Venedik şehri “Tehlike Altında”

Birleşmiş Milletler'in Kültürel kuruluşu olan UNESCO, kitlesel turizmin ve iklim değişikliğinin Venedik üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle şehri "tehlike altında" listesine eklemeyi düşünüyor.

 

1987 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilen Venedik için "tehlike altındaki bölgeler" listesine eklenme teklifi yakın bir zamanda masaya yatırılacak.

Yaklaşan toplantı öncesinde UNESCO'nun sunduğu rapor, şehrin "insan müdahalesi, iklim değişikliği ve aşırı turizm nedeniyle kötüye gittiğini" vurguluyor. Bu değişikliklerin, Venedik'in küresel önemini tehlikeye atabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre; kuruluş, Venedik'teki yapıların ve alanların bu değişikliklerden zarar gördüğünü ve alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu ifade ediyor.

UNESCO, İtalyan yetkililere "şehrin mevcut ve uzun süreli sorunlarını çözmekte stratejik bir vizyon eksikliği" olduğu eleştirisinde bulundu. Kurumlar arasındaki yetersiz koordinasyon da eleştiri konusu oldu.

Venedik'in süregelen sorunları, şehir yetkilileri, ulusal hükümet ve şehir sakinleri arasında sürtüşmelere yol açıyor. 2019'da, Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, şehrin mevcut sorunlarına yönelik bir çözüm bulunmamasını eleştirmiş ve UNESCO'ya şehri tehlike altındaki listeye alması için çağrıda bulunmuştu.

UNESCO, 2021'de Venedik'in lagününe büyük yolcu gemilerinin girişini kısıtlamazsa, şehrin "tehlike altında" listesine eklenebileceğini belirtmişti.

Bununla birlikte, bu gemilere karşı tepki, onların şehrin altyapısına ve çevresine olan olumsuz etkileri ve sürdürülebilir olmayan bir turizm modeli olmaları nedeniyle büyüyordu. Ancak turizm, Venedik ekonomisinin ana motoru olduğu için bu gemilere yönelik kısıtlamalar konusunda tereddütler yaşanıyor.

 Venedik'in sel sorununu çözmek amacıyla yapılan 'Mose' adlı bariyerler 2020'de aktif hale geldi, fakat kentin bazı bölgelerinde sel sorunu hala devam ediyor.

Son olarak, geçtiğimiz yıl, Venedik'in nüfusunun kritik bir seviye olan 50.000'in altına düştüğü belirtildi. Her yıl şehri ziyaret eden turist sayısının 20 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

 

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (228 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.