Ukraynada Çalışma izni olanlar için oturum vizesi (D tipi)

Detaylı Bilgi ve Sorularınız İçin Whatsapp Numaramız: 0541 963 1714

Ukraynada Çalışma izni olanlar için oturum vizesi (D tipi) Fotoğraf Ölçüleri

dubai vizesi fotograf olculeri

Dubai Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

Ukrayna Vizesi İçin Gerekli Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

1. Yüz Hatları: Ukrayna Vizesi başvurusunda bulunacak adaylar, ICAO standartlarında çekilmiş biyometrik fotoğraf kullanmak zorundadır. Biyometrik fotoğraflar, yüz hatlarının ön planda olduğu fotoğraflardır. Fotoğrafta kişinin yüzü fotoğrafa ortalı bulunmalıdır. Çene ucu ile alında saç başlangıç noktası arasında kalan bölge ortalama 33 mm ile 36 mm arasında değişen standartlarda olup, saçların temiz ve taranmış olması gerekmektedir. Bayanların saçlarını toplayarak saçın yüzü kapanması önlendiği gibi başörtüsü kullanan bayanların da alın ve çene altı bölgesine ilave olarak yüzlerinin sol ve sağ kısımlarını başörtüsü kapatmamalıdır. Yüzde piercing gibi sökülebilen aksesuarlar kullanılmamalıdır. Makyaj yapmak abartıya kaçmadığı sürece Ukrayna Vizesi başvurusu için sorun teşkil etmeyecektir. Makyaj yapan bayanlar pastel renkleri tercih ederek sade bir makyaj yapmalıdırlar. Makyaj esnasında yüzde bulunan leke ve izler kapatılmamalıdır. Erkeklerin sakallarını ve bıyıklarını keserek fotoğraf çektirmeleri, Ukrayna Vizesi başvurusunun kabulü için faydalı olacaktır.

2. Arka Plan: Fotoğraf arka planı olarak desensiz ve beyaz arka fonlar kullanılmalıdır. Arka fon üzerine gölge düşürülmemesi gerekmektedir. Koyu ve desen içeren arka fonlara çekilmiş fotoğraflar Ukrayna Vizesi başvurularında kabul edilmeyecektir.

3. Fotoğraf Kalitesi: Fotoğraf kalitesi klasik fotoğraflara göre daha kaliteli olup, yüzün doğal renklerini iyi bir şekilde yansıtmalıdır. Fotoğraflarda bükülmeler ve lekeler bulunmamalı, fotoğrafın kontrastı iyi ayarlanarak ayrıntıların keskin ve net olması sağlanmalıdır.

4. Işık: Fotoğraf ışığı özenle hazırlanmalı, ışık yüze eşi şekilde dağılmalı ve yansımalara dikkat edilmelidir. Işığın iyi ayarlanamaması sebebi ile fotoğrafta kırmızı göz bulunmamasına dikkat edilmelidir.

5. Poz İfadesi ve Yüz Şekli: Poz verilirken mimiklerden kaçınılarak nötr bir ifade ile poz verilmelidir. Verilen pozda gözler açık ve dişlerin gözükmemesi için ağız kapalı olmalıdır. Poz verirken direk olarak fotoğraf makinesine bakılmalı, yüz dik ve düz bir şekilde bulunmalıdır.

6. Gözlük: Güneş gözlüğü ile poz verilmemelidir. Kişi gözlük kullanıyorsa seçeceği gözlük çerçevesinin gözü kapatacak kalınlıkta olmaması gerekir. Fotoğraf çekiminde gözlük camına ışık düşmemesi ve renkli camlı gözlük kullanılmamasına dikkat edilerek fotoğrafta gözlerin açık ve net bir şekilde belli olması gerekmektedir.

7. Aksesuarlar: Kişinin fotoğraf çekimi sırasında şapka, başlık, vb. aksesuarları kullanması, Ukrayna Vizesi başvurusunun reddi ile sonuçlanacaktır.

8. Rötuş: Yüz karakteristik özelliğini değiştirmeyecek rötuşların Ukrayna Vizesi başvurusu için sorun teşkil etmeyeceği düşünülse de biyometrik fotoğraflarda rötuş kullanılmaması vize onay süreci için önemlidir.

9. Küçük Çocuklar: Küçük çocukların poz vermesine yardımcı olmak amacı ile fotoğrafta herhangi bir kişinin bulunması, vize başvurusunda bu fotoğrafın kabul edilmemesine neden olacaktır. Ayrıca fotoğrafta hiçbir yabancı maddenin bulunmaması ve yetişkinlerle aynı standartlarda biyometrik fotoğraf çekimi yaptırılması gerekmektedir.

10. Fotoğraf Güncelliği: Ukrayna Vizesi başvurusu için kullanılacak biyometrik fotoğrafların kişinin son halini yansıtması gerekmektedir. En fazla 6 ay içerisinde çekilen fotoğrafların vize başvurusu için kullanılması gerekmektedir.

