Avusturya Gezilecek Yerler

Avusturya’da gezilecek yerler tarihi ve doğal güzellikleri içerisinde barındıran önemli turistik merkezlerden oluşur. Başkent Viyana ile birlikte Salzburg, Hallstatt ve farklı şehirler önemli mekanlar yer alır. Tarihi yapı çeşitliliği yanında eğlence tesisleri ile de ünlü olan ülke, sevilecek lezzetlere sahip geniş bir mutfağa sahiptir. Kış aylarında soğuk olan ülke için İlkbahar, Yaz ve Sonbahar mevsimi seyahat için en uygun tarihlerdir.

Avusturya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Avusturya’nın tarihi yapıları ülkenin ihtişamlı tarihini gözler önüne serer. Avusturya’daki tarihi mekanlar sadece dini yapılardan değil, UNESCO koruması altında bulunan saraylar ve farklı kullanım amacına sahip mekanları içeren geniş bir listeye sahiptir.

·         Hofburg Sarayı: Başkent Viyana’da yer alan İmparatorluk Sarayı, günümüzde Avusturya Cumhurbaşkanı tarafından kullanılıyor. 1275 yılında inşa edilen sarayda 2 bin 600 oda bulunurken; mimari stili gotik, barok, Rönesans ve klasik izleri yansıtıyor.

·         Linz Kalesi: Yapım tarihi 9. yüzyıla dayanan ve şimdiki görünümüne 16. yüzyılda kavuşan kale, estetik mimarisi yanında Roma – Orta Çağ dönemine ait koleksiyonu ile ülkenin önemli tarihi yapıları başında gelir.

·         Gurk Katedrali: Yoksullara sadaka dağıtan ve ülkenin önemli dini figürleri arasında gösterilen Aziz Hemma’nın evi, ikiz kuleleri ve farklı mimari özelliğe sahip mimarisi ile görülmeye değerdir. 1200’lü yıllara dayanan tarihi ve Saint Christopher imzalı yağlı boya tabloları koleksiyonu ile Gurk Katedrali, ülkenin keşfedilmesi gereken tarihi güzellikleri arasında gösterilebilir.

·         Admont Manastırı Kütüphanesi: 18. yüzyılda yapılan Admont Manastırı’nda bulunan kütüphane, muhteşem dekorasyonu ve zengin kitap koleksiyonu ile ülkenin gözde tarihi mekanları başında gelir. Baş döndürücü güzelliği yanında kütüphane, bir manastırın sahip olduğu en büyük kütüphane unvanına sahiptir.

Avusturya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Viyana’da yer alan çok sayıda sanat ve kültür yapısı, Avusturya’daki modern mekanlar listesinin ilk sıralarında yer alır. Müzeler yanında ülkede çocuklu ailelerin hoş vakit geçireceği çok sayıda eğlence tesisi ziyaret edilebilir.

·         Viyana Devlet Opera Binası: Açılışı 1869 yılında Mozart’ın Don Giovanni adlı eseri ile yapılan bina, dünyanın en önemli opera binaları başında gelir. 150 yılı aşan deneyimi düzenlediği sayısız konser ve gösteri ile ispatlayan bina, muhteşem mimarisi ve düzenlenen gösterileri ile ülkenin gözde kültürel tesisleri başında gelir.

·         Schönbrunn Hayvanat Bahçesi: Başkent Viyana’da bulunan hayvanat bahçesi, 1752 yılından bu yana hayvanat bahçesi olarak işlevini sürdürür. Çok sayıda farklı hayvan türünün barındığı hayvanat bahçesi içeriğinde ihtiyaçların giderilebileceği tesisler de yer alır.

·         Viyana Sanat Tarihi Müzesi: Her yıl yüzbinlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan müze, ülkenin önemli turistik merkezleri başında gelir. 1891 yılında Viyana’da açılan müze, ülkeye seyahat düzenleyen çok sayıda turistin Viyana’da gezilecek yerler listesinin başında gelir.

