Çekya Gezilecek Yerler

Çekya’da gezilecek yerler başkent Prag ve çevresinde yoğunlaşır. Tarihi yapılarında dini eserlerin ağırlıkta olduğu ülke, doğa tutkunlarına hitap edecek önemli yerlere sahiptir. Her yıl çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapan ülke, tarihi ve doğal öneme sahip çok sayıda güzelliğin yanında zengin mutfağa sahiptir. İklimi gereği yağışlı ve soğuk olan ülkeye yapılacak seyahatlerde, iklim özellikleri göz ardı edilmeden hazırlık yapılmalıdır.

Çekya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Çek Cumhuriyeti dini yapılar açısından zengin bir tarihi eser çeşitliliğine sahiptir. Çekya’daki tarihi mekanlar UNESCO Listesi’nde yer alan güzellikler içerir.

·        Prag Kalesi: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kale, dünyanın en eski kalelerinden birisidir. Başkent Prag’da bulunan kale, 70 bin metrekarelik alanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır.

·        Charles Köprüsü: 1357 yılında inşa edilen köprü, Prag’ın simge yapıları arasında yer alır. 516 metre uzunluğa sahip tarihi köprüde, yaklaşık 30 heykel yer alır.

·        Astronomik Saat: 1410 yılında oluşturulan ve bilinen en eski üçüncü saat unvanına sahip olan yapı, Gotik heykeller ile süslenmiştir. Eski Kent Meydanı’nda bulunan yapı, Prag şehrinde yer alır.

·        St. Bartholomew’s Katedrali: 16. yüzyılda tamamlanan katedral, Gotik tarzda inşa edilmiştir. 100 metreye yakın kuleye sahip dini yapı, büyüleyici mimarisi yanında çok sayıda heykele de ev sahipliği yapmaktadır.

Çekya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Çek Cumhuriyeti şehirleri özgün mimari özelliklere sahip modern mekanlara da sahiptir. Çekya’daki modern mekanlar, farklı mimari tarzları yanında içeriği ile de turistik öneme sahiptir.

·        Dans Eden Bina: Özgün mimarisi ile dikkat çeken yapı, iş merkezi olarak kullanılır. Barok ve Gotik mimari stilinin izlerini taşıyan binayı özel kılan ise binanın dans eden bir çifti yansıttığı büyüleyici dış görünümüdür.

·        Prag Belediye Binası: 1908 – 1911 yıllarında inşa edilen yapı, 1945 yılından bu yana belediye sarayı olarak kullanılır. Neo-Barok ve Neo-Rönesans izlerini taşıyan mimarisi ile yapı, başkent Prag’da görülmesi gerekli yerler arasında gösterilir.

·        Komünizm Müzesi: II. Dünya Savaşı sonrasında ülke henüz ayrılmamış ve Çekoslavakya olarak bilinirken mevcut yönetime ait eserlerin yer aldığı müze, Prag’da yer alır. Amerikalı iş adamı Glenn Spicker tarafından kurulan müze, 2001 yılından bu yana hizmet verir.

·        Moravyan Galerisi: 1961 yılında açılan galeri, uygulamalı ve görsel sanat eserlerinin sergilendiği alandır. Brno kentinde yer alan galeride, Ortaçağ’dan 20. yüzyıla kadar geçen dönemlere ait eserler sergilenir.

Çekya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Çekya’da doğa tutkunlarına hitap eden önemli bölgeler yer alır. Çekya’daki doğa harikaları manzara yanında ziyaretçilerine, doğa sporlarını icra etme şansı tanır.

·        Podyji Ulusal Parkı: 1991 yılında ulusal park olarak ilan edilen bölge, sık ormanları ve çevresini saran tepeler ile çevrilidir. Temiz hava yanında muazzam bir manzarayı ziyaretçilerine sunan milli park, doğa yürüyüşü için bulunmaz bir mekandır.

·        Moravian Karst: Brno’nun kuzeyinde yer alan doğal oluşum, jeolojik oluşumlar içerisinde en ilginçleri arasında yer alır. Binlerce kilometreyi bulan uzunlukta kireçtaşı mağaraların ve kanyonların bulunduğu bölgede, görülmesi gerekli doğal oluşumlar içinde ilk sıralarda yer alır.

Çekya’nın Meşhur Yemekleri

Çek Cumhuriyeti yemekleri et ağırlıklıdır. Dana etinin yoğun olarak kullanıldığı Çekya’nın geleneksel yemekleri, tavuk ve ördek etinden yapılan lezzetleri de içerir. Tatlı kültürünün de geliştiği Çekya’da, seyahatiniz boyunca deneyimlemekten keyif alacağınız çok sayıda lezzet yer alır.

·        Svickova: Bonfile etinden yapılan bu çorbada krema sosu da kullanılır. Tuzlu bir çorba türü olan Svickova, ekmek dilimleri ile birlikte servis edilir.

