Türkiye gurbetçilerin finans bilgilerini paylaşacak!

Türkiye yurt dışında yaşayan Türklerin bilgilerini 2021 yılında 54 ülke ile paylaşacak. 2019 yılında yapılan bankacılık ve finans işlerini bulundukları ülkelere bildirmeyen kişiler vergi borcu veya hapis cezası ile karşılaşabilir.

Türkiye, 2019 yılında vatandaşlarının yaptığı bankacılık ve finans bilgilerini 2021 yılında Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Avustralya, Danimarka, Finlandiya, İngiltere, İsveç, Norveç, Almanya, Fransa, Lüksemburg, İtalya, Belçika, İsviçre, Hollanda gibi 54 ülke ile paylaşacak. Eğer Türk vatandaşları yaptıkları finans ve bankacılık işlemlerini yaşadıkları ülkelerle paylaşmadıysalar yüksek miktarda vergi borcu ve hapis cezası ile karşılaşabilecekler. Yaptıkları işlemleri bildirmeyenler 2021 yılına kadar finans bilgilerini paylaşmalılar.

KORONA VİRÜS NEDENİYLE 2021'E SARKTI!

Normalde 2019 yılına ilişkin bankacılık ve finans bilgileri  2020 yılında yapılmalıydı ancak pandemi ile birlikte bu tarih 2021 yılına sarktı. 6.5 milyona yakın gurbetçinin, Türkiye'deki her türlü banka hesabı, başka finansal geliri, ortaklık geliri, kira geliri, emeklilik geliri veya başka gelirlerinden oluşan hesabı yaşadığı ülke maliyesine bildirilecek. Yaşadıkları ülkeler de paylaşılan bilgiler sonucunda takibat başlayacak. Eğer belirtilmemiş bir yatırım yapılmışsa ağır vergi cezaları ve vergi kaçırma cezaları uygulanacak.

KİMLERİN HESABI BİLDİRİLECEK?

-Yurt dışında yaşayanlar, Türkiye'de yaşadığını kanıtlayamayanlar. 

-Nerede yaşadığı konusunda çekince varsa, banka bilgilerinde yurt dışı ile ilgili belgelere rastlananlar. 

-Paralarını yurt dışına havale ettirenler. 

-Türkiye'de üç aydan eski ikametgahı olmayanlar. 

-Türkiye'de yaşasa bile faaliyeti yurt dışında yerleşik kişilerce kontrol edilen şirketler ve yöneticiler.

HANGİ BİLGİLER VERİLECEK?

Kişinin adı, adresi ve diğer bilgileriyle birlikte, her türlü mevduat ve yatırım hesapları yaşadığı ülkeye gönderilecek. Hesapların yıl sonu bakiyesi ile bildirimden bir önceki takvim yılının, o yıl içerisinde o hesaplara yatan faiz/gelir ödemeleri raporlanacak. Hesap hareketleri raporlanmayacak. Hesaptaki paranın kaynağı otomatikman bildirilmeyecek. Ancak bunu yaşadığınız ülke maliyesi büyük ihtimalle soracak. Raporlama döneminde kapatılan hesabın bakiyesi de bildirilecek. Ortak hesapların, ortaklığa düşen bölümü değil tamamı bildirilecek.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (179 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.