Çin Gezilecek Yerler

Çin’de gezilecek yerler tek bir seyahate sığdırılamayacak çeşitliliktedir. Tarihin en eski imparatorluklarından günümüze turistik öneme sahip eserlerin bulunduğu Çin’de, doğal güzellikler ve modern şehirler her yıl milyonlarca turist ağırlar. Eski Türk kültüründen izler taşıyan eserlerin de yer aldığı ülke, Dünya’nın en kalabalık ülkesidir. Büyük bir yüz ölçüme sahip ülkede dört mevsim yaşamanın olağan olduğu unutulmamalı ve hazırlıklar bu doğrultuda yapılmalıdır.

Çin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Çin’in tarihi yerleri hakkında bilgi sahibi olmanız için ülke size çok sayıda seçenek sunar. Kadim bir imparatorluğun geçmişten günümüze hikayesini anlatan Çin’deki tarihi mekanlar, çok sayıda tapınaktan saraya, toprak ordulardan sanat eserlerine geniş bir çeşitlilik içerir.

·        Çin Seddi: Ülkenin simge yapısı olan efsanevi Çin Seddi, toplam 8851 kilometre uzunluğa sahiptir. Yapımına M.Ö. 221 yılında başlanan ve 800 yıl inşa süresi ile M.S. 608 yılında tamamlanan duvar, ülkeyi Türk akınlarına karşı korumak için yapılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan duvar, ülkenin kuzeybatısı boyunca seyretmektedir.

·        Terrakotta Ordusu: Çin’in Xian eyaletinde bulunan bu sıra dışı ordu, 1974 yılında keşfedildi. Topraktan yapılmış 7 binden gazla askerden oluşan bu ordu, filmlere de konu olmuştur.

·        Cennet Tapınağı: Başkent Pekin’de bulunan tapınak, tamamen ahşaptan inşa edilmiş dairesel bir yapıdır. Haftanın her günü ziyarete açık olan tapınak, imparatorların tanrı ile konuştukları alan olarak Çin kültüründe önemli yere sahiptir.

·        Ming Mezarlığı: Çin’in başkenti Pekin’de yer alan mezarlık, Lancag ve Jinsha nehirlerinin birleştiği alana kurulmuştur. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan mezarlık, 1409 – 1644 yılları arasında hüküm süren 13 imparatorun defnedildiği ve Çin kültüründe öneme sahip bir bölgedir.

Çin’de Gezilecek Modern Mekanlar

Çin’in en güzel şehirleri ziyaretçilerine tarih ve doğadan fazlasını sunar. Çin’deki modern mekanlar tek başınıza yaptığınız seyahatle birlikte aileniz çıktığınız gezide, görülmesi gerekli mekanlardan oluşur.

·        Shangai Disney Resort: Şanghay’da yer alan eğlence parkı, çocuklu ailelerin ilgisini çeker. Disney karakterlerinin tamamının yakından görülebildiği eğlence alanında, hediyelik eşya satışı da yapılır.

·        Doğu’nun İncisi Kulesi: 468 metre yüksekliğe sahip olan kule, Şanghay’da bulunur. Asansör ile en tepesine çıkılan kulede, yapının farklı mimarisi yanında Şanghay manzarası ziyaretçilere sunuluyor.

·        Panda Yetiştiriciliği Araştırma Merkezi: Nesli tükenmekte olan canlılar için açılan koruma merkezi, 1987 yılından bu yana hizmet vermektedir. 6 pandanın bakımını üstlenen kuruluş bu sayıyı 83’e kadar yükseltmeyi başarmıştır. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanları görebileceğiniz bu tesiste, pandaların en sevimli hallerini görerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Çin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Çin’in doğal güzellikleri dünyanın başka ülkelerinde göremeyeceğiniz manzaralar içerir. Çin’deki doğa harikaları doğa tutkunlarına istediklerini fazlası ile verecektir.

·        Batı Gölü: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Batı Gölü, içerisinde çok sayıda tapınağın yer aldığı bir bölgedir. Yapay adanın da bulunduğu göl, doğaseverlerin gün batımını izlemek için Çin’de tercih ettikleri mekanlar arasında yer alır.

·        Stone Forest: 270 milyon yıllık karstik oluşum sonucu bugünkü görünüme sahip olan taş orman, Yunnan Eyaleti’nde bulunur. Doğaseverlere yeşilin ve doğal oluşumun estetiğini birlikte sunan alan, şehrin kalabalığında nefes alma fırsatını sizlere sunacak.

·        Zhangjiajie National Forest Park: Erozyonun oluşturduğu marjinal şekillerin yer aldığı orman parkı, 48 kilometrelik bir alana kuruludur. Uzun taş sütunlarının farklı görünümünü ziyaretçilerine sunan bu orman parkı, fotoğraf ve video çekmek için uğrak noktalar arasında yer alır.

·        Tianmen Dağı: Cennet Kapısı anlamına gelen ismi ile bu dağ, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Zhangjiajie’de bulunan bu dağı gezmek için teleferik kullanılabildiği gibi cam patikadan yürüyüş yapılabilir. Dağa ulaştıktan sonra elde edilecek manzara ise görülmeye değerdir.