Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalandığını açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında 'Serbest Ticaret Anlaşması (STA)' düzenlenen törenle imzalandı. Online olarak yapılan törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Ticaret Bakanı Liz Truss video konferans yöntemiyle katıldı.

İNGİLTERE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI

Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla birlikte İngiltere ortak olarak imzalanan anlaşmalardan da çıkmıştı. Bu yüzden yeniden İngiltere ile Türkiye arasında  yeniden bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bu anlaşma, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak. Firmalarımızın rekabetçi olduğumuz sektörlerde İngiltere'ye kolay ve sorunsuz bir biçimde ihracat yapabilmelerini garanti altına alacaktır" diye konuştu. İngiltere vizesi almak için hangi yollar izlenmelidir?


"BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK"

Pekcan, şöyle devam etti: "Türkiye olarak temel amacımız, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nden kaynaklı ticari ilişkilerimize de halel getirmeden, Birleşik Krallık ile arzu ettiğimiz bir ticaret anlaşmasını imzalamak idi. Bugün itibarıyla amacımıza ulaşmış bulunuyoruz. Anlaşmanın az sonra imzalanmasıyla birlikte, Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacaktır.

Ticaretimiz her zamanki etkinliğiyle sürecek ve inanıyorum daha da gelişecektir. Gümrük Birliği'nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkilerimizi imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz."

"YIL BOYUNCA TEMASLAR DEVAM ETTİ"

Bakan Pekcan, hem AB tarafıyla hem de İngiltere ile yıl boyunca müzakerelerin devam ettiğini ve pek çok alanda temaslar gerçekleştiğini belirtti. Pekcan, Türkiye açısından çok yönlü bir ticaret diplomasisi süreci yaşandığını söyledi.

Pekcan, nihayetinde Türkiye olarak Birleşik Krallık ile taslak anlaşmayı imzaya hazır hale getirdiklerini belirterek, "Artık yıl tamamlanmak üzereyken ve geçiş süreci dolmak üzereyken, Birleşik Krallık ve AB arasında anlaşma sağlanmasıyla ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması noktasında tüm belirsizlikler ve tüm hukuki ve teknik engeller de ortadan kalkmış oldu. Biz de bu çerçevede bugün itibarıyla Birleşik Krallık ile anlaşmamızı imzalayacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Marina Vize Başvuru Merkezi
Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul
Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14
Fax: (+90) 212 530 04 31
Mail: info@marinavize.com

4.8 / 5 (210 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.