Abhazya Gezilecek Yerler

Abhazya’da gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikleri içerir. Köklü bir tarihi geçmişe sahip ülkede zengin bir tarihi miras yer alır. Popüler turizm merkezleri arasında yer alan ülke, çok sayıda ziyaret edilmesi gereken doğal güzelliğe ev sahipliği yapar. Rusların yaz tatilinde tercih ettikleri Abhazya’yı yaz aylarında ziyaret ederek ülkenin tüm güzelliklerini keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

Abhazya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Abhazya köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Osmanlı – Rus savaşlarının gölgesinde bazı eserlerini kaybeden Abhazya’daki tarihi mekanlar, tarihin farklı dönemlerine aittir. Ülkede dini yapılar yanında farklı tarihi yapıları ziyaret ederek Abhazya geçmişine ışık tutabilirsiniz.

·         Sohum Deniz Feneri: Başkent kıyılarında yer alan deniz feneri, şehrin ve ülkenin önemli tarihi yapılarındadır. Fotoğraf çekilmek için ülkede tercih edilen noktalar arasında yer alan Sohum Deniz Feneri, başkentte görmeniz gereken mekanların başında gelir.

·         Novi Afon Manastırı: 1870’li yılların başında inşasına başlanan ve Osmanlı-Rus Savaşının etkisi ile yapımının 1879 yılında tamamlandığı manastır, ülkenin en turistik tarihi yapıları başında gelir. İhtişamlı yapısı ve çevresinde yer alan yeşilliği ile bu tarihi yapıyı ziyaret etmenizi öneririz.

·         Anakopya Kalesi: İnşa yılının M.S. 2. yüzyıla dayandığı bilinen kale, ünlü Arap komutanı Mervan’ı durdurması ile ünlüdür. 2008 yılında restorasyondan geçen kale tarihi yapısı ile birlikte sunduğu panoramik manzarası ile popüler turistik noktalar arasında yer alır.

·         Muk Kilisesi: 10. yüzyılda inşa ettirilen kilise, Abhaz ve Rum ustalarca yapılmıştır. Farklı mimari yapısı ile dikkat çeken kilise içindeki süslemeler ise büyüleyicidir. 2002 yılında bakım gerçekleştirilen kilisede günümüzde dini ayinler düzenlenmektedir.

 Abhazya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Abhazya önemli turistik bölgelere sahiptir. Başkent Sohum ve diğer şehirlerinde yoğunlaşan Abhazya’daki modern mekanlar, tatilinizi güzelleştirecek özel mekanlar içerir.

·         Gagra Sahil Parkı: Asya, Amerika ve Avustralya’dan getirilen egzotik bitkilere ev sahipliği yapan sahil parkı, 14 hektarlık alanda kuruludur. Muhteşem doğası ve içeriğinde yer alan tesisleri ile ilgi çekici olan Gagra Sahil Parkı’nda farklı bitki ve hayvan türlerini gözlemleyebilir, tasarım heykelleri inceleyebilir ve şanslıysanız düzenlenen bando konserlerini izleyebilirsiniz.

·         Samson Çanba Devlet Tiyatrosu: Ülke sanatının temelini oluşturan tiyatroda ilk oyun 1918 yılında sergilendi. Ülkenin önemli kültürel tesisleri arasında bulunan tiyatro, gezi listenize eklenmelidir.

Abhazya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal güzellikleri ile parmak ısırtan Abhazya, yeşilin büyüleyici güzelliklerini ziyaretçilerine sunar. Abhazya’daki doğa harikaları göllerden milli parklara kadar geniş bir seçenek içerir. Farklı kuş ve bitki türlerini gözlemlemek için Abhazya, ziyaret edilecek ülkeler listesinde yer alır.

·         Sohum Botanik Bahçesi: 19. yüzyıl başlarında asker tedavisinde kullanılacak bitki türlerinin yetiştirilmesi amacı ile yapılan bahçe, Rusya’dan gelen farklı bitki türleri ile geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Başkentte yer alan bahçe 1877 – 1878 Osmanlı – Rus savaşında tahribat yaşasa da 5000’e yakın bitki ve meyve türü bahçenin envanterinde yer alıyor.

·         Ritsa Milli Parkı: Büyüleyici doğaya sahip bir milli park olan Ritsa’da, aynı isimle bir göl de bulunur. Abhazya’nın en derin gölünün güzelliği yanında Karadeniz’in köknar türünde ağaçlarına ev sahipliği yapan milli park, ülkenin gözde turistik merkezleri arasında yer alır.

·         Afon Mağarası: Yaklaşık 3 milyon metreküplük iç hacmi ile dünyanın en geniş ve derin mağaraları arasında gösterilen Afon Mağarası, 1975’den bu yana ziyarete açıktır. 2 kilometrelik gezi parkına sahip mağarada olağanüstü sarkıt ve dikitleri gözlemleyebilirsiniz.

·         Bakirenin Göz Yaşları Şelalesi: Ritsa Gölü’ne giderken sarp bir bölgede olan şelale, ülkenin ulaşımı zor doğal güzellikleri arasında yer alır. Kayaların üzerine dökülen suların güzelliğini fotoğraflamak isteyeceksiniz.

 Abhazya’nın Meşhur Yemekleri

Abhazya yemekleri ülkemizde de sevilen lezzetler içerir. Karadeniz ülkesi olan Abhazya’nın geleneksel yemekleri, pek çok açıdan Karadeniz mutfağına benzer. Mısırın sık kullanıldığı ülkede damak tadınızda iz bırakacak lezzetlere ulaşabilirsiniz.

