Tam kapanma uzatılacak mı?

Türkiye’de vaka sayılarının artmasının ardından ilan edilen tam kapanmada 1 hafta geride kaldı. Tam kapanma ile birlikte vaka sayılarının 5 binin altına düşmesi beklenirken ortaya önemli bir iddia atıldı. İddiaya göre vaka sayıları istenilen seviyelere düşmezse turizm için tam kapanma 1 hafta daha uzatılabilir.

Tam kapanmanın ilk bir haftasını geride bıraktık. Vaka sayılarında gözle görülür bir düşme söz konusu olsa da hedef olan 5 binin altı şu anlık olası gözükmüyor. Öte yandan uzmanlar salgının kontrol altına alınabilmesi için vaka sayılarının 2 bin civarı olması gerektiğini belirtiyor. Salgın riskinin en aza indirilmesi için aşılamanın hızlanması ve test sayısının arttırılması gerektiği de uyarılar arasında. Uzmanlar ayrıca kontrollü bir açılmanın önemine işaret ediyor.

TAM KAPANMA BİR HAFTA DAHA UZATILABİLİR!

Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tam kapanmanın ardından yaşanacak süreç ile ilgili bilgi vermedi. İddiaya göre resmi tatil olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın çarşamba gününe denk gelmesi nedeniyle tam kapanma bir hafta daha uzatılabilir. AK Partili bir yetkili bu iddia için, “Net değil ama konuşuluyor” dedi.

SÜRE UZATILIP ARDINDAN KADEMELİ GEVŞEMEYE GİDİLEBİLİR!

Sağlık Bakanlığının başta günlük pozitif vaka sayısı olmak üzere salgın süreciyle ilgili verileri takip ettiğini hatırlatan yetkili, “Genel yaklaşım bayramdan sonra pandemi gündeminin kalkması. Ama bunun için hedeflenen sayılar var, onlara ulaşmak gerekiyor. Ayrıca aşının artmış ve yaygın şekilde uygulanabilir olması ve bazı tedbirlere devam edilmesi gerekiyor. Açılma-kapanma ekonomiyi, toplumu, bireyleri, herkesi yoruyor. Süre belki biraz daha uzatılıp kademeli-kontrollü bir açılmaya gitmek daha doğru olabilir” dedi.

TÜRKİYE’NİN HEDEFİ 30 MİLYON TURİST

Tekrar bir kapanma yaşamamak için kademeli ve kontrollü bir açılma sürecinin olması gerektiğine vurgu yapılırken alınan kararlarda turizmin de etkisine dikkat çekiliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı 30 milyon turist hedefine ulaşılabilmesi, ekonomi çarklarının dönmesi için de salgın riskinin en az seviyeye çekilmesi gerektiğine işaret ediliyor. Bu süreç için “Bir daha kapanmayı gerektirmeyecek bir noktaya gelmemiz, salgın bitmese de tamamen kontrol altına almamız gerek” deniliyor.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: [email protected]

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (160 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.