Türkiye vatandaşlarının sadece kimlikle gidebileceği ülkeler hangileridir?

Kimlik Kartı ile gidilebilecek ülkeler hangileri? Pasaport ve vize almadan hangi ülkelere gidebilirim? Vize almadan hangi ülkelere gidebilirim? Türkiye'den kimlik kartı ile hangi ülkelere gidebilirim? Bu sorular Azerbaycan ile kimlik kartlı seyahat anlaşmasının ardından internet üzerinden en çok aratılan sorular. Sizler için sadece kimlik kartı ile Türk vatandaşlarının gidebilecekleri ülkeleri derledik. Keyifli okumalar.

Cihan KAYALI

Bir çoğumuzu yeni bir ülkeyi gezmek düşüncesinden alıkoyan pasaport ve vize ikilemi Türkiye vatandaşları için içinden çıkılmaz bir durum. Bu durum bazı pasaport sahipleri için bir nebze çözülse de Türkiye halkının çoğunun elini kolunu bağlayan bir gerçek. 

Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri vize almadan ciddi bir sayıda ülkeyi gezebilir. Ancak Türkiye vatandaşlarının ezici bir çoğunluğunda bulunan Bordo (Mahsus) pasaport sahipleri kimlik kartı ile gezilebilecek ülkeler dışındaki tüm ülkeler için vize almak zorundadır. Eğer Marin Vize Başvuru Merkezi gibi noktalara başvurup vize işlemlerinizi bu merkezlerden halletme yoluna giderseniz çok yorulmadan yaklaşık 15-20 gün içerisinde vizenize kavuşursunuz. Ancak kendiniz uğraşmak isterseniz vize alacağınız ülke tarafından onlarca madde ve belge ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Peki Türkiye vatandaşlarının sadece kimlikle gidebileceği ülkeler hangileridir?

KİMLİK KARTI İLE GEZİLEBİLECEK ÜLKELERDEN İLKİ AZERBAYCAN 

Türk heyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 9-10 Aralık tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giderek iki ülke için önemli bir takım anlaşmalara imza attı.


"Kimlik Kartı ile Seyahat" anlaşması kapsamında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan ve Türkiye vatandaşlarının artık sadece kimlik kartı ile seyahat edebileceklerini açıkladı. Türkiye vatandaşları artık sadece kimlik kartlarını göstererek dost ve kardeş Azerbaycan'a seyahat edebilecek.


AZERBAYCAN'A GİTTİĞİNİZDE MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN YERLER


Alev Kuleleri, Kız Kalesi, Şirvanşahlar Sarayı, Bibi-Heybet Camii, Azerbaycan Halı Müzesi / Letif Kerimov Halı Müzesi,


Bakü Bulvarı, Yanar Dağ, Ateşgah – Ateş Tapınağı, Çamur Volkanları, Devlet Bayrağı Meydanı, Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Merkezi, Bakü Televizyon Kulesi, Azerbaycan Edebiyatı Müzesi, Kobustan Milli Parkı, Şeki Hanları Sarayı, Göygöl Milli Parkı. 

KİMLİK KARTI İLE GEZİLEBİLECEK ÜLKELERDEN BİR DİĞERİ GÜRCÜSTAN

Gürcistan, Türkiye vatandaşlarından vize ve pasaport istemeyen ülkelerden birisidir. Gürcistan'da bir yıla kadar pasaportsuz ve vizesiz bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bu süre eskiden 90 gün ile sınırlıydı.


Bir yıl ve üzeri kalabilmek için Gürcistan devletinden 'İkamet tezkeresi' almak zorunluydu. Şimdi ise Gürcistan'a yeni çipli kimlik kartlarıyla vizesiz ve pasaportsuz kolaylıkla girilebiliyor.