Schengen başvuruları neden reddediliyor?

Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularına olumsuz yanıt verilmesinin nedeninin, Türkiye’den Avrupa’ya dönük iltica başvurularındaki artış olduğu ileri sürüldü.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularına verilen ret yanıtındaki artışın nedenini yazdı.

Konuyu en tepe noktadaki ilgiliyle konuştuğunu belirten Muharrem Sarıkaya, temel sebebin Türkiye'den çok fazla iltica başvurusu yapılması olduğunu kaydetti. Sarıkaya, yazısının ilgili bölümünde şu noktaların altını çizdi:

“Sorularımı en tepe noktasında bulunan konuyla ilgili bir ismine yönelttim.

Daha sorum bitmeden yanıtı geldi:

‘Aslında bu tutumlarını eleştirmek için elimizde fazla bir koz da yok…’

Sözlerini detaylandırmasını istediğimde, biraz da hayıflanan ses tonuyla gerisini getirdi:

‘Biliyor musunuz, şu an AB ülkelerindeki iltica başvurularında Türkiye dördüncü sıraya yükseldi. Bizden öndeki ülkeler ise Suriye, Irak, Afganistan ve Afrika ülkeleri gibi sorunlu ülkeler. Ukrayna’yı zaten onlar iltica konusunda farklı değerlendiriyor, onu kapsama almıyor. Ama bizden iltica başvurusu çok arttı…’

Nedenleri konusuna girmedi.

Sayı hakkında da bilgi vermedi ama bir süredir iltica taleplerinin artması nedeniyle AB ülkelerinin vize verirken ince eleyip sık dokuduklarını, gidip gelmeme ihtimali olan her kişinin vize talebini de geri çevirdiklerini belirtti.

Almanya, Hollanda, Danimarka gibi akrabaları bu ülkelerde bulunan kişilerin başvurularında ret olayının daha yoğun yaşandığını da söyledi.

Aslında AB'nin geçen yılki verilerine bakıldığında bu yükseliş çok net görülüyordu.

Geçen yıl iltica başvurularında ilk sırayı 117 bin kişiyle Suriyeliler alırken onları 102 bin kişiyle Afganlar izledi.

Pandemi koşullarının da etkisiyle Türkiye vatandaşlarından gelen iltica başvurusu 15 Temmuz sürecinin gerisine düşüp 2020'de 16 bin 720'ye gerilemişti.”

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 3

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (156 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.