Türk lirası Euro ve Dolar karşısında en çok değerlenen para birimi oldu!

2021 yılının başından beri Türk Lirası (TL) Dolar ve Euro karşısında ‘Yükselen ekonomilerin para birimleri’ arasında en çok değer kazanan para birimi oldu.

Türkiye’de ekonomi yönetimi revizyona uğradı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden ayrılmasının ardından kasım ayı itibariyle TL, Dolar ve Euro karşısında değer kazandı. Bu değer kazanma performansına özellikle Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal’ın şeffaflıktan yana politikaları destek oldu. Ağbal, uzun bir süre faiz indirimi yapmayacaklarını açıkladı. Öte yandan atılan adımlarla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

REFORM BEKLENTİLERİ OLUMLU KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reform açıklamaları piyasa ve yatırımcı tarafından olumlu karşılandı. Hukuk ve ekonomi alanında atılacak adımlar koronavirüs sonrası dönem için umuda neden oldu. Öte yandan koronavirüs sonrası ekonomik canlanma beklentileri nedeniyle de Türkiye'ye giren sıcak para yılın son çeyreğinde 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

TL YÜKSELEN PARA BİRİMLERİ ARASINDA YER ALDI!

Gelişmekte olan para birimleri koronavirüs döneminde TL’nin gösterdiği performansı gösteremedi. Gelişmekte olan ülkeler arasında olan özellikle Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerin para birimleri Dolar karşısında TL kadar değer kazanamadı. Türk Lirası 2021 yılının başlarından beri ‘yükselen para birimleri’ arasında en fazla değer kazanan ülke oldu.

ROBİN BROOKS’TAN TÜRK LİRASI AÇIKLAMASI!

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks sosyal medya hesabından Türk Lirası hakkında açıklamalarda bulundu. Brooks, TL’nin yükselen para birimleri arasında farkını gösterdiğini ve en fazla değer kazanan para olduğunu yazdı. Türkiye Merkez Bankası’nın bu yükselişi değerlendirmesi gerektiğini belirten Brooks, azalan döviz rezervlerini güçlendirmesini tavsiye etti. Öte yandan Brooks, Türk Lirası'nın aşırı değerlenmesinin önüne geçmesi gerektiğini vurguladı.

UZUN SÜRE FAİZ İNDİRİMİ YOK!

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada uzun bir süre faiz indirimine gitmeyeceğini belirtti. Öte yandan azalan döviz rezervleriyle ilgili konuşan Başkan Ağbal, bu durumu ihalelerle toparlayacaklarını belirtti. Stratejilerinde uluslararası swap anlaşmalarının yer almadığını açıklayan Ağbal enflasyonist risklerin devam ettiğine dikkat çekerek bu yıl uzun bir süre daha sıkı para politikası uygulayacaklarını belirtti.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


 

 

4.8 / 5 (209 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.