Kırgızistan vize istiyor mu, Kırgızistan giriş serbest mi?

Kırgızistan, Orta Asya'da stratejik bir konumda bulunan, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla önemli bir ülke olarak bilinir. Kırgız Cumhuriyeti olarak da anılan bu ülke, bağımsız Türk devletlerinden biri olup, Türk Devletleri Teşkilatı ve TÜRKSOY'a üyedir.


Coğrafi açıdan, Kırgızistan'ın dağlık yapısı onu bir miktar izole etmiş olsa da, tarihi İpek Yolu gibi önemli ticaret yollarının bir parçası olarak birçok büyük medeniyetin kesişme noktasında yer alıyor. Kırgızistan'ın geçmişi, birçok kabile ve klana ev sahipliği yapmış, zaman zaman büyük imparatorlukların hakimiyetine girmiştir. Göçebe Türklerin izinden giden Kırgız Kağanlığı, 13. yüzyılda kurulmuş ve sonrasında Moğol İmparatorluğu tarafından fethedilmiştir.


Bağımsızlığını Moğollardan kazandıktan sonra, Çungar Hanlığı ve Hokand Hanlığı gibi güçlerin egemenliğine girmiştir. 1876'da Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olan Kırgızistan, 1936'da Sovyetler Birliği'nin bir cumhuriyeti olarak yeniden yapılandırılmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 1991'de bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan, demokratik bir hükümet kurmuştur.

 

Kırgızistan'ın vize politikası konusunda, Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yabancı ülke vatandaşlarının Kırgızistan'da vizesiz olarak kalabilecekleri sürenin düzenlendiği belirtilmiştir. Bu düzenleme, 180 gün içinde en fazla 90 gün vizesiz kalma imkanı sunmaktadır. Örneğin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Kırgızistan'da vizesiz kalabilirler. Ancak, 90 gün kesintisiz kalındıktan sonra, izleyen 90 gün içinde Kırgızistan'a vizesiz giriş yapılamayacaktır.


Ayrıca, Kırgızistan'da yasal olarak kalma süresinin aşılması durumunda, çıkış vizesi ücretleri süreye bağlı olarak artırılmıştır. Bu ücretler, kalma süresinin aşılma süresine göre değişmektedir; örneğin 3 aya kadar aşılması durumunda 8.800 Kırgız Somu, 3 aydan 6 aya kadar 13.200 Kırgız Somu, 6 aydan 1 yıla kadar 17.600 Kırgız Somu ve 1 yıldan uzun süre aşılması halinde 22.000 Kırgız Somu olarak belirlenmiştir.

 

 

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (174 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.