Belçika Gezilecek Yerler

Belçika’da gezilecek yerler turistik açıdan önemli tarihi ve doğal güzellikler ile müzelerden oluşur. Ülkede UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 18 farklı eser bulunurken, yeşilin en güzel halini yansıtan doğal güzellikler de yer alır. Yöresel lezzetleri tüm dünyada sevilen ülke, müzik festivallerinin de Avrupa’daki başkentidir.

Belçika’da Gezilecek Tarihi Yerler

Ortaçağ tarihi hakkında ışık tutan Belçika’daki tarihi mekanlar, Rönesans ve Aristokrasi dönemlerine ait önemli eserler içerir. Dini yapıların yanında İtalyan mimarisine uygun eserlerin yer aldığı Belçika’nın en güzel şehirleri, turistik açıdan önemli ve UNESCO koruması altında çok sayıda tarihi güzelliğe ulaşabilirsiniz.

·        Hotel De Ville: 1402 – 1420 yılları arasında inşa edilen ve 96 metre yüksekliğe sahip Hotel De Ville, farklı mimarlar tarafından tasarlanan batı ve doğu kanatları ile göz alıcı mimariye sahiptir. Görsel güzelliği yanında bina çevresinde, çok sayıda heykel sergilenmektedir.

·        Gravensteen Kalesi: Kontlar Kalesi olarak da bilinen Ortaçağ yapısı, 1180 yılında Kont Philip tarafından inşa ettirilmiştir. Gent şehrinde bulunan kale, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

·        Çan Kulesi: Brugge (Brüj) kentinde yer alan kule, 1240 yılında hazine odası olarak inşa edilmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle zarar gören ve 1280 yılında yeniden inşa edilen kule, en son 1822 yılında yenilenmiştir. 47 çana sahip kuleye 366 basamağı tırmanarak çıktığınızda, göz alıcı Brüj manzarasını seyredebilirsiniz.

·        Aziz Bavo Katedrali: 942 yılında küçük bir şapel olarak inşa edilen dini yapı, devam eden yüzyıllarda Gotik ve Rımanesk mimari tarzlarında eklenen eklentileri ile katedrale dönüşmüştür. Gent şehrinde yer alan katedralin alt katı mezarlık iken, içerisinde önemli tablolar sergilenir.

·        Anvers Belediye Binası: 1565 yılında inşa edilen ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan yapı, Rönesans Dönemi’nin önemli eserleri arasında gösterilir.

Belçika’da Gezilecek Modern Mekanlar

Belçika şehirleri içerisine dağılan önemli yapılar, ülkeyi yakından tanıma ve farklı mimari özellikte yapıları inceleme şansını sizlere sunar. Belçika’daki modern mekanlar müzelerle birlikte yakın tarihte yapılmış estetik yapılardan oluşur.

·        Atomium: 1958 yılında başkent Brüksel’de yapılan yapı, Expo 58 fuarı için inşa edilmiştir. 102 metre yüksekliğe sahip yapının mimari yanında son katına asansör ile çıkılarak, Brüksel manzarasının keyfi sürülebilir.

·        Müzik Enstrümanları Müzesi: Brüksel’de yer alan müze, 8 binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Antik ve modern tarzda pek çok müzik aletinin yer aldığı müzede zengin koleksiyon bulunur.

·        Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi: 20. yüzyılın başlarında Brüksel’de inşa edilen müze, Dünya’nın en gelişmiş müzeleri arasında gösterilir.

·        Liege Pazarı: Liege şehrinde kurulan ve Avrupa’nın en renkli pazarları arasında gösterilen mekan, alışveriş tutkunlarının güzel bir geçirebilecekleri mekanlar arasında yer alır.

Belçika’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Belçika’da doğal güzellikler, gerek manzarası gerekse doğa sporlarına uygunluğu nedeniyle ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşır. Belçika’daki doğa harikaları yeşili ve tarihi yapıları bir arada ziyaretçileri ile buluşturur.

·        Meuse Vadisi: Belçika’nın güneyinde yer alan ve muhteşem doğası ile dikkat çeken Meuse Vadisi, ülkenin kırsal yaşamını yansıtan önemli bölgeler arasında yer alır. Nehir boyunca yürüyüş yapılabilen vadide, çevrenin yeşili ve kayalık yamaçlarda yer alan tarihi yapılar görülmeye değerdir.

·        Semois Vadisi: Yeşilin en güzel halini sunan Semois Vadisi, sık ormanları ve kır çiçekleri ile eşine ender rastlanan doğal güzellikler arasındadır. Ormanda yer alan yürüyüş yolları ve çevresinde yer alan tarihi yapılar, bölgede kültürel ve doğa aktivitelerinin yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

·        Ourthe Vadisi: Belçika’nın doğusunda yer alan vadi, doğa sporlarına uygun alanlar arasında yer alır. Tekne ve kano gezileri, trekking ve orman yürüyüşleri için uygun olan vadide, nehir kenarında yer alan tarihi köprü ve yel değirmeni gibi yapılar da yer alır.

Belçika’nın Meşhur Yemekleri

Belçika yenilecekler listesi, pek çok ünlü lezzeti içerisinde barındırır. Et yemeklerinden tatlıya kadar Belçika’nın geleneksel yemekleri, damak tadınıza hitap etmeyi başaracaktır.

