Vize nedir? Vize hakkında merak edilen her şey!

Vize nedir? Vize nereden alınır? Vize için istenen belgeler nedir? Vize türleri nelerdir? Vize çeşitleri nelerdir? Ülkemizden her yıl yüz binlerce kişi yurt dışında değişik ülkelere gitmektedir. Bu seyahatler için gidilecek ülkeden vize alınması gerekmektedir. Peki vize nedir?


Vize bir çeşit izin belgesidir. Bu izin belgesi başka bir ülkeye gitme için alınmaktadır. Bu belgeyi gideceğiniz ülkeye girdikten sonra göstermeniz gerekmektedir. Vize sanıldığının aksine alınması zor bir belge değildir. Sadece takip edilmesi gereken süreçler uzundur. Eğer zamanınız yoksa bir vize merkezine başvurarak vize işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

VİZE NEDİR? VİZE HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY!

Öte yandan Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet), Siyah (Diplomatik) pasaport sahiplerinden çok fazla ülke vize istememektedir. Bordo pasaport sahipleri ise o kadar şanslı değildir. Vize başvurunuzdan önce gideceğiniz ülkenin sizin pasaportunuzdan vize isteyip istemediğine bakmalısınız. Eğer 90 gün ve altı bir ülkeye gidecekseniz yukarıda belirtilen pasaportlar için pek çok ülke vize istememektedir. Ancak gideceğiniz ülkede bulunma süreniz 90 günün üzerindeyse her pasaport tipi için vize almak zorundasınız.

VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vize başvurusu başkonsolosluklar, konsolosluklar, aracı kurumlar, temsilcilikler, vize başvuru merkezleri, havalimanı ve sınır kapılarından yapılabilmektedir. Ayrıca korona virüs ile birlikte son zamanlarda e-vize uygulaması başlamıştı. E-vize uygulaması eğer yaygınlaşır ve tüm ülkeler tarafından uygulanmaya başlarsa evinizden çıkmadan vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

VİZE TÜRLERİ VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Vize türleri ülkelere göre farklılık göstermektedir. En çok kullanılan türler kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli vize 90 güne kadar olmakla birlikte uzun süreli vize 90 günün üzerindedir. Bununla birlikte bu türler için farklı vize çeşitleri bulunmaktadır. Turistik, iş, ticaret, aile birleşmesi, konferans, spor, akraba ziyareti, eğitim gibi vize çeşitleri bulunmaktadır. Bu vizelerin her biri için farklı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ayrıca durumunuza göre değişiklik gösterebilir. 

SCHENGEN VİZESI NEDİR? NASIL ALINIR?

Öte yandan Türkiye vatandaşlarının en çok tercih ettiği vize olan Schengen vizesi ile çok farklı Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa Birliği ile seyahat anlaşması olan ülke gezilebilir. Bunun için çoklu Schengen vizesi alınmalıdır. Schengen vizesi Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için alınan vize türüdür. Bu vize herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinin diplomatik temsilciliğinden alınabilir. Aldığınız vize eğer çoklu vize ise vize tarihi içerisinde birçok Avrupa Birliği ülkesini gezebilirsiniz. 

VİZE BAŞVURUSU VE YAPILACAK İŞLEMLER!

Vize başvurunuzu online olarak veya bireysel olarak yaptıktan sonra diplomatik temsilcilik size bir randevu tarihi vermektedir. Bu tarihe kadar istenen evraklar hazırlanmalı ve belirtilen tarihte istenilen diplomatik temsilcilikte olunmalıdır. Veya hiç bu süreçleri yapmadan direk belli bir ücret karşılığında aracı kurumlar sayesinde işlemlerinizi de yürütebilirsiniz.

VİZE İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

10 yılı geçmemiş, seyahat süresince ve sonraki 3 ayda da geçerli olan, en az iki sayfası boş olan bir pasaport gerekmektedir. Eğer yeni pasaporta geçilmişse eski pasaportun fotokopileri veya aslı istenmektedir.

Konsolosluktan alınan (Online) ülkeye ait Vize Başvuru Formu doldurulmalı ve ıslak imza atılmalıdır. (Hangi dilde isteniyorsa o dilde eksiksiz ve tam doldurulması gerekmektedir).

Ülkeye ait Vize talep dilekçesi.

6 ay içerisinde çekilmiş arka formu beyaz olan 2 adet biyometrik fotoğraf.

