Almanya Gezilecek Yerler

Almanya’da gezilecek yerler tarihi, doğal ve sanatsal özellikleri ön planda olan mekanlardan oluşur. Şirin köyleri ve ihtişamlı dini yapıları ile Almanya’da önemli tarihi güzellikler yer alır. Doğal güzellikler bakımından da önemli alanlara sahip ülkede, Ren Nehri kıyıları çok sayıda gezilmesi gerekli yeri içerisinde barındırır. Başta başkent Berlin olmak üzere Köln, Münih, Hamburg, Frankfurt, Leipzig ve Bremen gibi Alman şehirlerinde turistik öneme sahip çok sayıda eser ve mekan bulunur.

Almanya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Almanya’nın tarihi yerleri dini yapılar ve kalelerden oluşur. Avrupa’da en çok kale bulunan ülkeler listesinin ilk sıralarında yer alan ülkede, 12. yüzyıldan kalma tarihi öneme sahip turistik mekanlar yer alır. Ren Nehri’nin iki kıyısında Orta Çağ’dan kalan çok sayıda eserin bulunduğu Almanya’daki tarihi mekanlar, gezinizde görülmesi gerekli yerler listesinin tepelerin bulunmayı hak eder.

·        Köln Katedrali: İhtişamı ile Köln şehrinin önemli dini yapıları arasında yer alan katedral, Gotik mimari tarzında 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 06:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen yapı, 6166 metrekarelik alanı ile Avrupa’nın en büyük Katolik kiliseleri arasında yer alır.

·        Frauenkirche: Almanya’nın Münih kentinde yer alan kilise, 20 bin kişiyi ağırlayabilen bir Katolik kilisesidir. Kilise kulelerinde yer alan basamaklara tırmanılarak kent manzarasının seyredilebildiği kiliseye giriş ücretsizdir.

·        Neuschwanstein Kalesi: Alman Kralı II. Ludwig tarafından miras bırakıldığına inanılan kale, Alman Alpleri’nde yer alır. Hohenschwangau kasabasında yer alan kalenin muhteşem mimarisi yanında çevresinde yer alan manzarası, bölgeyi turistik açıdan popülerleştirmiştir.

·        Gendarmenmarkt: Almanya’nın başkenti Berlin’de halka açık bir tarihi meydan olan Gandarmenmarkt, Alman ve Fransız katedrallerini birlikte içerir. Tarihi dokusu ile turistik öneme sahip meydan, Almanya gezisinde keşfedilmesi gerekli tarihi yerler arasında yerini almalıdır.

Almanya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Almanya şehirleri tarihi öneme sahip yapıları ile meşhurdur. Almanya’daki modern mekanlar ise I. Dünya Savaşı’nın hemen öncesi ile II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında inşa edilmiştir. Almanya’nın yakın tarihine ışık tutan bu yapıların yanında, eğlence merkezleri de son dönemde inşa edilmiş ve görülmesi gerekli yerlerden oluşur.

·        The Berlin Duvarı: Almanya’nın en popüler turistik mekanlarından olan ve Almanya yakın tarihine ışık tutan duvar, günümüzde grafiti sanatçılarının boyamaları ile süslenmiştir. Duvar bir dönem Almanya’nın Doğu ve Batı Almanya olarak ayrıldığı günlerden kalan önemli bir yapıdır.

·        Berlin Hayvanat Bahçesi: 1844 yılında açılan ve Avrupa’nın en popüler hayvanat bahçeleri arasında gösterilen alan, yaklaşık 86,5 dönümlük alanı kaplar. 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul eden hayvanat bahçesinde akvaryum da bulunur.

Almanya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Almanya’nın turistik yerleri içerisinde doğal güzellikler önemli yer tutar. Almanya’daki doğa harikaları Ren Nehri ve Almanya Alpleri ile bölgeye doğa sporları ve manzara alanında önemli güzellikler hediye etmiştir.

·        The Black Forest: Kara Orman adı ile anılan bu doğa harikası tepe, yoğun bir ormanlık alandan oluşur. Bölgede doğal güzellikler yanında lüks spa ve kayak merkezleri yer alır. Trekking için bu tepe uygun noktalar arasında yer alır.

·        Krallar Gölü: Almanya’nın Bavyera kentinde yer alan göl, manzarası ve temiz havası ile doğaseverleri kendisine çeker. Gölde tekne turu atılabileceği gibi çevresinde yer alan dağlık bölgede yürüyüş yapabilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

·        Rügen Adası: Adada Baltık Denizi’nin manzarası yanında kumsallar, tarım alanları ve ormanlık bölgeler yer alır. Manzara, deniz ve kum bir arada Almanya ziyaretçilerine Rügen Adası’nda sunulur.

·        Ren Nehri: Köln sınırlarında yer alan nehir, Almanya ile birlikte İsviçre ve Hollanda’dan da geçmektedir. Nehir boyunca kurulmuş 60 ortaçağ kasabası ve 40 adet kalenin bulunması, nehir çevresinin başlı başına turistik bir alan olarak önem kazanmasına yol açmıştır.

Almanya’nın Meşhur Yemekleri

Alman mutfağı patates ve et ağırlıklı yemeklerden oluşur. Almanya’nın geleneksel yemekleri Türk mutfağında yer alan lezzetlerin farklı malzemeler ile hazırlanmış seçeneklerini de içerir. Almanya’da pastane ve restoranlarda, ülke mutfağında sevilen lezzetleri tatma şansı elde edebilirsiniz.

