Schengen vizesi almanın püf noktaları! Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi nedir? Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidilebilir? Schengen vizesi almanın püf noktaları nelerdir! Son yıllarda artan vize başvuruları sırasında istenen belgeler birçok kişinin gözünü korkutmaktadır. Aslında istenen bu evraklar 5 temel esas çevresinde şekillenmektedir.

 Schengen vizesi, Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat etmeği sağlayan bir vize türüdür. Alınacak çoklu Schengen vizesi ile tüm Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edilebilir. Peki Schengen bölgesinde bulunan devletler hangileridir? Schengen bölgesinde, 24 devlet artı Avrupa Serbest Ticaret Birliği'ne üye olan 2 devletle toplam 26 devlet Schengen bölgesinde bulunmaktadır. Bu ilkeler:

Belçika

Avusturya

Çek Cumhuriyeti

Danimarka

Estonya

Finlandiya

Fransa

Almanya

Yunanistan

Macaristan

İzlanda

İtalya

Letonya

Litvanya

Lüksemburg

Malta

Hollanda

Norveç

Polonya

Portekiz

Slovakya

Slovenya

İspanya

İsveç

İsviçre

Lihtenştayn


Schengen vizesi alabilmek için yukarıda belirtilen 26 ülkeden birinin diplomatik temsilciliğine (Başkonsolosluk, konsolosluk veya vize başvuru merkezi) başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu başvurular genellikle online (Diplomatik temsilciliğin internet sitesi üzerinden) olarak yapılmaktadır. Başvurunuzun geçerlilik kazanması için mutlaka bir pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportunuzda en az 2 boş sayfa ve geçerlilik süresi seyahatinizin ardından 3 ay sonra da devam etmesi gerekmektedir. Başvurunuzun ardından size bir takım evrakları tamamlamanız için süre verilecektir. İşte herkesin gözünü korkutan süreç bundan sonra başlamaktadır. Ancak aşağıdaki ipuçlarını takip ederseniz kolaylıkla vize almanız mümkün olacaktır. İlk kez başvuruda bulunanların bu süreçte dikkatli olmaları gerekmektedir. Çünkü başvuru sürecinde uçak biletini almanız gerekmektedir. Evraklarda oluşacak bir aksilik onaylanma süresini geciktirecektir.

NE KADAR ERKEN BAŞVURUSANIZ O KADAR İYİ!

Vize başvurusunda önemli olan nokta uçak biletinizin zamanına kadar yetişmesidir. Yoksa biletiniz yanabilir. Bu yüzden vize için ne kadar erken başvurursanız o kadar iyidir. Pasaport tarihinizin geçerlilik süresi vize aldıktan sonra Schengen ülkelerinden birine gidip döndüğünüzde ve hala geçerlilik süresine 3 ay daha varsa sorun teşkil etmemektedir. Aksi takdirde pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir.


1'NCİ PÜF NOKTA ZAMAN YÖNETİMİ

Evrakları toplama sürecinde birçok aksilik peşinizden gelebilir ve sizin canınızı sıkabilir. Bu nedenle seyahat tarihinizden en az 2 ay önce vize işlemlerinizi başlatmanızda fayda vardır. Eğer 2 ay bana yetmez diyorsanız bu süre 3 aya çıkartılabilir. Ancak her şey yolunda gider ve 90 güne kadar kısa süreli vize alırsanız bu sizi sıkıntıya sokabilir. Seyahat gününüze göre ve rahatlıkla evrakları hazırlayabileceğiniz şekilde önceden başvuru yapmanız önerilmektedir.

2'NCİ PÜF NOKTA BELGE TOPLAMAYI CİDDİYE ALIN

Belge toplama işi aslında sanıldığı kadar zor bir süreç değildir. Eğer zamanınız varsa istenilen belgelerin hepsi 1 haftada toparlanabilir. Burada önerilen nokta doğru planlamadır. Bu süreci ciddiye alırsanız vize almanıza engel teşkil edecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

3'NCÜ PÜF NOKTA GERÇEK BİLGİLERİNİZİ VERİN

Bankadaki ve üzerinize olan mal varlığınız hakkında doğru bilgileri verin. Yaşadığı ülkede mevcut bir düzeni olan, başka ülkeye seyahat ettiğinde o ülkede kaçak bir şekilde yaşamaya çalışmayacağı güvenini veren kişilerin vize alma sürecinde herhangi bir problem yaşamaları söz konusu değil. Zaten konsolosluklar yaptıkları incelemelerde aylık gelirden daha çok bankada kaç paranız olduğuyla ilgilenirler. Son 3 aylık banka hesap dökümünüzü vize belgelerinizin arasına ekleyin.

4'NCÜ PÜF NOKTA UÇAK BİLETİ VE KONAKLAMA BELGELERİ

En önemli konulardan birisi de ulaşım ve konaklamadır. Schengen bölgesi ülkeleri için Türk vatandaşları daha çok uçağı tercih etmektedirler. Bu yüzden uçak biletinizi (Gidiş-dönüş) ve gideceğiniz ülkede konaklayacağız oteli evrak tesliminden önce ayarlamanız gerekmektedir. Ulaşım ve konaklama bilgileri teslim edeceğiniz evraklar arasında en önemlilerindendir.

5'NCİ PÜF NOKTA RANDEVUNUZA ZAMANINDA GİDİN

Yaptığınız müracaat ile evraklarınızı toplamanız için size bir randevu zamanı verilmektedir. Bu zaman kadar evraklarınızı toplamanız ve randevu tarihide istenilen diplomatik temsilcilikte bulunmanız istenmektedir. Bu tarihe kesinlikle riayet edin. Randevu sırasında uygulanacak mülakat sorularına da sakince ve kendinizden emin cevaplar verin.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com4.8 / 5 (204 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.