Pasaportlar hakkında bilinmeyen 13 gerçek! İlk pasaport hangi tarihi kaynakta geçiyor?

Pasaportlar hakkında ne kadar bilgimiz var? Elimize aldığımızda bize farklı bir his yaşatan pasaportlar hakkında neler biliyoruz? Bu yazımızda pasaportlar hakkında açıklanan en ilginç bilgileri sizinle paylaşmak istedik keyifli okumalar dileriz.

1-Kuzey Işıklı pasaportlar...

İskandinav ülkelerine ait pasaportları ultraviyole ışığının altına koyarsanız Kuzey Işıklarını görebilirsiniz. 

2-İlk pasaport nerede geçiyor?

Pasaport ibaresi ilk kez İncil'de karşımıza çıkmaktadır. Nehemya Kitabı'nda Fars Kralı 1.Artahşasta bir yetkiliye Yahudiye'deki seyahatlerinde güvenli geçiş sağlayan bir belge veriyor.

3-Pasaportlarda fotoğraf zorunluluğu ne zaman getirildi?

Birinci Dünya Savaşı sırasında bir Alman ajanının Amerikan pasaportuyla İngiltere'ye girmesi sonucunda pasaport hakkında tartışmalar başladı. Ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında pasaportta fotoğraf zorunlu oldu.

4-ABD'de kilo vermeniz halinde pasaportunuzu değiştirmek zorundasınız.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kilo almanız, kilo vermeniz, yüz ameliyatı geçirmeniz, yüzünüzde bulunan dövmeyi sildirmeniz veya yüzünüze dövme yaptırmanız halinde pasaportunuzu değiştirmek zorundasınız.

5-Pasaportlarda aile fotoğrafları da kabul ediliyordu.

Pasaportlara fotoğraf zorunluluğunun geldiği ilk dönemlerde, istediğiniz fotoğrafı kullanabiliyordunuz. Hatta ailece çektirdiğiniz fotoğraflar bile pasaport başvurularında kabul ediliyordu.

6-Bir ülkede mahsur kalmak istemiyorsanız pasaportunuzu süresi dolmadan 6 ay önce yenileyin

Birçok ülke giriş yapılmasından sonra 3 aylık geçerlilik süresini kabul ediyor. Ancak olumsuz bir durumla karşılaşmamak için pasaportunuzun geçerlilik süresi ülkeye giriş yaptığınız andan sonra en az 6 olmalıdır. Geçerlilik süresi bitmiş bir pasaport size sorun çıkartabilir.

7-İlginç vize anlaşmaları: Avustralya'nın Queensland eyaletine pasaportsuz girilebiliyor

Papua Yeni Gine'nin kuzeyindeki belirli 9 köyden birinde yaşıyorsanız. Queensland'e pasaportsuz giriş yapabilirsiniz.

8-Vatikan'da pasaport kontrolü yapılmıyor!

Vatikan'a girişte pasaport kontrolü yapılmamaktadır. Ancak ülke Papa'ya 1 numaralı pasaportu vermektedir.

9-Çoğu ABD'linin pasaportu yok.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre 321 milyon 362 bin 789 ABD vatandaşından sadece 121 milyon 512 bin 341'inin pasaportu var.

10-Büyük Okyanus'ta bulunan bir ülke olan Tonga, pasaport satıyor!

Büyük Okyanus'ta buluna Tonga krallığı, iddiaya göre 20 bin dolara pasaport satıyordu. Tonga Kralı 4. Taufa'ahau Tupou'nun, gelir elde etmek için Tonga pasaportu sattığı kulaktan kulağa yayılan ilginç bir bilgi.

11-Hareketli Finlandiya ve Slovenya pasaportları...

Finlandiya ya da Slovenya pasaportlarında sayfaları hızlıca çevirirseniz hareketli görüntüler görebilirsiniz.

12-Nikaragua Pasaportu sahtesi en zor yapılan pasaport

Nikaragua Pasaportu'nun şuana kadar bilinen 89 farklı güvenlik önlemi var. Bu güvenlik önlemlerine hologramlar ve filigranlar da dahil. Bu nedenle Nikaragua Pasaportu'nun en zor taklit edilebilen pasaport olduğu iddia ediliyor.

13-İngiltere Kraliçesi'nin pasaportu neden yok?

İddiaya göre İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in pasaportu yok. Ülkedeki tüm pasaportların onay madamı Kraliçesi 2. Elizabeth olduğu için seyahat etmek için kraliçenin pasaporta ihtiyacı yok.

Marina Vize Başvuru Merkezi
Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul
Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14
Fax: (+90) 212 530 04 31
Mail: info@marinavize.com

4.8 / 5 (159 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.