Cibuti Gezilecek Yerler

Cibuti’de gezilecek yerler başkent bölgesinde yoğunlaşmıştır. Ülke ile aynı adı taşıyan başkent Cibuti’de, tarihi ve doğal güzellikler her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ülkenin geleneksel lezzetleri ile tatilinizde beklentilerinizi karşılarken, ülkede salgın hastalıkların çok olduğu gerçeğini unutmadan keyifli zaman geçirebileceğiniz çok sayıda güzelliği keşfedebilirsiniz.

Cibuti’de Gezilecek Tarihi Yerler

Cibuti dini yapıları ülkenin tarihi eserlerinin başında gelir. Nüfusun yüzde 95’inin Müslüman olduğu Cibuti’deki tarihi mekanlar başında camiler gelir. Başkent Cibuti ise ülkenin tarihi yapılarının yoğunlaştığı kentidir.

·        Hamoudi Cami: Hacı Mahmudiye tarafından 1906 yılında yaptırılan cami, Başkent Cibuti’nin önemli ibadet merkezleri arasında yer alır. Ülkenin en eski ibadet merkezleri arasında yer alan cami, sade mimarisi ile ülkenin ziyaret edilmesi gereken tarihi güzellikleri arasında gösterilebilir.

·        Kempinski Sarayı: Başkent Cibuti’de yer alan saray, günümüzde otel olarak kullanılır. Konaklamanın yanında hoş mimarisi ile gezilebilecek Kempinski Sarayı, ülkenin popüler yapıları arasında yer alır.

Cibuti’de Gezilecek Modern Mekanlar

Cibuti ekonomisi nispeten kötü olup, ülkenin modern yapıları bu etkiyi hissettirir. Cibuti’deki modern mekanlar ülkenin tarihi ve sportif başarılarını gösteren simge yapılardan oluşur.

·        Cibuti Halk Sarayı: Bağımsızlığın sembolü haline gelen saray, Cibuti halkının vatanseverliğini simgeler. Ülke bağımsızlığının izlerini taşıyan saray, bölgeyi tanımak için ideal merkezler arasındadır.

·        Cibuti Şehir Stadyumu: Başkent Cibuti’de yer alan ve ülkenin en büyük stadyumu olan Cibuti Şehir Stadyumu, ülkenin en önemli spor tesisidir. Her yıl çok sayıda maçın düzenlendiği stadyumda Afrika futbolunu izleme şansı elde edebilirsiniz.

Cibuti’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Cibuti başkenti dışında gezilecek yer arayanlar, başkent çevresinde yer alan doğal güzelliklere yönelebilir. Ülkenin farklı şehirlerinde yer alan doğal güzellikler, doğa sporlarından yüzmeye kadar çok sayıda beklentiye cevap vermektedir. Cibuti’deki doğa harikaları her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ülkeye çekmeye devam etmektedir.

·        Assal Gölü: Deniz seviyesinden 150 metre düşükte olan Assal Gölü, dünyanın en tuzlu ikinci gölüdür. Gölün enfes manzarası yanında tuz oluşumlarının meydana getirdiği güzellik ise dikkat çekicidir.

·        Abbe Gölü: 450 bin metrekare alan kaplayan Abbe Gölü, büyük tuz oluşumları ile ilginç bir görüntüye sahiptir. Sarp kayalıklarla çevrili gölün yaklaşık 110 bin metrekarelik kısmı tuz ile kaplıdır.

·        Mouche Adası: Dalış meraklılarının Cibuti’deki adresi olan ada, Kızıldeniz’in ünlü resifleri ile tarif edilmez çekiciliğe sahiptir. Tadjoura Körfezi’nde yer alan adaya Başkent Cibuti’den kalkan tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

·        Day Forest Ulusal Parkı: Farklı canlı türlerinin bir arada yaşadığı ulusal park, ülkenin gözde turistik merkezleri arasında yer alır. Doğa yürüyüşleri için tercih edilebilen park, temiz havası ve hoş manzarası ile Cibuti’de görülmesi gereken yerler arasında gösterilir.

·        Khor Ambado Plajı: Fransız plajı olarak da bilinen Khor Ambado, ülkede yüzme ve dalış için ideal merkezler arasında gösterilir. Popüler bir turistik bölge olan Khor Ambado, Cibuti’de su sporlarının merkezidir.

Cibuti’nin Meşhur Yemekleri

Cibuti yemekleri gerek içerik, gerek hazırlanma şekli ile beğeninizi kazanacaktır. Göçebe kültürün özelliklerini yansıtan Cibuti’nin geleneksel yemekleri, et ve balık ağırlıklıdır. Yüksek besleyici değere sahip lezzetli Cibuti mutfağı yemeklerini beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

·        Fah Fah: Deve ve keçi eti ile yapılan bu sulu yemek, farklı sebzeler ile zenginleştirilerek hazırlanır. Besleyici değeri yüksek olan yemek, lezzeti ile de beğeninizi kazanmayı başaracaktır.

