Türk vatandaşları Avrupa Birliği'ne 'evet' diyor!

Türk vatandaşları Avrupa Birliği'ne 'evet' diyor! Avrupa Birliği'nin, Türk vatandaşlarına yaptığı ankete göre ankete katılanların yüzde 80'i, Avrupa Birliği üyeliğine evet dedi.  

Avrupa Birliği süreci son iki ayda tekrardan gündeme geldi. Yapılan açıklamalar hukuk reformuyla birlikte Türkiye'nin cazibe merkezi haline gelmesi ve Avrupa Birliği yolunda emin adımlarla ilerleme amacı güdüyor. Bu amaç için çalışmalara başlanan hukuk reformu, zincirin ilk halkası. Eğer reformdan beklenen başarı elde edilirse Türkiye tekrardan yatırımcılar için bir cazibe merkezi olabilir. Bu açıdan bakıldığında süreç beklendiği gibi giderse Avrupa Birliği'ne tam üyelik için kapılar açılabilir.

TÜRK VATANDAŞLARI AVRUPA BİRLİĞİ'NE 'EVET' DİYOR!

Konuyla ilgili Avrupa Birliği de Türkiye'de çalışmalarını sürdürüyor. Konu hakkında Türk halkının nabzını ölçmek isteyen Avrupa Birliği Başkanlığı, internet üzerinden bir anket çalışması yaptı. Ankete göre Türk halkı Avrupa Birliği üyeliğine evet diyor. Ankete katılan Türk vatandaşları yüzde 80 olarak üyeliğe evet diyor. Eğitimli kesimlerde bu oran yüzde 90'a çıkıyor. “Sizce Türkiye AB üyesi olabilir mi? Türkiye'nin bu konuda altyapısı yeterli mi , isteği var mı?” sorusuna, ankete katılanların yüzde 60'ı  ise “Türkiye eğer isterse AB üyesi olabilir. Türkiye'nin bu potansiyeli var” yanıtını verdi.  Ancak ankete katılanların çoğunluğu Türkiye'nin AB üyeliğini zor olarak görüyor. Avrupa Birliği'nin adam kayırıcı davranışları birliğin niyetini ele veriyor.

TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE MUAFİYETİ

2020 sonunda Avrupa Birliği söylemleri artışa geçti. Bu artışın 2021 yılında da devam edeceği tahmin ediliyor. 2021-2023 Ulusal Eylem Planı kapsamında Reform Eylem Grubu'nun AB sürecini hızlandırmak için yeni yılın ilk aylarında toplanacağı belirtiliyor. Hükümetin ağırlık vereceği konulardan biri de Türk vatandaşları için vize muafiyetinin devreye girmesi olacak. Yetkililer, salgının azalmasıyla birlikte bunun yeniden gündeme geleceğini belirttiler. Vize muafiyeti için 72 kriterden geride kalan 6 başlığın istendiğini, bunun da 3 ayda tamamlanabileceği bildirildi.

JOE BİDEN VE RADİKAL İSLAM!

ABD Başkanı Joe Biden'in görünürde Türkiye karşıtı bir tavır alacağı ancak bölgede Türkiye'nin müttefikliğine ihtiyacı var görüşü ağır basıyor. Bu yüzden iddiaya göre Avrupa Birliği sürecinde Biden Türkiye'yi desteklenecek. Bu destek Türkiye ile ABD'nin elini bölgede güçlendirecek. Ancak Avrupa Birliği ile Türkiye arasından Avrupa'daki radikal İslam'ın gelişmesi ve radikal örgütlerin hakimiyet alanını geliştirmesi bir sorun. Türkiye, Avrupa Konseyi içinde kurulacak İslam karşıtlığıyla mücadele ile ilgili birimde bir Türk yetkilinin de yer almasını istedi. Bu konuda Türkiye bir nevi birliğe zeytin dalı uzattı.

SALGINA KARŞI SAĞLIK BİRLİĞİ

AB üyesi ülkeler ve aday ülkelerle birlikte “sağlık birliği” kurulması yönündeki çalışmalar da sürüyor. AB ve aday ülkeler arasında mal dolaşımında sorun yaşanmaması için yeşil hatlar oluşturulduğunu, mültecilerin Covid-19'la mücadelesine destek verildiğini hatırlatan yetkililer, “Türkiye'nin AB'den aldığı fonlardan artan 25-30 milyon Euro'luk kesimin pandemi ile mücadele için Sağlık Bakanlığı'na aktarıldığı, yine yaklaşık 90 milyon Euro'nun da Suriyeli göçmenlerin sağlık sorunlarında kullanıldığını” bildirdi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com4.8 / 5 (230 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.