Burkina Faso Gezilecek Yerler

Burkina Faso’da gezilecek yerler tarihi ve kültürel öneme sahip yapılardan, Afrika’ya özgü çok sayıda bitki ve hayvan türünü gözlemleyebileceğiniz doğal güzelliklerden oluşur. Hareketli gece hayatı ve estetik dini yapıları ile Burkina Faso, Afrika’nın denize kıyısı olmayan nadir ülkeleri arasında yer alır. Pek çok turistik eseri ve UNESCO korumasındaki güzellikleri ile ülke, geziniz esnasında dolu dolu vakit geçirmenize olanak tanır.

Burkina Faso’da Gezilecek Tarihi Yerler

Burkina Faso’da insanlık tarihine ışık tutan tarihi eserlere ulaşılabilir. Yakın dönemde yapılan ve ilginç mimari ile görenleri büyüleyen Burkina Faso’daki tarihi mekanlar, dini ve kültürel yönden sizde büyük izler bırakmayı başaracak.

·        Pobe Mengao: Soum şehrinin Sahel bölgesinde yer alan Pobe Mengao, koruma alanı ilan edilmiştir. Toplu mezarların ve tarihi değirmen taşları yanı sıra kaya resimleri ile UNESCO Dünya Geçici Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

·        Bobo-Diolasso Cami: Sadece Afrika kıtasında görebileceğiniz bu cami, ilginç mimarisi ile dikkat çekiyor. Kerpiçten inşa edilen camide dışa çakılan kazıkları, camiye farklı bir görünüm kazandırmıştır.

·        Ouagadougou Katedrali: 1930’lu yıllarda inşa edilen katedral, Avrupa Romanesk mimari tarzı ile güzel bir görsele sahiptir. Ülkede yaşayan Hristiyanların en önemli ibadet noktası olan katedral, tüm Batı Afrika’nın en büyük katedrali unvanına sahiptir.

Burkina Faso’da Gezilecek Modern Mekanlar

Burkina Faso’da müze ve camiler, ülkenin önemli modern mekanlarını oluşturur. Şık mimarisi yanında Burkina Faso’daki modern mekanlar, ülke kültür ve sanat geçmişine ışık tutar.

·        Ulusal Kahramanlar Anıtı: 2014 yılında inşa edilen anıt, Burkina Faso insanları için büyük öneme sahiptir. Renkli mimarisi ve çevresinde yer alan yeşillikleri ile anıtı ziyaret ederek hoş fotoğraflar çekebilirsiniz.

·        Ouagadougou Ulu Cami: Başkent Vagadugu’da yer alan cami, modern İslam mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alır. Kubbesinde yer alan hilal ve yıldız motifine kadar tüm detayları inşa aşamasında düşünülen cami, terasında ziyaretçilerine sunduğu başkent manzarası ile ülkenin önemli yapıları arasında yerini almayı başarmıştır.

·        Burkina Faso Ulusal Müzesi: 7 bin 500 tarihi eserin sergilendiği müze, Ouagadoudou’da yer alır. Ülkenin önemli kültür ve sanat merkezleri arasında gösterilen müzede mücevherler, el yapımı maskeler, heykeller ve Afrika kıtasına özgü çok sayıda materyal incelenebilir.

Burkina Faso’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Burkina Faso doğal güzellikleri kıtaya özgü bitki ve hayvan türlerini gözlemlemek için ideal doğal ortamlardan oluşur. Burkina Faso’daki doğa harikaları temiz hava, ender bitki ve hayvanları bir arada ziyaretçilerine sunar.

·        Arli Ulusal Parkı: Bitki örtüsü, nehirleri ve binlerce canlı türü ile ünü Burkina Faso dışına çıkan park, ülkenin popüler noktaları arasındadır. 760 kilometrekarelik alanı kaplayan parkta fil, su aygırı, aslan ve bufalo gibi kıtaya özgü hayvan seçenekleri yer alır.

·        Karfiguela Şelaleri: Banfora kentinde yer alan şelaleler, ülkenin en gözde doğal güzellikleri arasında yer alır. Komoe Nehri üzerinde yer alan şelaleler, temiz havası ve görsel şöleni ile ziyaretçileri büyülemeyi başarıyor.

·        Tengrela Gölü: 2 metre uzunluğa ve 1,5 metre genişliğe sahip Tengrela Gölü, ziyaretçilerine sunduğu görsel yanında su aygırları ile ünlüdür. Gölde timsah yer almazken, yerel sandallar ile gölde gezinti düzenlenebilmektedir.

·        Bangr Weogo Parkı: Ouagadougou kentinde yer alan park, içerisinde çok sayıda hayvan ve bitki türüne yaptığı ev sahipliği ile kentin gözde alanları başında gelir. Doğal ortamında hayvanları gözlemenin yanında park içerisinde yer alan restoranlarda, ülke geleneksel lezzetlerini deneyimleme şansı elde edebilirsiniz.

Burkina Faso’nun Meşhur Yemekleri

Burkina Faso mutfağı Afrika mutfağının zenginliğini yansıtır. Burkina Faso’nun geleneksel yemekleri tadından hoşlanacağınız çok sayıda lezzet içerir. Şehirlerde sokak satıcıları, yöresel yemekleri deneyimleme şansını sizlere sunacaktır.

