Kanada’dan Öğrenci Vizesi Açıklaması

Kanada hükümeti, ülkede yaşanan hızlı nüfus artışının ve buna bağlı olarak artan konut sorunlarının hafifletilmesi amacıyla, yabancı öğrencilere yönelik yeni düzenlemeler getirdiğini açıkladı.

 

Yeni politikalar kapsamında, ülkeye kabul edilecek yabancı öğrenci alımına iki yıllık bir sınır uygulanacak. Bu sınırlama, özellikle bazı lisansüstü öğrencilerin çalışma izinlerinin kısıtlanması şeklinde de kendini gösterecek. Kanada Göçmenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2024 yılı için belirlenen yabancı öğrenci üst sınırının yaklaşık 360 bin vize olduğu belirtildi. Bu sayı, 2023 yılına göre yaklaşık yüzde 35'lik bir azalışı ifade ediyor.

Göçmenlik Bakanı Marc Miller, bu düzenlemenin, özellikle özel okullarda öğrenim gören öğrencileri korumayı ve barınma ile hizmetler üzerindeki yükü hafifletmeyi hedeflediğini vurguladı. Miller, bazı özel kurumların yetersiz kaynaklarla çalıştığını ve uluslararası öğrencilerden yüksek ücretler talep ettiğini eleştirdi. Bu durumun, barınma, sağlık ve diğer hizmetler üzerinde ekstra baskı oluşturduğunu ifade etti.

Bakan Miller, azalan öğrenci nüfusunun özellikle kiralar üzerinde olumlu bir etki yaratarak, maliyetlerin düşmesine katkı sağlayacağını belirtti. Ülkedeki hızlı nüfus artışı, sağlık ve eğitim hizmetlerindeki baskıyı artırıyor ve konut maliyetlerinin yükselmesine sebep oluyor. Bu ve benzeri sorunlar, Başbakan Justin Trudeau'nun kamuoyu desteğinde düşüşe neden oluyor.

Kanada'nın uluslararası öğrencilerden elde ettiği yıllık gelirin ortalama 16 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Ontario eyaleti, bu öğrencilerden en büyük payı alan bölge olarak öne çıkıyor. Ancak, yabancı öğrenci sayısındaki bu sınırlama, bazı sektörlerde geçici işçi sıkıntısına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunuluyor. Öğrencilerin büyük bir kısmının Hindistan ve Çin'den geldiği biliniyor.

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (239 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.