Rusya’ya Schengen vizesi yasaklansın çağrısı

Letonya, Rusya’ya Schengen vizesi yasağı getirilmesi konusunda Avrupa Birliği’ne çağrıda bulundu.

Avrupa Birliği içinde Rusya'ya Schengen yasağı tartışmaları devam ediyor. Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevich, Avrupa Birliği'ne (AB) Ruslara turist vizesi verilmesini yasaklama çağrısı yaptı. TürkRus’un Sputnik'ten derlediği habere göre, Rinkevich, yaptığı paylaşımda, "AB'nin Rus vatandaşlarına turist vizesi yasağı getirme önerisini yineliyorum" ifadelerini kullandı. Daha önce Estonya, Rusya ve Belarus vatandaşlarına oturma izni ve çalışma vizesi vermeyi durdurmuştu.

AB'nin Rus vatandaşlarına genel bir yasak getirmeyeceği iddiaları gündeme geldiğinde AB yetkilileri bunu yalanladı. Ancak karşılıklı olarak diplomatların sınır dışı edilmesinin ardından Rusya'daki pek çok AB ülkesi konsolosluğu, eleman yetersizliği nedeniyle daha önce birkaç gün ya da bir hafta süren vize verme sürelerinin birkaç haftaya hatta aya kadar uzadığını açıklamıştı. Pek çok ülke vize randevusu vermiyor ya da birkaç ay sonrasına veriyor. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise AB ülkelerinin Rus vatandaşlarına Schengen vizesi verilmemesi senaryosunu dışlamadıklarını, Moskova'nın her türlü gelişmeye hazır olması gerektiği belirtilmişti.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 3

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (189 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.