Rusya’da uçak fiyatlarına rekor zam geldi!

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerinden birisi olan hava yolu taşımacılığı 2020 yılında zarar üstüne zarar açıkladı. Birçok ülke ile hava yolu ulaşımını durduran ülkelerden birisi olan Rusya’da bu zarar bilet fiyatlarına yansıdı.

 

Rusya hükümeti, koronavirüs salgını ile birlikte çok az dış hat uçuşuna izin verdi. Zamanla bu sayılar kısmen artsa da kazanç beklenildiği gibi olmadı. Bu da iç hat bilet fiyatlarına yansıdı. Birçok firma kayıplarını karşılamak için iç hat fiyatlarını arttırdı. Bu durum da yerli ve yabancı yolcuların tepkisi ile karşılandı.


TALEP ÇOK AMA UÇUŞ AZ!


Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, konu hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Dış hat için getirilen yasaklar, sınırlı sayıda ülkeye sınırlı uçuşlar ve uçuş sayısı azalınca oluşan yüksek talebin fiyat artışında etkili olduğunu belirten Gorin, bir yandan da maliyetlerin arttığının altını çizdi.

 

BİLET FİYATLARI YÜZDE 55 ARTIŞ GÖSTERDİ!


Rusya’daki bilet fiyatları 2021 yılı mart ayı başında 2019 yılının aynı dönemi göz önüne alındığında yüzde 55 artış gösterdi. Böylece, Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuş fiyatları iki katına ve Gürcistan için de iki buçuk katına çıkarken, uçak bileti fiyatları Maldivler için yüzde 36, Mısır için de yüzde 29 oranında artış gösterdi.

 

İÇ HATLARDAKİ ARTIŞ SINIRLI KALDI

 

İç hatlarda da belli bir oranda artış yaşandı ancak bu artış dış hatlardaki gibi astronomik olmadı. Örneğin, Mart 2021’de Soçi’ye 5,2 bin rubleye uçak bileti rezervasyonu yapılabiliyor. Bu fiyatın 2019 rakamlarından sadece yüzde 8 daha yüksek olduğu görüldü. Öte yandan iç hatlara yönelik talebin pandemi öncesine yaklaştığı belirtildi. Aynı zamanda Moskova’dan Simferopol’e gidiş-dönüş bileti, 2019’a göre yüzde 13,2 artış ile 7 bin 800 rubleden alınabiliyor.


“FİYATLAR DÜŞMEYE BAŞLAYACAKTIR”

 

ATOR Başkanı Maya Lomidze, yaptığı açıklamada, önümüzdeki tatil sezonunda Rus otellerinde geçmişte yaşanan fiyat kaosunu beklemediklerini belirterek, “Popüler oteller ve tur operatörleri için talep, fiyatı doğrudan etkiler. Talep düştüğünde fiyatlar da düşmeye başlayacaktır” dedi.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (229 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.