Rusya turları korona yüzünden iptal edildi!

Kovid kısıtlamaları yüzünden yabancı turistler Rusya turlarını büyük ölçüde iptal etmeye başladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, yabancı tur operatörleri ve müşterilerin Rusya'ya yapılan turların toplu olarak iptal edildiğini ya da ileri tarihlere ertelendiğini söyledi.

Lomidze, "Bunun nedeni, hem Rusya'da 7 Kasım'a kadar olan resmi tatil nedeniyle turistlerin de tecrit edilmesi, hem de Kovid kısıtlamalarının ne olacağının tam olarak anlaşılmaması" dedi.

Lomidze, "Şu anda, kendi ülkelerinde aşı yaptırarak QR kodu almış yabancı turistler için sorun var. Rusya, yabancı aşılar için alınan QR kodlarının geçerliliğini tanımıyor. Bu nedenle, resmi tatilin bitiminden sonra da yabancı turistler, Rus QR kodunun gerekli olduğu müze ve tiyatroları ziyaret edemeyecekler. Bu durumda turlar iptal ediliyor" dedi.

Ayrıca yabancıların Rusya'da kalırken sürekli PCR testi yaptırmak zorunda kalacaklarını belirten Lomidze, "Rusya'ya girdikten sonra her teorik olarak her 72 saatte bir test gerekiyor. Ayrıca ülkemize gelmeden önce de bir test yaptırıyorlar. Bu sadece ek masraf değil, aynı zamanda ek zaman harcanması demek" diye konuştu.

Son zamanlarda Rusya'ya ana turist akışının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Hindistan'dan olduğu, Avrupa'dan en çok Almanya, İsviçre, Slovenya'dan turist geldiği belirtildi.

Lomidze, tur operatörlerinin, yabancıların otellere nasıl giriş yapabilecekleri, restoranları ve diğer tesisleri nasıl ziyaret edebilecekleri konusunda acilen bir prosedür ve düzenlemeye ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Rus yetkili, "Önümüzde yabancı turistlerin daha çok Rusya'ya gelmek isteyeceği yeni yıl var. Şimdilik yeni yıl turları henüz iptal edilmedi. Turistler QR kodlarla durumun açıklamasını bekliyorlar" dedi.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (214 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.