Türkiye-İsrail arasında uçuşlar yeniden başlayabilir

Türkiye ile İsrail arasında başlatılan normalleşme süreci kapsamında iki ülke arasında sivil havacılık alanında müzakereler yeniden başlıyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog’un mart ayındaki Türkiye ziyaretiyle başlayan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in karşılıklı ziyaretleriyle devam eden Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme süreci iki ülke arasında çeşitli alanlardaki görüşmelerle sürüyor. Sürecinin ilk gündem maddelerinden birini de iki ülke arasında yeni bir sivil havacılık anlaşmasının imzalanması oluşturuyor. Bu kapsamda Türkiye ile İsrail arasında sivil havacılık müzakereleri, bugün yapılacak toplantıyla yeniden başlayacak. Yeni sivil havacılık anlaşmasıyla da iki ülke arasındaki doğrudan tarifeli sefer noktalarının ve sıklığının artırılması hedeflenirken görüşmelerin en kritik gündem maddesi, İsrail merkezli havayolu şirketlerinin, Türkiye uçuşlarını yeniden başlatması için İsrail tarafından talep edilen güvenlik düzenlemeleri olacak.

2007'DEN BERİ TÜRKİYE'YE UÇMUYORLAR

İsrailli havayolu şirketleri, güvenlik alanında yaşanan bir işbirliği sorunu nedeniyle 2007 yılından bu yana Türkiye’ye uçmuyor.

İsrail güvenlik birimleri, İsrail merkezli havayollarının yurtdışından ülkeye düzenlediği uçuşlarda, o ülkedeki havalimanlarında da İsrailli güvenlik görevlileri tarafından ayrıca bir güvenlik kontrolü yapılabilmesine olanak tanınmasını talep ediyor. İsrail merkezli havayollarının yurtdışı uçuşlarında ayrıca uçakta sivil görünümlü silahlı güvenlik birimleri de bulunuyor. 2007’de Türkiye’nin İsrail merkezli havayolu şirketlerine ait uçaklarda görev yapan İsrail güvenlik görevlilerinin yanlarında silah taşımasına itiraz etmesi nedeniyle İsrail tarafından uçuşlar durdurulmuştu. Müzakerelerde uzlaşma sağlanması durumunda İsrail merkezli havayolu şirketleri de Türkiye’ye uçuşlarını yeniden başlatabilecek.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 3

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (214 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.