İzlanda'da aşı pasaportu uygulaması başladı!

Schengen Bölgesi ülkelerinden birisi olan İzlanda'da aşı pasaportu (Aşı sertifikası) uygulaması başladı. Yurtdışı seyahatlerini kolaylaştıracağı düşünülen aşı pasaportları iki doz aşıyı da olan İzlanda vatandaşlarına dağıtıldı. 

Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na taşıdığı aşı pasaportu veya aşı sertifikası olarak adlandırılan uygulama için birlik genelinde tartışmalar sürüyor. Aşı pasaportunun AB vatandaşlarının seyahat özgürlüğünü kısıtlaması ve bunun da hukuksal sorun yaşatacağına ilişkin endişeler yüzünden bazı ülkeler uygulamaya yanaşmıyor. Çünkü uygulama aşı olmayan AB vatandaşlarının başka AB üyesi ülkelere geçişini engelliyor... Bu tartışmalar ışığında AB üyesi olmayan ama Schengen Bölgesi'nde bulunan İzlanda aşı pasaportu için adım attı. İZLANDA SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA!

Konuyla ilgili açıklama yapan İzlanda Sağlık Bakanlığı, korona virüs aşısının iki dozunu da vurduran 4800 İzlanda vatandaşına aşı sertifikası verildiğini duyurdu. Ülke sertifika için özel bir internet sitesi kurarak hizmete soktu. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Amaç, aşı olanların sınır kontrollerinde sertifika gösterip kısıtlamalardan muaf olabilmelerini, bu sayede de ülkeler arası hareketliliği kolaylaştırmak" ifadesi kullanıldı. 


İZLANDA AŞI PASAPORTU OLAN DÜNYA VATANDŞLARINI KABUL EDECEK!

İzlanda'nın verdiği aşı pasaportu veya aşı sertifikası olarak adlandırılan belgeyi şu anlık hiçbir ülke kabul etmiyor ancak yakın zamanda Avrupa Birliği geneli olmasa da bazı ülkelerin belgeyi kabul etmesi bekleniyor. Öte yandan ülke bu tarz bir belge ile ülkeye gelen dünya vatandaşlarının kabul edileceğini ve karantina tedbirlerinin dışında tutulacağını açıkladı.