Azerbaycan Gezilecek Yerler

Azerbaycan’da gezilecek yerler başkent Bakü’de yoğunlaşırken, ülkenin farklı şehirlerinde önemli turistik bölgeler kümelenmiştir. Zengin tarihi ve doğal güzelliği ile gezilmesi gereken ülkeler listesinde yer alan Azerbaycan, Türk kültürünün izlerini yansıtan önemli mekanlara sahiptir. Seyahatiniz boyunca tatmaktan keyif duyacağınız zengin yemek içeriğine sahip olan ülkede, seyahatiniz sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç detayı atlamamanız halinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Azerbaycan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Azerbaycan şehirleri Türk – İslam mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. UNESCO koruması altında yer alan Azerbaycan’daki tarihi mekanlar, kardeş ülkenin tarihi geçmişi hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler sunar.

·         Kız Kalesi: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi kale, Nevruz Bayramı şenliklerinin düzenlendiği bölgede yer alır. Her katı yontma taşlar ile inşa edilen kalenin muhteşem mimarisi görülmeye değerdir.

·         Şirvanşahlar Sarayı: Başkent Bakü’de yer alan saray, surları ve 52 odası ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır. İki katlı olan sarayda Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden kalan yapılar da günümüze kadar gelmeyi başarmış durumda.

·         Ateşgah: Mecusi tapınağı olan Ateşgah, Nevruz günü ziyaretçi akınına uğrar. Tarihi dokusu ve kültürel önemi ile Ateş Tapınağı’nı Azerbaycan gezinizde ziyaret edilmeyi hak etmektedir.

·         Cuma Cami Kompleksi: Gence şehrinde yer alan tarihi kompleks, kırmızı tuğlalardan yapıldı. İlgi çekici minaresi ve kompleksinde yer alan hamamı ile bu dini yapı görülmelidir.

 Azerbaycan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Başkent Bakü’de Azerbaycan’daki modern mekanlar yoğunlaşmıştır. Mühendislik harikası kuleler, sanat merkezleri ve özgün koleksiyona sahip müzeler, Azerbaycan’ın modern yüzü ile sizleri tanıştırır

·         Alev Kuleleri: Dışı tamamen LED ile kaplı 3 kuleden oluşan yapı kümesi, 2013 yılında verilen “En İyi Otel ve Turizm Kompleksi” ödülünün sahibi! Başkent Bakü’de yer alan ve Extreme Buildind belgeseline yapım süreci ile konu olmuş yapı ayrıca Azerbaycan’ın en uzun binası unvanına da sahip.

·         Letif Kerimov Halı Müzesi: Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de halıcılık sanatına ait eserlerin sergilenmesi amacı ile hizmet veren müzede, değerli bir koleksiyon yer alır. İçeriğinde yer alan birbirinden özel koleksiyonla birlikte yapının mimarisi de dikkat çekicidir.

·         Devlet Bayrağı Meydanı: 162 metrelik bayrağı ile “Dünya’nın en uzun bayrağı” unvanını kazanarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir obje barındıran meydan, 2010 yılında açıldı. Modern Azerbaycan’ın sevilen yüzü olan meydan 60 hektarlık alanda kurulu. Meydanın peyzajı ise beğeni kazanırken, içeriğinde yer alan Ulusal Bayrak Müzesi ziyaret edilmelidir.

·         Bakü Televizyon Kulesi: Azeri TV Kulesi 310 metre yüksekliği ile Kafkasya’nın en yüksek betonarme binası unvanını elinde tutar. Bakü’de çekilen filmlerde kullanılan kule, renkli dış cephe aydınlatmaları ile hoş bir görünüme sahiptir.

Azerbaycan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Azerbaycan’ın doğal güzellikleri ülkenin farklı şehirlerine dağılmıştır. Azerbaycan’daki doğa harikaları milli park statüsüne alınarak korunan çok sayıda seçeneği içerir.

·         Kobustan Milli Parkı: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan milli park, Azerbaycan’ın Gobustan şehrinde yer alıyor. Tarihin farklı dönemlerinden eserlerin yer aldığı milli park, sahip olduğu doğal güzellikleri yanında tarihi önemi sebebi ile ülkenin simgeleri haline gelmeyi başarmıştır.

·         Göygöl Milli Parkı: Ülkenin turizm merkezleri arasında gösterilebilen ve muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapan milli park, gölün sunduğu manzara ve sık ormanları ile görülmeye değerdir. Zengin hayvan habitatına sahip olan milli parkın gölü ise Kafkasların en temiz dağ gölü unvanını elinde tutar.

·         Qabala: Fıstık ve kestane ormanları ile ünlü olan Qabala, bakir doğası ile ziyaretçilerine muhteşem güzellikler sunmaktadır. Yeşilin farklı tonlarını barındıran bölgede tarihi ve kültürel öneme sahip arkeolojik bulgular da yer alır.

Azerbaycan’ın Meşhur Yemekleri

Azerbaycan mutfağı Türk mutfağına oldukça yakındır. Seyahatiniz süresince Azerbaycan’ın geleneksel yemekleri yabancılık çekmeyeceğiniz doyurucu seçenekleri ile sizleri memnun etmeyi başaracaktır.

