Türkiye tur satışında zirveye yükseldi

22 Haziran’dan sonra Türkiye, tur şirketlerinin en çok satış yaptığı yerler arasında birinci sıraya yerleşti.

Rusya’dan uçuşların yeniden başlatıldığı 22 Haziran’dan sonra Türkiye, tur şirketlerinin en çok satış yaptığı yerler arasında birinci sıraya yerleşerek Rus tatil beldelerini yerinden etti. Ancak ilk günlerden sonra taleplerde azalma oldu. Rus basınının gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Rusya’dan en çok tur satışının yapıldığı yer Türkiye oldu. Coral Travel şirketinden yapılan açıklamada, “22 Haziran’da güzergahın açılmasından sonra bir sıçrama oldu. İki hafta sonra talepler temmuz ortası için olağan olan göstergelere uygun hale geldi. Uçakların ortalama doluluk oranı yüzde 100’e yakın” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA, KÜBA, MALDİVLER VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Şirketin en çok tur satışı yaptığı yerler arasında Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Küba, Maldivler ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor. Tez Tour şirketinden yapılan açıklamada da Türkiye’nin lider konumda olduğu, satışların yüzde 70’inin bu güzergaha yapıldığı belirtildi. Şirkete göre, ilk uçuşlar tamamen dolsa da iki haftadır taleplerde azalma gözleniyor. Öte yandan İntourist şirketi, Rus tatil beldelerinin önüne geçtiği Türkiye’nin ikinci sırada olduğunu bildirdi.

ŞİRKETLERE GÖRE FİYATLAR ARTMIYOR

Rusya İstatistik Servisi (Rosstat) geçen hafta Türkiye’deki otel fiyatlarının haziranda mayıs ayına kıyasla yüzde 40 pahalandığını bildirmişti. Ancak tur şirketleri bu konuda daha farklı bilgiler veriyor, zira mayıs ayında ülkenin kapalıydı ve tur satışları yoktu.

İntourist şirketine göre, Türkiye’ye paket tur fiyatları giderek düşüyor. Uçuşlar başladığında Moskova uçuşlu olarak üç yıldızlı otelde iki kişilik yemeksiz konaklama dahil paket turların en düşük fiyatı 35 bin rubleydi (4 bin TL). Ancak şimdi 18 bin 100 ruble karşılığında (2 bin 100 TL) Alanya’da üç yıldızlı otelde her şey dahil sistemle iki kişilik bir haftalık paket tur satın almak mümkün. Bu arada bu fiyatlar kendi plajları olan popüler otel zincirleri için geçerli değil, zincir otellerde doluluk oranı yüksek olduğundan fiyatlar artıyor.

İnturist şirketi ayrıca yurtdışı tatil taleplerinin pandemi öncesinden daha düşük seviyede olduğunu bildirdi.

TEZ TOUR DA FİYATLARIN ARTTIĞI BİLGİSİNİ DOĞRULAMADI.

Coral Travel şirketi, Türkiye’deki en popüler güzergahların Antalya, Bodrum ve Dalaman olduğu bilgisini verdi. Satılan paket turların ortalama fiyatı 670 euro veya yaklaşık 60 bin ruble civarında. İnturist şirketinin en çok satış yaptığı yer ise Antalya kıyıları. Rezervasyonlar daha çok Alanya ve Kemer’e yönelik. Geçen haftanın sonunda Türkiye turlarının ortalama satış fiyatı ise 55 bin 176 rubleydi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (245 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.