·         Ahaluj: Peynirli bir börek türü olan Ahaluj, Abhazya’da Haluja olarak da bilinir. Üçgen şeklinde hazırlanan bu börek türü suda haşlanır. İçeriğinde tercih göre baharat veya farklı malzemeler kullanılabilir.

·         Mamaliga: Haşlanmış mısır ile yapılan ve üzerinde yağ gezdirilen bu atıştırmalık türü, ülkede yapılan her yemek yanında servis edilen lezzetli bir meze türüdür. Peynirli ve sütlü olarak yapılabilen mamaliga, damak tadınıza hitap edecek lezzetli bir Abhaz yemeğidir.

·         Ahul Çapa: Karalahana ve ceviz ile yapılan Ahul Çapa, soğuk yenilen bir Abhaz yemeğidir. Meze olarak farklı yemek türleri ile servis edilen bu lezzeti seveceksiniz.

·         Abısta: Mısır unundan yapılan bu ekmek türü, hoş lezzeti ve Abhazya peyniri ile birlikte tüketilerek muhteşem bir lezzetin kapılarını ardına kadar aralar. Mısır unu ile yapılan ekmeğin bir diğer faklı özelliği ise fırında pişirilmemesi! Abısta, çövende doğrudan ateş üzerinde pişiriliyor. Sıcak Abısta ve Abhazya peynirinin birlikteliğini beğeneceksiniz.

Abhazya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar 

Abhazya’da turizm ülkenin en önemli gelir kaynağıdır. Turizme verilen önem sebebi ile ülkede, yapılabilecek farklı aktiviteler yer alır. Abhazya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde sadece bu ülkeye özel deneyimlere yer verilmiştir.

·         Yer Altı Tren Yolculuğu: Dünya’nın en derin ve geniş mağaraları arasında gösterilen Afon Mağarası, farklı oluşumları yanında yer altı treni ile yolculuk yapılabilen ilgi çekici bir noktadır. Bu sıra dışı tren yolculuğunu yaşamadan Abhazya’dan ayrılmayın.

·         Botanik Bahçe Gezisi: Ülke başkenti Sohum’da yer alan tarihi botanik bahçe, 5000’e yakın bitki ve meyve türüne ev sahipliği yapıyor. Geniş koleksiyonu ile her yıl sayısız ziyaretçi alan botanik bahçeye uğrayarak, daha önce hiç görmediğiniz çok sayıda güzelliği keşfedebilirsiniz.

·         Dini Yapıları Ziyaret: Ortodoks Hristiyanlığının egemen olduğu Abhazya’da yer alan tarihi ibadethaneler, hoş mimarileri ve enfes süslemeleri ile popüler turistik bölgeler olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde halen ibadetin yapıldığı dini yapıları ziyaret ederek Abhazya dini ve kültürel yapısını gözlemleyebilirsiniz.

Abhazya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Abhazya’da yaşam şartları bazı noktalarda dikkatli olmanızı gerektirir. Abhazya’daki tatiliniz için uyarılar şu şekilde sıralanabilir:

·         Ülkeye ziyaret öncesi vize alınması gereklidir.

·         Ortodoks Hristiyanlığına tabi olan ülke, kısmen muhafazakar sayılır. Seyahatinizde açık kıyafetler tercih etmemeniz tavsiye edilebilir.

·         Karadeniz iklimine sahip olan ülkeyi ziyaret için yaz aylarını tercih etmelisiniz.

Abhazya Vizesi

Abhazya’ya turistik gezi düzenleyecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gezileri öncesinde Abhazya vizesi almak zorundadır. Abhazya Fahri Konsolosluğunca yürütülen vize başvuru sürecinde, Konsolosluk yetkili acentelerinden hizmet alarak 1 – 3 iş günü içerisinde vize onayı alabilirsiniz. Vize başvurularında pasaportla birlikte kimlik, güvenlik ve ikamet bilgilerinizi gösterir tamamlamanız gereken detaylı evraklar bulunur. Abhazya’ya vize almak için tüm evrakları eksiksiz olarak tamamlamanız gereklidir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Abhazya vizesine başvurmak için tercih edebileceğiniz yetkili acentedir. Ekspres vize başvurusu ile 1 iş günü içerisinde onaylı Abhazya vizesi alabilen Marina Vize, tüm süreci evinizden takip etmenize olanak tanıyan profesyonel hizmeti ile süreci başarı ile yönetir. Vize evraklarını Marina Vize’ye kargo yolu ile ulaştırabilir ve onaylı vizenizi evinizden teslim alabilirsiniz.

Abhazya’ya vize almak için gri, bordo veya yeşil pasaporta sahip olmak gereklidir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve geçerlilik süresinin vize bitiş tarihini takip eden 6 ay daha sürmesine dikkat edilmelidir. Pasaport yırtık veya deforme olmamış olmalı ve en az 2 adet boş sayfa bulundurmalıdır. Abhazya’ya vize onayı almak için tamamlamanız gereken tüm evraklar aşağıda sıralanmaktadır:

·         T.C. pasaportu,

·         Pasaport fotokopisi,

·         Kimlik fotokopisi,

·         2 adet 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf,

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,

·         Abhazya vize başvuru formu,

·         Ulaştırma rezervasyonları çıktısı,

·         Konaklama rezervasyonları çıktısı,

·         Adli sicil kaydı.

 

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.