Polonya’da Schengen vize krizi! 350 bin çalışma vizesi satıldı

Polonya'da yaklaşan seçimler öncesinde büyük bir göçmen vizesi skandalı patlak verdi, ülke genelinde ve Avrupa genelinde tedirginliğe yol açtı.

 

Polonya'da, Ekim ayındaki seçimler öncesi hükümetin, yasa dışı göçmenlerin ülkeye serbestçe girebilmesine ve Avrupa'da özgürce dolaşabilmelerine olanak tanıdığına dair iddialar gündemi meşgul ediyor. Muhalefet partileri, mültecilere gerekli denetimler yapılmadan çalışma vizeleri verildiğini öne sürüyor.

Muhalif lider Tomasz Grodzki, bir TV programında konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapılması gerektiğini belirtirken, bu durumun Polonya'nın imajına zarar verdiğini ve güvenliğini tehdit ettiğini ifade etti. Dışişleri Bakanlığı, bazı düzensizlikler tespit edildiğini ve tüm diplomatik temsilciliklerin denetleneceğini belirttiği bir açıklama yayınladı.

Skandalın ortasında yer aldığı iddia edilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Piotr Wawrzyk, hastaneye kaldırıldı. Alman gazetesi Bild, Wawrzyk'ın intihar girişiminde bulunduğunu iddia etti.

Bild, skandalla ilgili olarak Polonya hükümetinin, 350 bin çalışma vizesini sattığına dair şok edici iddialara yer verdi. Gazete, bu durumun Avrupa Birliği'ne potansiyel bir terör tehdidi oluşturduğunu savundu. Ayrıca, Wawrzyk'ın intihar girişiminde bulunduktan sonra hastaneye kaldırıldığı haberlerine de değindi.

Amerika'nın Sesi ise, çeşitli ülkelerdeki Polonya konsoloslukları aracılığıyla 2021 yılından bu yana ortalama 5 bin dolar karşılığında en az 250 bin kişiye vize verildiğini bildirdi.

Yaklaşan seçimlerde mülteci sorununun önemli bir gündem maddesi olacağı düşünülüyor. Skandal, Polonya'nın göçmen politikalarını ve AB ile olan ilişkilerini etkileyebilir, bu yüzden durum yakından takip ediliyor.

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

 

4.8 / 5 (213 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.