Turistlere aşı vadeden 5 ülke!

Uluslararası seyahatler için çoğu ülke negatif PCR testi sonucu ya da aşı belgesi talep ederken bazı ülkeler turistler için Covid-19 aşısı vadediyor.

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişi aşılanmış durumda ve bazı hükümetler zor geçen bir yılın ardından turizm yaralarını sarmak için ellerindeki aşı dozlarını kullanmaya niyetli. Euronews, seyahat paketine aşıyı da ekleyen ya da ücretsiz dozları şehir merkezlerinde uygulayan ülkeleri açıkladı.

İşte turistlere Covid-19 aşısı sunan ya da sunmayı planlayan 5 ülke

1. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde mayıs ayından bu yana ünlü Times Meydanı gibi mekanlara kurulan aşı merkezleriyle ziyaretçilere tek dozluk Johnson & Johnson aşısı uygulanıyor.

Alaska Eyaleti'nde de turistler eyaletteki havaalanlarına ulaştıklarında Pfizer ya da Moderna aşılarından biriyle yine tek doz aşı yaptırabiliyor.

Ellerindeki fazla dozları turistlerle paylaşan diğer ABD eyaletleriyse Arizona, Florida, Louisiana ve Teksas.

2. MALDİVLER

Maldivlerde turizm yetkilileri ada nüfusunun tamamının aşılanmasının ardından "Ziyaret et, aşılan, tatil yap" programı uygulanacağını açıkladı.

Dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Maldivlerde hâlihazırda yetişkin nüfusun yalnızca yüzde 41'i aşılanmış durumda. Maldivlerin turistler için aşı teklifi bu yılın yaz sezonuna yetişemeyecek görünüyor, ancak gelecek yıl için umut vadediyor.

3. BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de haziran ayından itibaren turistler Pfizer ya da Sinopharm aşılarından birine erişebiliyor.

Aşı randevuları ülkenin Covid-19 mobil uygulamasına pasaport bilgileri girilerek alınıyor.

4. ENDONEZYA, BALİ

Endonezya'ya bağlı Bali adası, dünyanın popüler tatil destinasyonlarından biri. Balı yakın zamanda tatil paketlerine Covid-19 aşısını da eklemeyi planlıyor. Endonezya'da halihazırda salgının başından bu yana en yüksek Covid-19 vaka sayısının görüldüğü bir dönemde. Bu nedenle turistlere Covid-19 aşısı sunulmaya başlanacak tarih henüz belirsizliğini koruyor. Bu girişim hayata geçirildiğinde turistlerin AstraZeneca ya da Sinopharm aşılarını, tatil paketlerine eklenecek bir fiyatla yaptırabilmesi bekleniyor.

5. RUSYA

Rusya elindeki aşı stokunu turistlerden kâr elde etme fırsatı olarak kullanıyor. Ülkede turistlerden tek doz Sputnik V aşısı için 1200 ila 2200 euroluk (yaklaşık 12 bin ila 22 bin Türk Lirası) bir ücret alıyor.

Öte yandan Rusya'nın henüz turist vizesi vermediği düşünüldüğünde, turistlerin nasıl aşılanacağı konusu muallakta kaldı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği Başkanı Andrei Ignatyev, "Aşı hazır ancak Rus aşısı yaptırmak isteyen yabancı ziyaretçiler için vize desteği ve yasal giriş sorunları henüz çözülmedi" şeklinde konuştu.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (221 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.