Rusya'dan Türkiye'ye aşı turları başlayacak

Yabancı turistlerin Türkiye'de aşı olmasının önünün açılması Rus turizmciler arasında da yankı uyandırdı. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) konuyla ilgili önemli bir değerlendirme yayınladı.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ikamet etmeyen ve oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere talep etmeleri halinde hastaneler tarafından aşı uygulanabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın bu açıklaması Rus turizmciler arasında da yankı uyandırdı. Konuyla ilgili ATOR değerlendirme yayınladı. ATOR yabancı turistlerin Türkiye'de aşılanmasının önünün açıldığına yönelik haber yayınladı. Haberde turistlerin de belli bir ücret karşılığında Türkiye'de aşı olabilecekleri belirtildi. ATOR bülten editörleri konuyu Antalya ve İstanbul'daki özel hastanelere ve kliniklere sordu.

ANTALYA'DAKİ HASTANELER TURİSTLERİ AŞILAMAYA HAZIR

Editörler Antalya'nın en büyük özel sağlık kuruluşunun yetkilileriyle de görüştü. Hastane yetkilileri Sağlık Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yazı aldıklarını belirterek aşı yaptırmak isteyen turistlere hizmet vermek için hazır olduklarını ifade etti.

RANDEVUSUZ AŞI OLABİLECEKLER

ATOR'un haberine göre Rus turistlerin aşıları randevusuz yapılabilecek. Turistlerin yanında sadece pasaportunu bulundurmaları yeterli olacak.

TURİSTLER TÜRKİYE'DE İKİ DOZ AŞIYI 400 LİRAYA OLABİLECEK

Türkiye'deki hem özel hem de kamu kliniklerinde 18 yaşından büyük turistler Pfizer/BionTech ya da Sinovac aşısı olabilecek. Türkiye'de oturma izni olmayan yabancı turisler iki doz aşı için 2.2 bin ruble (400 lira) ödeyecek.

İlk dozun ardından aşı olan turistin verileri e nabız sistemine girilecek ve kendisine dijital aşı sertifikası verilecek. Bu sertifika, Avrupa dijital aşı sertifikaları sistemi ile uyumlu ve Avrupa Birliği'nde tanınıyor.

ATOR'da yer alan haberde turistlerin Türkiye'de aşı olmasının önünün açılmasının Rus turistler için büyük avantaj oluşturacağı belirtildi. Haberde şu ifadelere yer verildi: " Rusyada iki doz Sputnik V aşısı olan Rus turistler Türkiye'de Pfizer/BionTech aşısı olma imkanını elde edecek. Bu aşıyı vurulduklarında Avrupa'ya serbest geçiş imkanı elde edecekler"

TÜRKİYE AŞI TURU PAZARININ YÜZDE 20'SİNİ ALABİLİR

ATOR'a değerlendirmelerde bulunan tur operatörü Rus Ekspresinin Genel Müdürü Taras Kobishchanov, “Artık Ruslara Ermenistan, Yunanistan, Sırbistan ve Hırvatistan'a sunduğumuz aşı turlarımız arasında Türkiye'de yer alacak. Türkiye'ye yapılan aşı turlarının bu segmentteki talebin en az %20'sini karşılamasını bekliyoruz" dedi.

KONAKLAMALI PAKETLER GELİŞTİRMEYE HAZIRIZ

İstanbul'da IstanTour'un direktörü Sunay Sertel, Vestnik ATOR'a verdiği demeçte, Türkiye'de hastanelerin turistleri aşılamaya da hazır olduğunu söyledi. “İstanbul ve Antalya için, Rus ortaklar için aşı yerine transfer ve gerekirse geri dönüş, refakat ve tercüme ile isteğe bağlı olarak farklı seviyelerde otellerde konaklama ile uygun paketler geliştirmeye hazırız” dedi.

Marina Vize Başvuru Merkez

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (192 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.