30 bin Euro'luk Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak zorunludur. Bu sigorta ile oluşacak acil, tıbbi ve geri dönüş masraflarınız karşılanmaktadır.

Evli iseniz evlilik cüzdanı.

Ülkeye ait gidiş-dönüş uçak biletiniz ve ülkede kalacağınız yere ait resmi belgeler.

Mali durumuzla ilgili belgeler, hesap dökümünüz (İstenilen tutarda maddi bakiye), varsa araç ruhsatı ve ev tapusu, son 3 ayı kapsayan maaş döküm belgesi.

Eğer çalışıyorsanız kendinize ait SGK giriş belgesi ve 4A hizmet döküm belgesi almaları gerekmektedirler. İşyeri sahibiyseniz bu evraklara ek Ticaret Sicil Kaydı, Vergi levhası ve Ticaret gazetesi kaydı gerekmektedir.

Kamu görevlisiyseniz, personel kimlik kartı, SGK dökümü, 4A hizmet döküm belgesi görev yaptığınız kamu kurumunda imzalı belge gerekmektedir.

Avukat, doktor, eczacı, diş hekimi, mühendislerden oda kayıtları, meslek kimlik kartları gibi mesleğini kanıtlayıcı belge istenmektedir.

 Ticari vize veya aile ziyareti vizesi alacaklardan davetiye istenmektedir. Ticari vize için şirket bilgileri, ziyaret amacı, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair teminat.

Çiftçi iseniz ziraat odası sicil kaydı ve tapu bilgileriniz gerekmektedir.

Ev hanımları için varsa araç ruhsatı, tapu, kira geliri sözleşmesi, masraflarını karşılayacak finansman bilgileri.

Emekli iseniz emekli maaş hesap dökümü ve emekli olduğuna dair resmi belge gerekmektedir.

Kültürel ve sportif faaliyetler vizesi alacaklardan organizasyonu düzenleyen firmadan alınacak olan davetiye, başvuru sahibinin bilgileri ve masrafların kim tarafından karşılanacağına dair teminat.

Eğitim ve araştırma vizesi alacaklardan başvuru yapılan kurumdan gelecek davetiye, kabul belgesi, eğitim masraflarının ödendiğini gösteren makbuz ve belgeler.

Öğrenci vize başvurusu için, öğrenci belgesi, diploma ve transkript, eğitim masraflarının karşılandığına dair fatura veya karşılanacağına yönelik teminat belgeleri, sağlık raporu ve gideceğiniz ülkede anlaşılan okulu veya eğitim programını gösteren belgeler.

E-devlet üzerinden alınabilecek Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Nüfus Kayıt Örneği. 

Transit vize alacaklardan gidilecek ülkenin vizesi veya oturum izni, gidilecek yer için uçak bileti ve otel rezervasyon belgeleri.

Şoför vizesi için şirketinizden alacağınız teminat yazısı, C2 yetki belgesi, sürücü belgesi.

Evlilik vizesi alınacaklar için ilişkinin kanıtı, evlenme beyannamesi, iki tarafın da 21 yaşından büyük olduğunun belgesi, sağlık raporu, yanına yerleşilen kişinin ikamet için izni ve geçim imkanları, yeterli konaklama imkanı olduğunun ispatı gibi belgeler. 

Aile birleşimi için idari harç bedelinin ödendiğine dair belge, birlikteliği ispatı, sağlık raporu, yeterli konaklama, yanına yerleşilen kişinin konaklama ve geçim imkânları belgeleri.

Çalışma izni için idari harç bedelinin ödendiğini gösteren belge, sağlık raporu, çalışma izni gibi belgeler.

Vize ücretinin ödendiğine dair dekont veya bankanın verdiği belge

18 yaş altı kişilerin noterden alınmış anne ve babasının onay verdiğine dair muvafakat name. 

Eski pasaporta sahip olan kişilerin vize işlemlerinde eski pasaportta önceden almış olduğu Schengen vizeleri ve kimlik bilgilerinin olduğu bölgenin fotokopileri bulunmalıdır.

İstenilen evrakların tam listesine diplomatik noktalarından veya internet sitesi üzerinden temin edebilirsiniz. İstenilen evraklar durumunuza göre değişiklik gösterebilir. 


Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com


4.8 / 5 (175 votes)
tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.