Schengen vize ücretlerine zam! Yeni Schengen fiyatı ne kadar olacak?

Schengen vize ücretlerine zam geliyor: Yeni fiyat ne kadar olacak?

 

Avrupa Birliği, Schengen vize ücretlerinde önemli bir artışa gitmeyi planlıyor. Avrupa Komisyonu tarafından sunulan yeni teklife göre, yetişkinler için vize ücretleri mevcut 80 eurodan %12'lik bir artışla 90 euroya, çocuklar için ise 40 eurodan 45 euroya çıkacak. Bu değişiklik, teklifin kabul edilmesi durumunda birkaç ay içerisinde yürürlüğe girecek.

 

Bu artış, Avrupa Birliği'nde yaşanan enflasyon oranlarındaki artışa bağlı olarak yapılmaktadır. Üç yılda bir yapılan bu düzenleme, AB'nin mali yükümlülüklerini karşılamak ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

 

Ayrıca, Avrupa Birliği, geri kabul konusunda işbirliği yapmayan ülkeler için vize ücretlerini daha da artırmayı planlıyor. Bu durumda, vize ücretleri yetişkinler için 120 eurodan 135 euroya, çocuklar için ise 160 eurodan 180 euroya yükselecek.

 

Bu değişikliklerin yanı sıra, Avrupa Komisyonu harici vize hizmet sağlayıcılarının ücretlerinin de artırılmasını öneriyor. Bu, vize başvurularını üye devletler adına toplayan acentelerin alabileceği maksimum miktarın 40 eurodan 45 euroya çıkması anlamına geliyor. Ancak, Schengen vizesinin uzatılması için alınan 30 euro tutarındaki ücret değişmeyecek.

 

Önemli bir yenilik olarak AB, dijital Schengen vizesi getirmeyi planlıyor. Bu sayede yolcular, ziyaret etmek istedikleri ülkeden bağımsız olarak online başvuru yapabilecek ve bu dijital vize, mevcut pasaport etiket sistemini yerine alacak. Bu sistem 2028 yılına kadar hayata geçirilmesi bekleniyor.

 

Schengen vizesi, AB üyesi olmayan ve 90 günlük vize muafiyetinden yararlanamayan ülkelerin vatandaşları için zorunlu. Bu, Türkiye, Güney Afrika, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka ve Çin gibi ülkelerin vatandaşlarını etkileyecek, ancak İngiliz, Kanadalı, Amerikalı ve Avustralyalılar için bir değişiklik olmayacak.

 

 

 

 

 

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (203 votes)
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.