Büyükelçilik / Konsolosluk

 Ukrayna Ankara Büyükelçiliği

Ambassador Vasyl BODNAR

Chancery:
Sancak Mahallesi, 512. Sokak, No:17, 06550 Yıldız, Çankaya,
 : +90 (312) 4405289
 : +90 (312) 4415499
 : +90 (312) 4408611
 : +90 (312) 4406815
 : [email protected],
 : https://turkiye.mfa.gov.ua

 Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu

Consul General ROMAN NEDILSKYI

Chancery:
Adakale Sok. No: 13, Şenlikköy, Florya, Bakırköy
 : +90 (212) 6622541
 : +90 (212) 6632673
 : +90 (212) 6622735
 : +90 (212) 6621876
 : [email protected]
 : www.istanbul.mfa.gov.ua

Ülke Bilgileri

Resmi Adı Ukrayna Cumhuriyeti
Bayrak
Başkent Kiev
Nüfus 44,7 milyon
Yüzölçümü 603,628 km²
Para Birimi Grivna (UAH
Milli Gelir 573.5 Milyar Euro
Enflasyon %8.7
İşsizlik Oranı %9.8
Yaşam Süresi Kadın 74.5 – Erkek 62.3
Telefon Kodu +380Ukrayna Çalışma Vizesi Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular Ve Cevapları

1. Soru: Ukrayna'da çalışmak için ne yapmalıyım?

Cevap: Ukrayna'da çalışmak için öncelikle çalışma vizesi almanız gerekir. Çalışma vizesi almak için Ukrayna'daki bir işverenin sizi işe alması ve sizin için çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekir.

2. Soru: Ukrayna çalışma vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Ukrayna'daki işveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış çalışma vizesi başvuru formu
 • Vize başvuru formu
 • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olan)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Diploma veya öğrenim belgesi
 • İş deneyimi belgeleri
 • Sağlık raporu
 • Fotoğraf

 

3. Soru: Ukrayna çalışma vizesi başvurusu nasıl yapılır?

 

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi başvurusu, Ukrayna'nın Türkiye'deki Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'na yapılır. Başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.

4. Soru: Ukrayna çalışma vizesi kaç günde çıkar?

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi başvurusu ortalama 15-30 gün içinde sonuçlanır. Ancak, başvurunun değerlendirme süresi işverenin başvurusunu ne kadar hızlı yaptığına ve vize başvurusunda bulunan kişinin sunduğu belgelerin eksiksiz olup olmadığına göre değişebilir.

 

5. Soru: Ukrayna çalışma vizesi ücreti ne kadardır?

 

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi ücreti 2024 yılı için 150 Euro'dur.

6. Soru: Ukrayna çalışma vizesi ile kaç yıl Ukrayna'da kalabilirim?

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi ile ilk olarak 1 yıl Ukrayna'da kalabilirsiniz. Çalışma izninizi uzatmak için çalışma sürenizin dolmasından önce yeni bir çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

7. Soru: Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da ailemi de getirebilir miyim?

Cevap: Evet, Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da ailenizi de getirebilirsiniz. Aileniz için de çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

8. Soru: Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da ne tür işlerde çalışabilirim?

 

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da tüm işlerde çalışabilirsiniz. Ancak, bazı işler için özel izinler veya sertifikalar gerekebilir.

9. Soru: Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da emekli olabilir miyim?

Cevap: Evet, Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da emekli olabilirsiniz. Ancak, emeklilik için Ukrayna'da en az 5 yıl çalışmanız gerekir.

10. Soru: Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da vatandaşlık alabilir miyim?

Cevap: Evet, Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak, vatandaşlık için Ukrayna'da en az 5 yıl yasal olarak çalışmanız ve Ukraynaca bilmeniz gerekir.

11. Soru: Ukrayna Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Cevap: Ukrayna çalışma vizesi almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Ukrayna'daki bir işverenin sizi işe alması ve sizin için çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekir.
 2. Ukrayna'nın Türkiye'deki Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'na başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra randevu alarak başvuru yapabilirsiniz.
 3. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:
  • Ukrayna'daki işveren tarafından doldurulmuş ve imzalanmış çalışma vizesi başvuru formu
  • Vize başvuru formu
  • Pasaport (en az 6 ay geçerliliği olan)
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Diploma veya öğrenim belgesi
  • İş deneyimi belgeleri
  • Sağlık raporu
  • Fotoğraf
 4. Başvurunuz incelendikten sonra sonuçlandırılır. Başvurunun değerlendirme süresi işverenin başvurusunu ne kadar hızlı yaptığına ve vize başvurusunda bulunan kişinin sunduğu belgelerin eksiksiz olup olmadığına göre değişebilir.
 5. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, size çalışma vizesi verilir. Çalışma vizesi, Ukrayna'da çalışmanıza izin veren resmi bir belgedir.

 

12. Soru: Ukrayna Çalışma İzni nereden alınır?

Cevap: Ukrayna çalışma izni, Ukrayna'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilir. Çalışma izni başvurusu, Ukrayna'daki işveren tarafından yapılır. İşveren, başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırladıktan sonra Ukrayna'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuruda bulunabilir.

Not: Ukrayna, Türk vatandaşları için vizesiz seyahat imkanı tanımaktadır. Bu nedenle, Ukrayna'da 90 güne kadar vizesiz olarak çalışabilirsiniz. Ancak, 90 günden fazla Ukrayna'da çalışmak için çalışma vizesi almanız gerekir.


Ek Bilgiler:

 • Ukrayna çalışma vizesi ücreti 2024 yılı için 190 USD'dir.
 • Ukrayna çalışma vizesi ile ilk olarak 1 yıl Ukrayna'da kalabilirsiniz. Çalışma izninizi uzatmak için çalışma sürenizin dolmasından önce yeni bir çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da ailenizi de getirebilirsiniz. Aileniz için de çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.
 • Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da tüm işlerde çalışabilirsiniz. Ancak, bazı işler için özel izinler veya sertifikalar gerekebilir.
 • Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da emekli olabilirsiniz. Ancak, emeklilik için Ukrayna'da en az 20 yıl çalışmanız gerekir.
 • Ukrayna çalışma vizesi ile Ukrayna'da vatandaşlık alabilirsiniz. Ancak, vatandaşlık için Ukrayna'da en az 5 yıl yasal olarak çalışmanız ve Ukraynaca bilmeniz gerekir.
COPYRİGHT © 2005-2024 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.