·        Pecena Kachna: Izgarada hazırlanan bu et yemeği, ördek etinden yapılır. Lahana ve dilimlenmiş sebzeler ile servis edilen bu ördek kızartması, ülkeye gelen turistlerin en beğendikleri lezzetler arasında yer alır.

·        Gulas: Bir yahni türü olan Gulas, Macar mutfağından alınan bir yemek türüdür. Soğan, sarımsak ve havuç ile hazırlanan yoğun sos ile servis edilen bu et yemeği, ülkenin beğenilen lezzetleri arasında yer alır.

·        Plnena Paprika: Biber dolması olarak adlandırılan bu yemek, özel sos ile birlikte servis edilir. Domates sosu kullanılan yemekte, biberlerin içerisinde kıymadan yapılan harç doldurulur.

·        Medovnik: Görünümü pastaya benzeyen bu kek, ballı kek olarak adlandırılabilir. Bal ve reçel ile servis edilen kek içerisinde ceviz de yer alır.

Çekya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Çekya seyahatinde planlarınızı Çekya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesine göre yaparak, ülkenin simge bölgelerini keşfedebilirsiniz. Çekya’da başkent Prag çevresinde gezilecek yerler yanında keşfedilmeyen çok sayıda güzellik yer alır. Listede yer alan tüm maddeleri yerine getirmeden ülkeden ayrılmayın.

·        Dini Yapıları Keşfedin: Çekya’da dini yapılar önemli yer tutar. Önemli tarihi ve turistik kilise ve katedrallerin yer aldığı Çekya’da, muhteşem mimari özelliklere sahip bu yapıları keşfedin.

·        Çekya Lezzetlerini Tadın: Türk mutfağı ile benzer lezzetlere sahip Çekya’da, atıştırmalıklardan yöresel yemeklere kadar damak zevkinize hitap edecek seçenekleri değerlendirin.

·        Komünizm Rejiminin Bıraktığı İzleri İnceleyin: Ülkenin Çekoslavakya olarak anıldığı bölünme öncesi döneme ait eserler, Çekya’da Komünizm müzesinde sergilenir. Müzeyi ziyaret ederek o döneme ait kültürel ve sanatsal gelişimleri inceleyebilirsiniz.

Çekya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çekya seyahatlerinizde, iklim başta olmak üzere dikkat etmeniz gerekli bir takım ayrıntılar bulunur. Çekya’daki tatiliniz için uyarılar listesine göz atarak tatilinizi güzel bir şekilde geçirmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz:

·        Prag seyahati öncesinde vize almanız gereklidir.

·        Temmuz ve Ağustos ayları dışında ülke yağışlı ve serindir. Bu aylar haricinde kalan seyahatlerde, tedbirli hazırlık yapmayı ihmal etmeyin.

·        Ulaşımda taksi kullanmanız halinde pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.

·        Hırsızlığın yaygın olduğu ülkede, yanınızda nakit para taşımamaya özen gösterin.

Çekya Vizesi

Çekya Schengen Birliği üyesidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Çekya ziyaretleri öncesi Çekya vizesi almalıdır. Alınacak vize için Schengen vizesi prosedürleri uygulanır.

Çekya vize başvuruları Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Çekya Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize, tüm vize sürecini sorunsuz bir şekilde yönetecek bilgi birikimi, tecrübe ve yetkin personele sahiptir. Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden kargo yolu ile evrak teslimi yapabileceğiniz Marina Vize, en geç 10 iş günü içerisinde onaylı vizeyi ikamet adresinize göndermektedir.

Çekya vize başvurularında gerekli ilk evrak pasaporttur. Pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ile birlikte vize bitiş tarihinden itibaren, 90 günlük geçerlilik süresinin bulunması talep edilir. Pasaport yanında Çekya vize başvurularında istenen evraklar şunlardır:

·        Çekya vize başvuru formu,

·        2 adet 35x45 mm ebatlara sahip Biyometrik fotoğraf,

·        Maaş bordrosu,

·        Varsa ek gelir belgeleri,

·        İkametgah belgesi,

·        SGK İşe Giriş ve Hizmet Dökümü belgeleri,

·        Çalışılan iş yeri antetli kağıdına yazılmış izin yazısı,

·        Çekya seyahatine ait rezervasyonlar,

·        Çekya tatilinde konaklama gerçekleştirilecek tesislere ait rezervasyonlar,

·        Çalışılan işyerine ait vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,

·        Pasaport ve kimlik fotokopisi.

Yukarıda sayılan evrakları Marina Vize’ye kargo yolu ile gönderebilirsiniz. Konsolosluk harçları için talep edilen 150 Euro ücret sonrası, 10 iş günü içerişinde Çekya vizeniz alınır.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.