AB'ye tam adaylık süreci devam eden bir ülke. Bu Avrupa'nın tamamını ilgilendiren bir konu. Hepimizin aramızdaki sorunları çözerek ilerlemesi gerekiyor." dedi. İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, 2021 yılında Türkiye'de hükümetler arası bir zirvenin gerçekleşeceğini zirve ile birlikte bir iş formunun da yapılacağını aktardı. Bu zirvede enerji ve sağlık sektörü başta olmak üzere ikili görüşmelerin gerçekleşeceğini kaydetti. Laya, "2021'in daha dengeli ve istikrarlı bir yıl olmasını bekliyoruz." diye konuştu. 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (187 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.