·        Bratkartoffein: Almanların tüm öğünlerinde tüketebildikleri bu yemek içeriğinde, patates ile birlikte pastırma ve soğan bulunur.

·        Brezel: Simide benzeyen bu atıştırmalık, pastaneler yanında restoranlarda da sıkça yer alır. Almanların bira, soğuk et ve peynir ile tüketmeyi tercih ettikleri bu atıştırmalığı deneyebilirsiniz.

·        Maultaschen: Alman mantısı olarak adlandırılabilecek bu yemekte, Türk mantısına göre büyük hazırlanan bohça içerisine sosis, ıspanak ve soğan konulur.

·        Spatzle: Bir çeşit makarna türü olan yumurtalı eriştenin, peynir ve soğanla birlikte hazırlandığı bu yemek, Alman mutfağının sevilen lezzetleri arasında yer alır.

Almanya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Almanya doğal ve tarihi güzellikleri ile Almanya’nın önemli turistik merkezleri arasında yer alır. Almanya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi, Avrupa’nın gözdesini yakından tanıma ve güzellikleri yerinde görme fırsatını sizlere sunması amacıyla hazırlanmıştır.

·        Ren Nehri Gezintisi: Üç ülke sınırlarından geçen nehir, tarih boyunca insanlığın yerleşim için en sık tercih ettiği bölgeler arasında yer almıştır. Nehrin sunduğu doğal güzellik yanında zengin tarihi dokusu, bölgeyi ülkenin önemli turistik merkezleri arasına sokmaktadır.

·        Almanya Alplerini Keşfedin: Eşsiz manzarası ve temiz havası ile Almanya’nın gözdelerinden Alpler, tarihi dokusu ve doğa sporlarının adresidir. Doğayı ve tarihi bir arada buluşturan Alpler, Almanya ziyaretinizde keşfetmeniz gereken yerler listesinin ilk sırasında yer almalıdır.

·        Almanya’nın Köylerini Gezin: Almanya’nın köyleri gezilip görülmesi gerekli bölgelerdir. Şirin ve doğal yapısı, pek çoğunun tarihi dokusunu koruması ve düzenli peyzajı ile Almanya’nın en güzel köyleri gezilip görülmelidir.

·        Müzeler Adası’nda Güzel Bir Gün Geçirin: UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Müzeler Adası, başkent Berlin’in Mitte ilçesinde yer alır. Yaklaşık 1 kilometrekare alana kurulu bu adada beş müze bulunurken, Almanya’nın yakın tarihi ile ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Almanya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Avrupa ülkeleri ile benzer prosedür ve ahlaki kurallara sahip ülkede, seyahatiniz süresince takip etmeniz gerekli birkaç ayrıntı yer alır. Almanya’daki tatiliniz için uyarılar kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir:

·        Almanya seyahati için pasaport ve Almanya vizesi alınması gereklidir.

·        Almanya şehirlerinde bisikletler için özel yollar yer alır. Şehir turunuzda bu yollar içerisinde yürümemeye dikkat edin.

·        Marketlerden su alırken, aldığınız suyun gazlı ya da gazsız olup olmadığını kontrol edin.

·        Almanlar ana dilleri ile konuşmayı tercih ederler. İngilizcenize güvenmek yerine Almanca kelime haznenizi geliştirmeyi ihmal etmeyin.

Almanya Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Hükümeti arasında imzalanan anlaşma gereği, Almanya’ya seyahat edecek Türk vatandaşları Almanya vizesi uygulamasına tabidir. Schengen ülkeleri arasında yer alan ülkeye seyahat için uygulanan prosedürler ise Schengen vizesi prosedürleridir.

Almanya’ya vize almak için geçerliliğe sahip bir pasaport istenir. İstenen pasaportta en az iki boş sayfanın bulunması ve pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması istenir. Pasaportla birlikte vize işlemleri için istenen evraklar şu şekildedir:

·        Almanya vize başvuru formu,

·        2 adet 35x45 mm Biyometrik fotoğraf,

·        Pasaport fotokopisi,

·        Renkli kimlik fotokopisi,

·        Tüm Schengen ülkelerinde geçerli yurtdışı seyahat sağlık sigortası,

·        Almanya seyahatinde kullanılacak olan ulaşım araçlarına ait biletler,

·        Almanya’da konaklanacak hotel/otel bilgisi ve rezervasyon/fatura,

·        Banka hesap dökümü,

·        Çalışılan kurumdan alınan ve şirket antetli kağıda yazılmış ve kaşelenmiş izin yazısı,

·        SGK işe giriş bildirgesi, SGK Prim dökümü ve son 3 aya ait maaş bordrosu,

·        Varsa ek gelire ait belgeler.

Schengen vizesi prosedürleri zorlu bir vize başvuru sürecini beraberinde getirir. Almanya Konsolosluğu üzerinden yürütülen Almanya vize başvuru süreci, şahsi olarak başvuru yanında Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Almanya Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize, Türkiye’nin her ilinden vize başvurusu kabul etmektedir. Yaklaşık 10 iş günü içerisinde Marina Vize aracılığı ile yapılan Almanya vize başvuruları onaylanarak başvuru sahibinin adresine kargo yolu ile teslim edilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.