Bulgaristan Gezilecek Yerler

Bulgaristan’da gezilecek yerler sadece şehirler ile sınırlı değildir. Türkler ile ortak pek çok paydası bulunan ve kültür birliğimizin eski tarihlerden bu yana devam ettiği ülkede, her amaca hitap edecek çok sayıda önemli eser yer alır. Özellikle kış aylarında uygun fiyatlarla tatil yapılabilecek Bulgaristan’da, ülkenin tarihi yanında bizim tarihimize ait pek çok parçayı yerinde görme şansı elde edebilirsiniz.

Bulgaristan’da Gezilecek Tarihi Yerler

Türk kültürü için de önemli eserlerin yer aldığı Bulgaristan’daki tarihi mekanlar, Osmanlı dönemi yanında Roma ve Bizans döneminden izler taşır. Ülkenin M.Ö. dönemine kadar ışık tutabilen Bulgaristan’ın tarihi güzellikleri, kültür turizmine önem veren herkesi memnun etmeyi başarır.

·        Aleksander Nevski Katedrali: Türk – Rus savaşında hayatını kaybeden askerler anısına yapılan katedral, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunur. Altın rengi kubbesi ve mimari ihtişamı ile dikkat çeken yapı, Dünyanın en büyük Ortodoks katedralleri arasında yer alıyor.

·        Boyana Kilisesi: Bulgaristan’ın en eski kiliseleri arasında yer alır. 11. yüzyılda yapıldığı düşünülen kilisenin boyamaları, günümüze kadar düzgün bir şekilde korunmayı başarmıştır.

·        Banyabaşı Camii: Mimar Sinan tarafından yapılan bu cami, günümüze korunmayı başaran Osmanlı dönemi eserleri arasında yer alır. Cami ayrıca, Sofya’da ibadete açık olan tek camidir.

·        Dormition Katedrali: Varna’da yer alan katedral, şehrin simge yapıları arasında yer alır. Altın sarısı ile beyazın uyumlu mimarisini yansıtan eser, kent merkezin ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

·        Merkez Hamamı: Şifalı suları ile dikkat çeken Merkez Hamamı, çeşmeleri ve havuzu ile ziyaretçilerin ilgi odağıdır. II. Dünya Savaşı’nda hasar görmesine karşın günümüze kadar korunmayı başarmıştır.

Bulgaristan’da Gezilecek Modern Mekanlar

Bulgaristan en güzel şehirleri içerisinde tarihin eski dönemlerine ait eserler yanında yakın tarihe ait izler de bulunur. Bulgaristan’daki modern mekanlar komünist rejim döneminden kalan eserler yanında, Bulgaristan’ın tarihteki yolculuğuna tanıklık etmenizi sağlayacak özel içerikleri sizlerle buluşturur.

·        Varna Retro Müzesi: Varna şehrinde bulunan müzede, klasik arabalar ve eski eşyalar sergilenmektedir. Zamanın gerisine götüren müze, çocuklu ailelerin uğrak noktasıdır.

·        Ulusal Deniz Müzesi: Denizcilik alanına meraklı ziyaretçilerin tercih ettiği Ulusal Deniz Müzesi, ülkede kullanılan eski gemilerin minyatürlerini içerir. Bulgaristan denizcilik tarihine göz atabileceğiniz müzede, eğitici zaman geçirebilirsiniz.

·        Komünist Parti Binası: Ülkede komünist parti yönetiminin başta olduğu yıllarda yapılan bu yapı, 1990 yılında çıkan ayaklanmada yıkıldı. Ülkede komünist rejim tarihine göz atmak için binadan geriye kalanları ziyaret edebilirsiniz.

·        İlaç Tarihi Müzesi: Özgün konsepti ile beğeni kazanan müzede, ilaç ve eczacılık tarihsel gelişimine tanıklık edebilirsiniz.

Bulgaristan’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Deniz, kum ve güneş yanında Bulgaristan’daki doğa harikaları ziyaretçilere, yeşilin sunduğu eşsiz manzarayı hediye eder. Kendiliğinden oluşmuş kaya oluşumları ve insan yapımı parkları ile nefes almak istediğinizde, Bulgaristan Varna ve Sofya gibi şehirlerde yer alan doğal güzellikleri ziyaret edebilirsiniz.

·        Taş Ormanı: Kapadokya ile benzer oluşumların yer aldığı bu bölge, doğaseverlerin beğenisini kazanıyor. Her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği bölgenin büyüleyici güneş batımı manzarasını yakından deneyimleyebilirsiniz.

·        Nirvana Plajı: Bulgaristan’ın Varna kentinde yer alan plaj, denizin mavisi ve kumların sıcaklığını ziyaretçilerine hissettirir. Deniz, kum ve güneş keyfi yanında plajda, su sporları ile keyifli zaman geçirilebilir.

·        Primorski Parkı: Düzenli ağaçları ve heykellerle süslenmiş yapısı ile beğeni kazanan park, yürüyüş alanları ile doğa tutkunlarına hitap eder. Yemyeşil çimleri ile ailecek huzurlu vakit geçirmek için Bulgaristan’ın en gözde alanlarından birisidir.

