Kırgızistan’da Rusya’nın Mir sisteminden çıktı!

Rusya yaptırımların ardından Mir ödeme sistemini başlatmış ve ülkelerle ticaretini bu sistem üzerinden yapmaya başlamıştı. Ancak Türkiye’nin de çıktığı sistemden son olarak Kırgızistan’da çıkış yaptı.

Rusya merkezli sistemde Türkiye dahil 11 ülke bulunuyırdu. Rusya’ya karşı başlatılan yaptırımlar ve ABD’nin baskıları sonucunda ülkeler bir bir sistemden çıkış yapmaya başladı.

Son olarak Kırgızistan Merkez Bankası da sistemden çıktığını duyurdu. Yaptırımlarla birlikte Rusya’dan alınan kredi kartları diğer ülkelerde kullanılamıyor. Bu sistem ile özellikle turizm amaçlı Mir sistemi kullanılıyordu.

Mir kartları, Rusya ve Türkiye, Güney Osetya, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Abhazya, Güney Kore ve Vietnam’da kullanılıyordu.

Rusya kendi vatandaşlarının dünya üzerinde alışveriş konusunda sıkıntı yaşamaması için Mir sistemini yaygınlaştırmak istiyor. ABD ise açıklamalar ve birebir görüşmeler ile ülkeleri bu sistemden çıkartmaya çalışıyor.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (212 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.