·         Düşbere: Azerbaycan usulü mantı olarak nitelendirebileceğiniz bu yemekte, Türk mantısından farklı olarak hamur içine kuzu ya da dana eti koyulur. Sarımsak ve sirke hazırlanan sosla tüketilen Düşbere, sosu ilave edildiğinde sulu bir yemek türüne dönüşür.

·         Piti: Kuzu eti ile yapılan bu güveç yemeği, en az 7 saat pişirilerek hazırlanır. Kuzu eti yanında yemeğin özgün lezzeti için güveçte erik kurusu, patates, nohut ve baharat kullanılır.

·         Şah Pilavı: Ülkenin simge lezzetleri arasında gösterilen şah pilavı, pirinç pilavının kuzu eti, kuru kayısı, ceviz, kestane ve erik kurusu ile birlikte hazırlandığı farklı bir yorumudur.

·         Üç Bacı: Türk mutfağından bildiğiniz bu lezzet, Azerbaycan’da farklı isimler ile anılır. Patlıcan, domates ve biber dolmasının birlikte servis edildiği bu lezzete aşina olduğunuzu fark edeceksiniz.

Azerbaycan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Azerbaycan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler

·         Milli Parkları Ziyaret Edin: Azerbaycan’da yer alan doğal güzelliklerin büyük bölümü milli park statüsüne sahiptir. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yer alan ve doğası ile sizi büyüleyen bu mekanlar ayrıca arkeolojik kazılarda elde edilen sayısız tarihi esere ev sahipliği yapar.

·         Modern Kuleleri Seyredin: Azerbaycan’da ödül sahibi ve filmlere konu olmuş modern kuleler, başkentin simgesi haline gelmeyi başarmıştır. Mühendislik harikası bu kulelerin ihtişamını yakından görmeli ve Bakü gezilecek yerler listesinde kulelere özel bir zaman dilimi ayırmalısınız.

·         UNESCO Koruması Altındaki Eserleri Keşfedin: Başkent Bakü’de yer alan Kız Kulesi ve Şirvanşahlar Kalesi, UNESCO koruması altındadır. Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bu iki başkent eserini ziyaret ederek ülke kültürü hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Azerbaycan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Seyahat öncesi karşılaşacağınız tüm olumsuzlukları öngörmek için Azerbaycan hakkında bilgi edinmelisiniz. Azerbaycan’daki tatiliniz için uyarılar şöyle sıralanabilir:

·         Azerbaycan para birimi Manat’tır. Para çevirme işlemini Azerbaycan’a bırakmamanız tavsiye edilir.

·         Merkezden uzak bölgelerde saldırı ve gasp ihtimaline karşı geç saatlerde dikkatli olunmalıdır.

·         Ülkede hükümet tarafından yapılmış ve ücretsiz edinilebilen Aznov isimli navigasyon programını akıllı cihazınıza indirin.

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının Azerbaycan vizesi almaları gereklidir. Havayolu ile yapılacak seyahatlerde 1 ayı aşmayan süreler için Bakü Haydar Aliyev Havaalanı ve Gence Uluslararası Havaalanı’nda vize alınabilirken; karayolu ile yapılacak seyahatlerde ya da 1 ayı geçen süreler için alınacak vizelerde Türkiye’de bulunan Azeri kuruluşları yetkilidir. Türkiye’de Azerbaycan’a vize almak için yetkili olan kurumlar ise Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği ve Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğudur.

Bahsi geçen yetkili kurumlara başvurmadan Azerbaycan vizesini almak için Marina Vize Başvuru Merkezi ile irtibata geçebilirsiniz. Azerbaycan Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize, süreçte gerekli olacak evraklar için verdiği danışmanlık hizmeti yanında sizin adınıza başvuru sürecini başlatır. Yakından takip ettiği Azerbaycan vize başvuru sürecini 1 – 3 iş günü arasında neticelendiren Marina Vize, onaylı vizeyi adresiniz üzerinden size ulaştırır.

Azerbaycan turistik vizelerinde Ekspres vize uygulamasından yararlanılabilir. 1 iş günü içerisinde sonuçlanan Ekspres vize başvuruları için talep edilen ücret 75 ABD Doları’dır. Standart Azerbaycan vize ücreti ise 55 ABD Doları’dır. Marina Vize aracılığı ile başvuru gerçekleştireceğiniz Azerbaycan vizesi için talep edilen evraklar şunlardır:

·         Vize bitiş tarihinden 6 ay daha uzun geçerlilik süresine sahip olan pasaport,

·         Azerbaycan vize başvuru formu,

·         Azerbaycan seyahatine ait ulaşım aracı rezervasyonu,

·         Azerbaycan’da gerçekleştirilecek konaklamaya ait rezervasyon,

·         Kimlik fotokopisi.

Yukarıda listelenen vize evrakları İstanbul’da bulunan ofisimize elden teslim edilebilir. İstanbul dışında ikamet eden müşterilerimiz ise tüm evrakları kargo yolu ile bizlere ulaştırabilir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.