Schengen Vizesi’nde yeni dönem! AB’den kritik karar! Vizeler dijitalleşiyor

Avrupa Birliği (AB), Schengen vizesi uygulamasında önemli bir değişikliğe gidiyor. Yeni yasa tasarısı, pasaportlarda bulunan vizelerin dijital hale getirilmesini öngörüyor. Bu sayede vizeler, yapıştırılan etiketler yerine internet üzerinden ulaşılabilir hale gelecek. Barkod sistemine dayanan iki boyutlu vizeler, mobil cihazlara indirilebilecek ve başvuruların dil seçeneği genişleyecek.

Başvuru sahipleri, gerekli evrakları bu platform aracılığıyla yükleyebilecek ve vize ücretini online olarak ödeyebilecek. Ayrıca, başvuruyu hangi ülkenin değerlendireceği bilgisi de başvuru sahiplerine iletilerek çoklu ülke ziyaretleri kolaylaştırılacak. AB ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve veri tabanlarıyla uyumlu çalışacak olan sistem, Schengen vizesinin güvenliğini de artırmayı hedefliyor.


Schengen vizesinin dijitalleşmesiyle birlikte maliyetlerin düşmesi, başvuru sürecinin hızlanması ve kolaylaşması amaçlanıyor. Bu adım aynı zamanda Schengen bölgesinin güvenliğini de güçlendirmeyi hedefliyor. Yasa tasarısı, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandıktan sonra resmi gazetede yayımlanacak ve 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

Avrupa Komisyonu yetkilileri, Schengen vizesiyle ilgili yaşanan gecikmelerin Türkiye'ye özgü olmadığını vurgulamıştı. Bu değişikliğin, Schengen vizesi başvurularının daha hızlı ve etkili bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı olacağı ve Schengen vizesi alan kişilere büyük kolaylık sağlayacağı belirtiliyor.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (190 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.