 Avusturya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Avusturya’nın Başkenti Viyana ile birlikte Salzburg ve Hallstatt gezilecek yerler, ülkenin çok sayıda doğal güzelliği ile sizleri buluşturur. Ormanları, Alp dağları ve sayısız doğal oluşumları ile Avusturya’daki doğa harikaları tatiliniz boyunca size farklı güzellikleri bir arada sunmayı başarır.

·         Krimmler Ache: Avusturya’nın Krimml Kasabası’nda yer alan şelale 380 metre yüksekliğe sahiptir. Avusturya’nın en yüksek şelalesi unvanına sahip olan Krimmler Ache, doğası ile birlikte ülkenin gözde doğal güzellikleri başında gelir.

·         Eisriesenwelt: Salzburg kentinin yakınlarında yer alan mağara, 42 kilometre uzunluğa sahiptir. Doğal oluşumları ile dikkat çeken mağaranın büyüleyici güzellikleri ise rehber eşliğinde gezilebilir.

·         Schlegeis Gölü: Zillertal Vadisi’nde yer alan göl, Avusturya Alplerinin manzarası ile birlikte büyüleyici güzelliğe sahiptir. Mavinin en muhteşem tonlarına sahip olan Schlegeis Gölü, yapay bir göldür.

·         Kuzey Bohemya Ormanları: Ülkenin Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile doğal sınırlarını oluşturan Kuzey Bohemya Ormanları, yeşilin farklı tonu ve temiz havası ile doğa yürüyüşlerinin doğru adresidir. Turistik önemi zayıf olmasına karşın doğa severlerin ilgisini çekecek olan ormanları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Avusturya’nın Meşhur Yemekleri

Avusturya’nın önemli yemekleri Alman ve Fransız mutfağının esintilerini taşır. Avusturya’nın geleneksel yemekleri ülkemizin sevilen lezzetleri ile benzerlik taşıması sebebi ile tatiliniz boyunca severek deneyeceğiniz çok sayıda seçeneğe ulaşmanızı sağlar.

·         Tafelspitz: Dana veya sığır eti kullanılarak yapılan bu et yemeğinde, çeşitli sebzeler servis esnasında kullanılır. Tercihe göre sebzeleri seçebileceğiniz yemeği beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

·         Kaiserschmarrn: Ülkenin sevilen atıştırmalığı Kaiserschmarrn, lezzet olarak pankeke benzetilebilir. İmparatorluk dönemine dayanan bu lezzeti yorucu gezileriniz sonrası denemenizi tavsiye ederiz.

·         Kartoffelpuffer: Patatesin yumurta ve baharatlar ile marina edilmesi ardından pişirilerek hazırlanan bu yemek, Türk mutfağında mücver olarak bilinen lezzeti andırır. Her restoranda karşılaşabileceğiniz bu yemek farklı soslar ve şnitzel ile birlikte servis edilir.

·         Linzer Torte: Linz’de ilk kez Fransız Vogel tarafından yapılan bu turta, ülkenin sevilen tatlıları başında gelir. Restoran ve cafelerde deneyimleyebileceğiniz bu lezzet, ülkede yer alan market ve hediyelik eşya dükkanlarında paketli olarak satılır.

Avusturya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Avusturya, Avrupa’nın sanat, kültür ve tarih başkentleri başında gelir. Kültürel yönden ileri seviyede yer alan ülkeyi yakından tanımanız için Avusturya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listemize göz atabilirsiniz.

·         Alplere Tırmanın: Avusturya’nın ünlü Alp Dağları, sunduğu manzara ve temiz hava ile ülkenin keşfedilmesi gereken doğal güzellikleri başında gelir. Sunduğu enfes manzaraya ulaşmak için yorucu bir tırmanışı göze almanız gerekir. Pek çok film ve diziye konu olan Alpleri keşfetmeden Avusturya’dan ayrılmayın.

