Türkiye'ye gidecekler için PRC testi yaptırmak zorunlu mu?

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı yeni tedbirlere göre yurt dışından Türkiye'ye gitmek isteyen kişiler yolculuktan 72 saat önce PRC testi yaptıracaklar.

Sağlık Bakanlığı artan vaka sayılarının ardından bir takım tedbirleri devreye soktu. Buna göre Sağlık Bakanlığı, yurt dışından gelecek turist veya Türkiye vatandaşlarının yolculuklarından 72 saat önce PCR testi yaptırmalarını zorunlu kıldı. Öte yandan zorunlu korona virüs testi (PRC) uygulaması 28 Aralık'tan itibaren yurt dışından hava ile; 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcular için geçerli olacak.

THY GENEL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA!

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, korona virüs testi yaptırma zorunluluğu hakkında açıklamalarda bulundu. Artık yolculuk için PRC testi yaptırmak ve negatif sonuçlanmasının zorunlu olduğunu belirten Ekşi, “Kovid ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığımızın isteği doğrultusunda 28 Aralık tarihinden itibaren Türkiye’ye havayolu ile gelecek tüm yolcularımızdan uçak biniş öncesi son 72 saatte alınmış PCR (-) sonuç belgesi istenecektir” ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA'DAN PRC AÇIKLAMASI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son gelişmeler ve mutasyona uğramış korona virüs salgını nedeniyle yeni tedbirleri hayata soktuklarını açıkladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Koca, 28 Aralık Pazartesi tarihinden itibaren yurt dışından hava yolu ile, 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerektiğini duyurdu.

PCR TEST UYGULAMASI NE ZAMAN BİTECEK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "28 Aralık Pazartesi gününden itibaren yurtdışından hava ile; 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye'ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir. Öte yandan son dönemde İngiltere'deki vaka artışları ile ilişkili olduğu bildirilen, mutasyona uğramış SARS-CoV-2 virüsünün Danimarka ve Güney Afrika'da da görüldüğü bildirilmiştir.

ZORUNLU KARANTİNA VE İKİ TEST UYGULANACAK

Virüsün bu yeni değişkeninin ülkemize girişini önlemek için son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'da bulunan ve Türkiye’ye gelen kişiler ise hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecek hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacaktır. Karantinanın 7. gününde yapılacak olan 2. testleri de negatif çıkarsa karantinaları sonlandırılacak, pozitif çıkarsa tedavi altına alınacaklardır" ifadelerini kullandı.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (221 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.