Türkiye Avrupa Birliği ile yeni bir yol haritası belirleyecek!

Belçika'ya çıkarma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ekibi bir dizi önemli ziyaret gerçekleştirdi. Toplantıların ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, "AB ile Türkiye arasında yeni bir yol haritası belirlenmesi üzerinde mutabık kaldık" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika ziyareti kapsamında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu ve Michel'in başkanlığında gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin ardından basın toplantısı gerçekleştirildi.

"AMACIMIZ AB İLE DİYALOĞU DEVAM ETTİRMEK"

Çok önemli görüşmeler gerçekleştirildiğini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Brüksel'de AB nezdinde çok sayıda temaslarımız oldu. Ayrıca Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes ile de uzun uzun bir görüşme gerçekleştirdik, yine NATO Genel Sekreteri ile de son derece faydalı bir görüşme gerçekleştirdik. Bu ziyaretimizin amacı özellikle aralık zirvesinden bu yana oluşan pozitif ortam çerçevesinde AB ile diyalogumuzu devam ettirmek, bundan sonra yapılacak ziyaret ve atılacak adımların çalışmalarını başlatmaktı” ifadelerini kullandı.

ARALIK ZİRVESİ VURGUSU!

2020 yılının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri bakımından çok zor bir yıl olduğunu belirten bakan Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak, Türkiye'nin ve KKTC'nin çıkarlarını korumak için gerekli adımları attık ve atabileceğimizi de gösterdik fakat Aralık Zirvesi ortak açıklamasını biz Türkiye'ye uzatılmış bir el olarak gördük ve biz de pozitif anlamda karşılık verdik. İşte o günden bu yana diyaloğumuz arttı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve benim muhataplarımız ile temaslarımız devam ediyor. 2021 yılındaki ilk ziyaretimizi AB Dönem Başkanı Portekiz'e gerçekleştirdik. Bu yolla diyaloğu geliştirmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'i Türkiye'ye davet etti. Onlar da bu daveti kabul ettiler, tarihi belirliyoruz. Önümüzdeki süreçte bu diyalogu devam ettirme konusunda AB ile hemfikiriz kararlıyız.

"TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRDİ"

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında somut adımların atılması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, "Elbette bu iş tek taraflı değildir. AB'nin de bizden Türkiye'den beklentileri vardır. Muhataplarımızdan da aynı şekilde Türkiye'den beklentilerini dinleme imkanımız oldu. Kendilerine şu net bir şekilde söyledik, geçmişte olduğu gibi özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir söz verdiği zaman o sözünü yerine getirir AB'nin de aynı şekilde sözlerini yerine getirmesi beklenir. Hangi konularda adımlar atılabilir? Geçmişte aramızda mutabakatlar oldu, ortak açıklamalarımız oldu, işbirliğimiz oldu. Onlara da baktığımız zaman yine Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirdiğini görebiliyoruz. Ama AB tarafından o sebepten veya bu sebepten neticede AB'nin yükümlülüklerini yerine getirmediğini de hepimiz biliyoruz. Örneğin beş sene önce göç konusunda ortak mutabakatımız Mart ayında beşinci yılına girdik” dedi.

“VİZE SERBESTİSİNİN DE HAYATA GEÇMESİ GEREKİYOR”

İmzalanan Geri Kabul Anlaşması ile kaçak göçmen ve Suriyeli akınının Türkiye tarafından durdurduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun karşılığında AB ile gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi için anlaşıldığını vurguladı. Çavuşoğlu, “Maalesef bu konuda bir adım atamadık ve müzakereler de belli bir zaman sonra durdurulmuştu. Keza vize serbestisinin de hayata geçmesi gerekiyor. Bunun için 72 kriter vardı, biz geçen yıla kadar 66 kriteri yerine getirmiştik. Sadece 6 kriter kalmıştı. Şu anda 4 kriter kaldı. Ama o geri kalan kriterlerde de bazı kelimelerde anlaşmazlıklar var. Bana göre bu siyasi sebepten. Yani bu vize serbestisini içinde bulunduğu şartlardan dolayı hayata geçirmek istemeyen Avrupa ülkelerinin etkisiyle AB Komisyonu'nun o kelimeler üzerindeki katı tutumu sayesinde gerçekleşmedi ama bu konularda biz gerekli adımları atıyoruz ve atacağız” dedi.

YUNANİSTAN İLE GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR!

Avrupa'da hızla yükselen ırkçılık, ayrımcılık ve İslam karşıtlığı konularına vurgu yapan ve Yunanistan ile başlayacak olan görüşmelere değinen Bakan Çavuşoğlu, “Bu tırmanış, sadece bugün burada yaşayan bizim vatandaşlarımızı etkilemiyor, AB ülkelerinde de temel değerleri kökünden sarsıyor. Yunanistan'la istikşafi görüşmeleri pazartesi başlatıyoruz. Keza Kıbrıs konusunda beş artı BM gayrı resmi toplantısı için ilerleme kaydediliyor. Şubat sonu veya Mart başında New York'ta iki taraf, 3 garantör ülke ve BM olarak bir araya geleceğiz. AB de bu toplantılara gözlemci olarak katılmak istediğini söyledi” dedi.

DOĞU AKDENİZ KONFERANSI 

Doğu Akdeniz Konferansı önerisine de değinen Çavuşoğlu, “Bu konferansı nasıl gerçekleştireceğimizi de ele aldık. Libya, Suriye ve Yukarı Karabağ gibi bölgesel konuları ve dış politika konularını da muhataplarımızla ele aldık. Bundan sonra atılabilecek somut adımları inceledik. En son görüşmemizde Charles Michel ile bu konuda mutabık kaldık. Türkiye'de uygun bulunan bir ekip oluşturulacak. Avrupa Parlamentosu'nda da önemli görüşmelerimiz oldu. Aynı şekilde ikili ve NATO ile görüşmelerimizi faydalı bir şekilde gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BİR SÖZ VERİRSE O SÖZÜ YERİNE GETİRİR”

Çavuşoğlu, “Türkiye bir söz verirse o sözü yerine getirir. Ama ilişkilerde bir tarafın bu arzu veya kararlılık içinde olması yetmez. AB'nin de aynı kararlılık ve istek içinde olması gerekir. Memnuniyetle söylemek istiyorum ki iki gündür gerçekleştirdiğimiz toplantılarda tüm muhataplarımda pozitif bir yaklaşım ve ilişkileri daha da geliştirme konusunda bir kararlılık gördüm. Umarım somut adımlarla bu süreci kalıcı hale getiririz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (197 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.