·         Binicilik Şovlarını Seyredin: Başkent Viyana’da yer alan İspanyol Binicilik Okulu, kadim tarihi yanında günümüzde düzenlenen çok sayıda binicilik şovuna ev sahipliği yapar. 1700’lü yılların esintilerini gözlemleyebileceğiniz mekanda düzenlenen şovları izlemenizi tavsiye ederiz.

·         Silah Koleksiyonunu Gezin: Avusturya’nın Graz şehrinde yer alan Landeszeughaus, 17. yüzyılda kullanılan zırh ve silahların sergilendiği özgün bir müzedir. Tarihe ilgi duyan herkesin bu müzeyi beğeneceğini garanti ederiz.

·         Çikolata Tadın: Belçika ile birlikte çikolatası ile ün salan Avusturya’da, farklı tür çikolataları tadabilirsiniz. Ülkenin en popüler çikolatası ise Mozart Çikolatasıdır. Avusturyalı dahi müzisyen anısına yapılan çikolatayı tatmadan ülkeden ayrılmayın.

Avusturya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahatiniz öncesi Avusturya hakkında bilgi edinmek, karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmanıza yardımcı olur. Avusturya’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanabilir:

·         Avusturya seyahati öncesi Schengen vizesi almanız gereklidir.

·         Ülkede gece ve gündüz arası sıcaklık farkının fazla olması nedeniyle yaz aylarında bile akşamları giymek için yanınızda ceket bulundurun.

·         Başkent Viyana’da Pazar günleri market ve restoranlar kapalıdır. İhtiyaçlar için Cumartesi gününü boşa geçirmemeye dikkat edin.

·         Kış aylarında soğuk olan ülkeyi seyahat için Mayıs – Eylül dönemini tercih etmelisiniz.

 Avusturya Vizesi

Avusturya seyahatine çıkacak Türk vatandaşlarının Avusturya vizesi almaları istenir. Schengen vizesi prosedürlerinin geçerliği olduğu ülke vize başvurularında yetkili kurumlar Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Başvurular ilgili kurumlara şahsen iletilebildiği gibi yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilebilir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Avusturya Konsolosluğu yetkili acentesidir. Sizin adınıza Schengen vize başvurusunu gerçekleştiren Marina Vize, seyahatiniz öncesi ihtiyaç duyduğunuz vize onayını alarak tarafınıza iletir. Avusturya vize başvuru evraklarını Marina Vize’ye İstanbul’da bulunan ofise elden iletebileceğiniz gibi kargo yolu ile göndererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Avusturya vize başvuru ücreti 150 Euro’dur. Ücret içerisinde Konsoloslukça talep edilen harç ve diğer giderler yer alır. Ücreti Marina Vize’ye iletmeniz ardından başvuru için aşağıdaki evrakların tamamlanması gereklidir:

·         En az 2 adet boş sayfası bulunan ve son 10 yıl içerisinde alınmış, vize bitiş tarihini takip eden 3 ay boyunca geçerlilik süresi bulunan pasaport,

·         Avusturya vize başvuru formu,

·         2 adet 35x45 mm ebatlarda Biyometrik fotoğraf,

·         Minimum 30 Bin Euro teminata sahip yurtdışı seyahat sağlık sigortası poliçesi,

·         Pasaport fotokopisi,

·         Kimlik fotokopisi,

·         Son 3 aylık hareketleri gösterir ve en fazla 1 hafta önce alınmış ayrıntılı banka hesap dökümü,

·         SGK İşe Giriş Bildirgesi,

·         SGK Hizmet Dökümü,

·         Varsa ek geliri gösterir belgeler,

·         Seyahate ait rezervasyonlar,

·         Konaklama ait konfirmeli ve imzalı-kaşeli rezervasyon çıktısı,

·         İkametgah,

·         Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

·         İşyerine ait Vergi Levhası – Faaliyet Belgesi – İmza Sirküleri – Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi,

·         Avusturya Konsolosluğu’na hitaben işveren tarafından yazılmış izin yazısı.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.