·        Attike: Fildişi Sahili mutfağına ait olan bu pilav türü, Burkina Faso’da da sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Manyokunun bulgur haline getirilmesi sonrası yapılan pilav, farklı lezzeti ile deneyimlenmesi gerekli geleneksel yemekler arasında ön plana çıkıyor.

·        Samosa: Ülkenin sevilen atıştırmalığı Samosa, basit anlatımda üçgen şeklinde kızartılmış hamur işidir. Üçgen şeklinde hazırlanan hamur içinde baharatla tatlandırılan et yer alır.

·        Poulet Televise: Tavuk çevirme olarak tarif edilen bu lezzet, sokak satıcılarından temin edilebilir. Ateşte pişirilen bu tavuğun lezzeti sizlere tanıdık gelecek.

·        Riz Gras: Domates soslu pilav olarak basit ifade ile tanımlanabilecek Riz Gras, besleyici bir öğün arayanların ilk tercihleri arasında gelir.

Burkina Faso’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Başkent Vagadugu ile birlikte Burkina Faso’da Ouagadougou bölgesi, turistik öneme sahip mekanların büyük bölümünü içerir. Burkina Faso’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesinde yer alan aktiviteler, bu iki bölgede yer alan turistik mekanlarda yapılabilir. Ülke kültürünü tanımanız ve sadece Burkina Faso’da yapabileceğiniz aktiviteleri tamamlamanız için listemize göz atabilirsiniz.

·        Dini Yapılara Ziyaret: Ülkede Hristiyan ve Müslüman nüfusa ait ibadethaneler, farklı mimarileri ile ziyaret edilmeyi hak ediyor. Her iki dine ait ülke içinde yer alan dini tesisleri ziyaret ederek, ülkü dini yaşantısı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

·        Yerel Sandallar ile Gezinti Yapın: Ülkede yer alan küçük göller üzerinde sandallar ile gezinti yapılabilir. Timsah bulunmayan bu göllerde yapacağınız seyahatler ile su aygırlarını doğal yaşamında gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.

·        Tarih Öncesi Devre Seyahat Edin: Ülkede yer alan Pobe Mengao bölgesi, kaya çizimleri ile insanlık tarihine ışık tutar. Eski insanların avlanma ve diğer merasimlerinin resmedildiği kayaları yerinde ziyaret ederek, insanlığın dünü hakkında bilgi alabilirsiniz.

Burkina Faso’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burkina Faso seyahati öncesinde yapacağınız tüm hazırlıklar için ülke hakkında bazı bilgilere sahip olmanız gerekir. Seyahat güvenliği için de takip etmeniz gereken Burkina Faso’daki tatiliniz için uyarılar şöyledir:

·        Burkina Faso’ya ziyaret öncesi vize alınması gereklidir.

·        Ülkeye giriş öncesi Sarı Humma aşısı yapılmalıdır.

·        Yapılacak alışverişlerde pazarlık yapılması, tatil bütçenizi dengelemenize yardımcı olabilir.

·        Burkina Faso gece hayatı, başkent Vagadugu’da yer alan bazı mekanlarda eğlenceli anlar yaşatırken, mekanların fiyatlarını öncesinde öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Burkina Faso Vizesi

Türklerin en çok seyahat ettiği Afrika ülkeleri arasında yer alan Burkina Faso, Türk vatandaşlarını Burkina Faso vizesi uygulamasına tabi tutar. Ülkeye giriş öncesi alınan vizeler için yetkili kurum, Burkina Faso İstanbul Fahri Konsolosluğu’dur. Fahri Konsolosluk üzerinden turistik ve ticari vize başvuruları yapılabilmektedir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Burkina Faso Fahri Konsolosluğu’nca yetkilendirilmiş acentedir. Sizin adınıza Burkina Faso seyahatine ait vize başvurusunu ileten Marina Vize, tüm süreci yakından takip ederek vize onay sürecini hızlandırmaktadır. Ekspres Burkina Faso vize başvuruları yaklaşık 3 iş günü içerisinde sonuçlanırken, standart vize başvuruları en geç 7 iş gününde Marina Vize aracılığı ile onay alabilmektedir.

Burkina Faso vize başvurularında birkaç ayrıntısının kontrol edildiği geçerli bir pasaport gereklidir. Pasaportta en az 2 adet boş sayfanın bulunması yanında, son 10 yıl içerisinde ilgili pasaportun alınması gereklidir. Pasaport geçerlilik tarihinin ise vize bitiş tarihinden 6 ayı aşan süre boyunca fazla olmasına dikkat edilir. Pasaportla birlikte vize başvuru evrakları arasında pasaport fotokopisi eklenirken, başvuru dosyasında yer alması gereken evrakların tamamı şu şekilde listelenmiştir:

·        2 adet 35x45 mm ebatlara sahip ve son 6 ay içerisinde beyaz arka fon üzerine çekilen Biyometrik fotoğraf,

·        Renkli kimlik fotokopisi,

·        Burkina Faso vize başvuru formu,

·        Burkina Faso seyahatine ait ulaşım aracı rezervasyonları,

·        Burkina Faso gezisinde konaklama gerçekleştirilecek otel/hotel için konfirmeli ve kaşeli-imzalı rezervasyon çıktısı,

·        Uluslararası Aşı Karnesi.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.