·        Boulettes: Top şeklinde hazırlanan bu köfte yemeği, ülkeye özgü domates sosu ile hazırlanır. Belçika mutfağının popüler lezzetleri arasında yer alan bu yemeğin lezzetini beğeneceksiniz.

·        Choux de Bruxelles: Brüksel Lahanası olarak da bilinen bu yemek türü, kaz yağında pişirilen ve başkent Brüksel’in en ünlü yemeğidir.

·        Moules Frites: Deniz ürünlerine mutfağında yer veren Belçika’da midye severlere hitap edecek bir seçenek olan Moules Frites, patates kızartması ile birlikte servis edilen özgün bir yemek türüdür.

·        Waffle: Ülkemizde de sevilen lezzetler yer alan Waffle’ın doğduğu topraklar Belçika’dır. Ülkede en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alan Waffle’ı doğduğu topraklarda denemelisiniz.

Belçika’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Belçika, pek çok lezzetin ve müziğin başkentidir. Belçika’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine harfiyen uyarak, ülkeyi ve kültürünü yakından tanıma şansı bulabilirsiniz.

·        Büyük Pazar Meydanı Gezisi: Başkent Brüksel’de yer alan Büyük Pazar Meydanı, 13. yüzyıldan kalan çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapar. 11. yüzyılda kurulan meydan kentin ekonomik ve politik merkezi olması yanında pek çok organizasyona ev sahipliği yapar. Belçika’nın güncel durumu ve tarihi hakkında detaylı bilgi edinmek için, seyahatiniz planlarında meydan gezisine özel bir yer ayırmanız tavsiye edilir.

·        Belçika Birasını Tadın: Waffle’ın doğduğu topraklar olan Belçika, bira üretiminde de farklı seçenekleri ile öne çıkar. 1000’den fazla bira çeşidinin üretildiği ülkede, aromalı ve farklı lezzette biraları tatmanızı tavsiye ederiz.

·        İkinci El Pazarını Keşfedin: Antikaya merakınız varsa Brüksel’de kurulan bu pazara göz atmalısınız. İkinci el eşyaların satıldığı bu pazarda, ülkeye ait hediyelik eşyalardan kullanım ürünlerine kadar geniş ürün seçeneğini uygun fiyatlarda satın alabilirsiniz.

·        Çikolata Yemeyi İhmal Etmeyin: Belçika, çikolata sektöründe de dünyada önemli sıralamaya sahip. Ülkede imal edilen çikolataları tatmadan, Belçika gezinizi sonlandırmayın.

Belçika’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Belçika hakkında bilinmesi gerekenler ülke seyahatinde anahtar rol oynayacak. Belçika’daki tatiliniz için uyarılar ise aşağıda sizler için özetleniyor:

·        Belçika’ya yapılacak seyahatler için vize alınması gereklidir.

·        Belçika’da Felemenkçe, Almanca ve Fransızca konuşulur. Üç resmi dili olan ülkede İngilizce ise gençler tarafından bilinir. Üç farklı dilin konuşulması, şehir isimlerinin her zaman benzer olmamasına neden olur.

·        Ülkede gelişmiş toplu taşıma ile uygun fiyata seyahat edebileceğiniz gibi bisiklet ile de ülkenin pek çok şehrini gezebilirsiniz.

Belçika Vizesi

Belçika’ya yapılacak seyahatlerde, Türk vatandaşlarının Belçika vizesi alması gereklidir. Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer alan Belçika, Schengen birliği üyesidir. Schengen vize şartlarının talep edildiği ülke vizesinde, vize başvurularınızı Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’nin her bölgesinden başvuru yapabileceğiniz Marina Vize, Belçika vize başvuru evraklarınızı kargo ile göndermeniz sonrası vize işlemlerini başlatır. Yaklaşık 10 iş günü içerisinde onay alınan vizeler ise tarafınıza kargo yolu ile gönderilir.

Marina Vize Belçika Konsolosluğu yetkili acentesidir. Deneyimi ve yeterli sayıda personeli ile vize başvurularınızı en kısa sürede sonuçlandırır. Vize başvuru ücreti olarak ise 150 Euro tutarında bir ücret belirlenmiştir. Belirlenen ücrette, Konsoloslukça talep edilen harç ve başvuru ücretleri yer alır.

Belçika vize başvurularında son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az seyahat dönüş tarihi itibari ile 90 gün geçerliliği bulunan pasaport gereklidir. Pasaportla birlikte Marina Vize’ye kargo yolu ile şu evrakları göndermeniz yeterlidir:

·        2 adet 35x45 mm ebatlarda ve beyaz arka fona çekilmiş Biyometrik fotoğraf,

·        Belçika vize başvuru formu,

·        Pasaport ve kimlik fotokopileri,

·        Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi,

·        Maaş bordrosu,

·        SGK İşe Giriş ve Hizmet Dökümü belgeleri,

·        Banka hesap dökümü,

·        İş yerinin antetli kağıdının yazılarak kaşesinin vurulduğu izin yazısı,

·        Belçika seyahatinde kullanılacak ulaşım araçlarına ait biletler,

·        Belçika’da konaklama yapılacak alanlara ait rezervasyon ya da fatura,

·        İkametgah belgesi.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.