·        Skudahkharis: Kuzu etinden yapılan bu yemek türü, Cibuti’ye özgü bir güveç türüdür. İçeriğinde kullanılan pirinç ve yeşillikler sebebi ile görünümü karışık görünse de lezzetini beğeneceğinizden emin olabilirsiniz.

·        Muzlu Börek: Lezzetli bir atıştırmalık olan muzlu börek, farklı bir lezzeti sizlere sunar. Bal ile de servis edilen bu börek türü, muzun hiç tatmadığınız bir şeklini deneyimleme şansını sizlere sunacaktır.

·        Deniz Ürünleri: Afrika’ya özgü pişirme yöntemleri ile deniz ürünleri, Cibuti mutfağında önemli yer tutar. Tandırda pişirilen balıklar, Afrika’ya özgü baharatlar ile harmanlanarak, farklı bir ülkede denk gelemeyeceğiniz lezzetlerin kapılarını ardına kadar sizler için aralar.

·        Digaag: Tavuk etinden yapılan bu yemek, parça ya da tam tavuk kullanılarak yapılır. Yanarcasına kızartılan tavuk etinin yeşillikler ile servis edildiği bu yemek türünün lezzetini beğeneceksiniz.

Cibuti’ye Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Cibuti gece hayatı açısından beklenen mekanları ziyaretçilerine sunamazken, doğa sporları için Afrika kıtasının önde gelen ülkeleri arasında gösterilir. Dalıştan trekkinge kadar Cibuti’de yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi, çok sayıda spor seçeneğini içerir.

·        Dalış: Dalış sporu için sporseverlerin uğrak noktası olan Cibuti’de, merakınız olmasa bile Kızıldeniz’in resiflerini keşfetmek için dalmanızı tavsiye ederiz. Berrak su ve farklı su canlısı türlerini deneyimleme şansı sunan dalış sporu için en ideal ülkelerden birisinde olduğunuzu unutmayın.

·        Cibuti Stadyumunda Maç İzleyin: Başkent Cibuti’de yer alan stadyumda, her yıl çok sayıda futbol karşılaşması düzenlenir. Başkentte denk gelmeniz halinde Afrika kıtasının futbol yeteneğini gözlemleme şansını kaçırmayın.

·        Doğa Yürüyüşü: Cibuti’de yer alan doğal güzellikler, trekking için uygun alanı ziyaretçilerine sunar. Temiz hava ve eşsiz manzara eşliğinde düzenleyeceğiniz doğa yürüyüşleri ile ülkenin farklı güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Cibuti’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Cibuti insanları her ne kadar misafirperver olsa da seyahatinizde ülke iklim ve ekonomik koşulları nedeniyle dikkat etmeniz gereken hususlar yer alır. Cibuti’deki tatiliniz için uyarılar şunlardır:

·        Cibuti seyahati için vize alınması gereklidir.

·        Ülkede sıtma ile birlikte AIDS yaygındır.

·        Şebeke suyunun kirli olduğu ülkede içme ve temizlik için kapalı suları tercih etmelisiniz.

·        Taksilerin gece tarifeleri yaklaşık yüzde 50 oranında zamlıdır. Seyahatlerinizi hava kararmadan tamamlamayı ihmal etmeyin.

·        Ülkede doğal afetlerin sıklıkla yaşanması nedeniyle tatiliniz boyunca Cibuti haberlerini takip etmelisiniz.

Cibuti Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cibuti’ye seyahat etmek için Cibuti vizesi almak zorundadır. Vize işlemleri için umuma mahsup pasaport sahibi olmak gerekirken, pasaporta işlenen Cibuti vizesi için müracaatlar Cibuti Ankara Büyükelçiliği ve Cibuti Konsolosluğuna gerçekleştirilir. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi yetkili acenteler üzerinden de yapılabilir.

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinden Cibuti’ye vize almak için Marina Vize Başvuru Merkezi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Cibuti Konsolosluğu yetkili acentesi olan Marina Vize, sizin adınıza vize başvurusunda bulunarak tüm aşamaları yakından takip eder. 3 – 7 iş günü içerisinde vize onayı alabilen Marina Vize, onaylı vizeyi adresinize göndererek herhangi bir aşamada Konsolosluğa gelmeden Cibuti’ye vize almanızı sağlar.

Cibuti vizesinde gerekli evraklar listesi başında pasaport gelir. Pasaporta onaylı vizenin işlenebilmesi için 2 adet boş sayfasının bulunması gereklidir. Pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalı ve geçerlilik tarihinin, vize bitiş tarihinden 6 ay fazla olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportla birlikte pasaportun önlü – arkalı çekilmiş fotokopisi de vize evrakları arasına eklenirken, şu evrakların başvuru dosyasında bulunması gereklidir:

·        Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş Cibuti vizesi başvuru formu,

·        Renkli kimlik fotokopisi,

·        Cibuti seyahatinde tercih edilen ulaşım aracı rezervasyonları,

·        Cibuti’de konaklamak için tercih edilen otele ait konfirmeli ve otel görevlilerince kaşelenmiş – imzalanmış rezervasyonların çıktısı,

·        Beyaz arka fon üzerine son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet 35x45 mm ebatta Biyometrik fotoğraf.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.