Yeni Zelanda şubata kadar kapıları kapattı

Omicron mutasyonunun hızla yayılması ve vakalardaki artışın yükselişe geçmesinin ardından ülkeler tedbirlerini sıkılaştırıyor.

Yeni Zelanda, Omicron mutasyonunun hızla yayılması ve vakalardaki artışın yükselişe geçmesinin ardından sınırlarını açma planını Şubat ayına kadar ertelediğini açıkladı. Güney Pasifik ülkesi Yeni Zelanda’da Ocak ayından itibaren Kovid-19 sürecinde alınan sıkı önlemler gevşetilmeye ve aşamalı olarak sınırların açılması bekleniyordu. Ancak vakalardaki ciddi artış sebebiyle ülke, sınırların açılması planının Şubat ayına ertelendiği duyurdu. Yeni Zelanda Kovid-19 ile Mücadele Bakanı Chris Hipkins düzenlediği basın toplantısında, 16 Ocak’tan itibaren gevşetilmesi beklenen tedbirlerin ve kısıtlamaların Şubat ayının sonuna kadar ertelendiğini açıkladı.

Hipkins, Omicron mutasyonun şimdiye kadar olan mutasyonlardan daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, tatil planlarını bozan bir durum olduğunu ancak önceden alınan önlemin ilerde planların gerçekleştirilmesi için alındığını ifade etti. Öte yandan Omicron mutasyonunun önüne geçmek için 1 hafta olan karantina süresinin 10 güne çıkarılırken, yurt dışından gelen yolcular için geçerli olan PCR testinin süresinin ise 72 saatten 48 saate düşürüldüğünü açıkladı.

Ulusal Havayolu Air New Zeland, sınırların açılmasının ertelenmesinin ardından 27 bin müşterinin zor durumda kaldığını belirtirken 120 seferin ise iptal edildiğini duyurdu. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Arden sosyal medya hesabından, Omicron mutasyonunun Yeni Zelanda’da hızla yayıldığını ve sınırların açılmasının iptal olması kararının ise yayılımın önüne geçmek için olduğunu açıkladı.

Yeni Zelanda’da şu ana kadar kaydedilen Omicron vakası 22 olarak kaydedildi.

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31

Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31

Mail: info@marinavize.com

Web: https://www.marinavize.com

4.8 / 5 (241 votes)
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.