Rusya'dan turizm formülü '6 aya kadar turistik vize'

Rusya turizmi canlandırmak için formülünü açıkladı '6 aya kadar turistik vize.' Korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada durma noktasına gelen turizm için Rusya düğmeye bastı. Önemli gezi ve kış turizm merkezlerinden olan Rusya, pandemi dolayısıyla yaşadığı kaybı "6 aya kadar turistik vize" vererek telafi etmeye çalışacak.

Pandemiyle beraber birçok havayolu firması uçuş sayısını minimuma indirirken, seyahat acentaları da zorunlu kepenk kapatmıştı. Ancak son açıklanan aşı haberleriyle birlikte pandeminin olumsuz etkileri pozitife dönebilir. Dünya piyasası salgının bitmesi ve aşının bulunmasıyla birlikte ekonomik bir patlama yaşayacağı düşünüyor. Bu patlamadan olumlu şekilde etkilenecek sektörlerden birisi ise turizm. Bu olumlu havayı lehine çekmek isteyen Rusya Federasyonu '6 aya kadar turistik vize' konusunu Meclis'e aldı

RUSYA'DAN TURİZM FORMÜLÜ '6 AY TURİSTİK VİZE'

Rusya pandemiyle beraber sınırlarını tamamiyle kapatmamış yeni bir uygulama olan e-vize uygulamasını gündeme almıştı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 52 ülke ile anlaşma imzalayan Rusya, kısıtlı da olsa pandemi süresince de turist çekmeyi başarmıştı. Şimdi ise Rusya, '6 aya kadar turistik vize' konusunu Duma'ya taşıdı. Rusya Meclis'i Duma'da '6 aya kadar turistik vize' yasa tasarısı kabul edilirse Rusya vizesi süresi 6 aya kadar uzatılabilecek.

6 AY TURİSTİK VİZE KANUNU ÖRNEK OLACAK

Turizmciler, havayolu firmaları ve seyahat acentalarınca olumlu karşılanan yasa tasarısı birçok ülkeye de örnek olacak. Rusya şu an için bazı ülke vatandaşlarına 6 aya kadar turistik vize veriyor. Çoğu ülke ile anlaşması 1 ay. Kararla birlikte Rusya ile vize anlaşması yapan tüm ülke vatandaşları 6 aya kadar turistik vize alabilecek.

DOĞU'NUN SCHENGEN VİZESİ

Yasa tasarısının kamuoyuyla paylaşılmasıyla birlikte tasarı "Doğu'nun Schengen Vizesi" olarak anılmaya başlandı. Bunun nedeni '6 aya kadar turistik vize' maddesinin Schengen Vizesi'ndeki "Schengen usulü çok girişli uzun süreli vize" uygulamasına benzemesi. Rusya yasa teklifinin kanunlaşmasıyla birlikte en çok turist alan 'Schengen bölgesi' gibi turizmi artırmak ve turist çekmeyi amaçlıyor. Zaten Rusya'nın turizmdeki genel amacı kendisini bir Avrupa ülkesi olarak tanıtmak ve kış turizmi için ciddi turist çekmek.

ELEKTRONİK VİZE İLE 6 AYA KADAR TURİSTİK VİZE

Daha önce kanunlaştırılan e-vize (Elektronik vize) ile birlikte kolay vize almanın önü açılmıştı. Bununla beraber Rusya'ya 4 Şubat 2021 tarihinden itibaren sadece e-vize ile giriş yapılabilecek. İkinci adım olan '6 aya kadar turist vizesi' ile de uzun bir tatilin önü açılmış oldu. Eğer aşı işe yarar, vaka sayıları hızlıca iyileşir ve havayolu firmaları normal seyrine dönerse bu işten kazançlı olacak ülkelerin başında Rusya gelecek.

E-VİZE 40 DOLAR

Türkiye dahil 52 ülke ile e-vize anlaşması yapan Rusya, 4 Şubat 2021'den itibaren tamamiyle e-vize uygulamasına başlayacak. Yani sadece e-vize ile Rusya'ya giriş yapılabilecek. E-vize Rusya'nın tamamında geçerli olacak. 40 ABD doları ücret vererek 16 güne kadar elektronik vize alınabiliyor. Vize 6 yaşa kadar çocuklar için ücretsiz olacak.

RUSYA VİZESİ ALMAK İÇİN İSTENEN BELGELER VE ŞARTLAR:

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (240 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.