Rusya'dan aşı turlarının önü açıldı

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre kliniklerin yabancı turistlere ülkede kullanılmakta olan aşılarla ücret karşılığında aşı yapmasına resmi olarak izin verildi. Açıklama Rusya basınında yankı yarattı.

Sağlık Bakanlığı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ahmet Tekin’in gönderdiği yazıya göre, kliniklerin yabancı turistlere ülkede kullanılmakta olan aşılarla ücret karşılığında aşı yapmasına resmi olarak izin verildi. İzin sonrası yabancı aşıları yaptırmak için Hırvatistan'dan Sırbistan'a kadar pek çok ülkeye giden Rusların artık Türkiye'yi tercih etmeleri bekleniyor.

Rus Tur Operatörleri Birliğinden (ATOR) yapılan açıklamada “Özel büyük sağlık kuruluşları da aşı için turist kabul etmeye hazır olduğunu bildiriyor. Aşı, randevusuz olarak, yalnızca pasaport ile yapılabiliyor.” İfadelerine yer verildi.

Tur operatörlerine göre bu adımın ardından Türkiye, aşı turu piyasasında yüzde 20’lik bir yer kaplayabilir. Aşı turlarında en çok tercih edilen yer de İstanbul olacak. Türk şirketler Rus ortakları ile birlikte aşı olunacak yere transfer ve dönüş, refakat, tercüme hizmetlerinin ve gerektiği halde konaklamanın da olduğu paketler geliştiriyor.

Açıklamaya göre turistler iki doz olarak uygulanan Pfizer/BionTech veya Çin’in Sinovac aşısını 400 TL (2.2 bin ruble) karşılığında yaptırabilecek.

Aşı olan turistlerin verileri E-nabız sistemine girilecek ve bu kişilere dijital aşı sertifikası verilecek. Bu sertifika Avrupa aşı sertifika sistemi ile uyumlu ve AB’de tanındığı için Rus turistler bu sertifika ile Avrupa’ya seyahat edebilecek.

 

Marina Vize Başvuru Merkez

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (235 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.