Bulgaristan’ın Meşhur Yemekleri

Bulgaristan mutfağı yemekleri hamur işi ağırlıklıdır. Türk mutfağı lezzetlerine benzer yemek seçeneklerinin yer aldığı Bulgaristan’ın geleneksel yemekleri, bazı keskin içerikli üyeleri ile Türk mutfağından ayrılabilen seçeneklere de sahiptir.

·        Kifla: Kahvaltılarda severek tüketilen Kifla, içeriğinde yoğun kıvamlı marmelatların bulunduğu bir çörek çeşididir.

·        Baniçka: İnce hamur içerisine peynir koyularak hazırlanan Baniçka, kahvaltılarda tüketilen bir poğaça türüdür.

·        Kebapche: Bulgaristan köftesi olarak bilinen bu yemek türü, garnitür ile birlikte servis edilir.

·        Tikvenik: Kabak püresi, esmer şeker, tarçın, Hindistan cevizi ve ceviz kullanılarak hazırlanan Tikvenik, bir hamur işi türüdür. İçeriğine portakal kabuğu da kullanılan bu tatlı, Bulgaristan’ın beğenilen tatlıları arasında yer alır.

Bulgaristan’a Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Yaz ve kış aylarında yapılacak ziyaretlere göre Bulgaristan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi değişebilir. Pek çok ortak kültür bağımızın bulunduğu bu ülkede, dört mevsim yapılabilecek özel etkinlikler de bulunur. Bu etkinlikler aracılığı ile tarihimizi yakından tanıdığınız gibi bir zamanalar ata toprakları olan Bulgaristan coğrafyasını yakından inceleme şansı elde edebilirsiniz.

·        Osmanlı Dönemine Yakından Bakış: Uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalan Bulgaristan, Osmanlı dönemine ait önemli eserleri içerisinde barındırır. Başkent Sofya ile birlikte Varna ve farklı şehirlerde Osmanlı izlerine rastlamak mümkündür. Namık Kemal tarafından kaleme alınan Vatan Yahut Silistre isimli oyunda geçen Silistre şehri, Bulgaristan topraklarında yer alır. Bulgaristan’daki Türk izlerini gezinizde takip ederek atalarımız hakkında sahadan bilgiler elde edebilirsiniz.

·        Kayak: Deniz, kum ve güneş tutkunları için olduğu kadar kayak tutkunları için de Bulgaristan’da özel alternatifler bulunur. Kış aylarında yapacağınız Bulgaristan seyahatlerinde, Dünyanın dört bir yanından gelen turistler gibi kayak yapmayı ihmal etmeyin.

·        Şarap Tadımı: Bulgaristan’ın Plevne kentinde bulunan mağara müzeleri, şarap üretimine ayrılmıştır. Bu eşsiz lezzetleri ilk elden deneyimlemek için Plevne şehrinde bulunan mağara müzelerini ziyaret etmelisiniz.

Bulgaristan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel itibari ile ucuz bir ülke olan Bulgaristan’da, tatil için maliyetinizi daha aşağı çekebilecek seçenekler bulunur. Bulgaristan’daki tatiliniz için uyarılar ekseriyetle tatilini uyguna getirmek isteyenlere hitap eder. Ayrıca ülkede konforlu ulaşım için de gerekli olan uyarılardan bazıları şöyledir:

·        Bulgaristan seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize uygulamasına tabi tutulmaktadır.

·        Kısa yolculular için taksiyi tercih ederken, şehirlerarası seyahatlerinizde toplu taşımayı kullanın.

·        Genel itibari ile ucuz olan şehirde, aynı ürünler ve yiyecekler için daha ucuz noktaları araştırın. Yemek için pastaneler en ucuz alternatiflerdir.

·        Popüler plajları pahalı olan ülkede kıyıda kalan tenha plajları tercih ederek tatilinizi daha uyguna mal edebilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki anlaşma gereği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan vizesi almaları sonrasında turistik ve diğer amaçlarla ülkeyi ziyaret edebilir. 1 haftadan 6 aya kadar verilebilen Bulgaristan vizeleri, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir.

Başvurular için bahsedilen iki merkeze gerekli evraklarla başvuru yapmak gereklidir. Yoğun prosedür ve evrak işleri ile uğraşmadan Türkiye’nin herhangi bir yerinden Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen herkes, başvurularını Marina Vize Başvuru Merkezi iletebilirler. Marina Vize aracılığı ile yoğun prosedürler uğraşmadan Türkiye’nin her yerinden sadece kargo ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bulgaristan’a vize alabilmek için geçerliliği en az altı ay olan pasaport gereklidir. Pasaport yanında 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat ve konaklama bilgilerini içerir belgeler ile yurtdışı seyahat sağlık sigortası gereklidir. Şahsi vize başvurularında bahsedilen evrakların büyükelçilik ya da konsolosluğa elden teslim edilmesi gerekirken, Marina Vize tercih edildiğinde istenen evrakların kargo ile iletilmesi yeterlidir.

Marina Vize aracılığı ile gerçekleştirilen Bulgaristan vize başvuruları, yaklaşık 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilen başvurular için, Bulgaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen harç ve diğer masraflar için 150 Euro’dan başlayan ücret talep edilir. Gerekli evraklar ve ücretlerin yatırılması ardından yapılan başvuru sonrası alınan onaylı Bulgaristan vizesi ise kargo yolu ile başvuru sahibine Marina Vize görevlileri tarafından gönderilmektedir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.