Demokratik Kongo Gezilecek Yerler

Demokratik Kongo’da gezilecek yerler doğal güzellikler ağırlıklı olarak ön plana çıkar. Çok sayıda milli parkın yer aldığı ülkede, ekonomik koşullar sebebi ile modern tesis sayısı kısmen yetersizdir. Ülkenin tarihi öneme sahip dini yapıları ve eski yerleşim yerleri önemli turizm merkezleri olarak ön plana çıkarken, doğa sporları ve vahşi yaşam bölgeleri mutlaka ziyaret edilmesi gereken ülke güzellikleri olarak ön plana çıkar.

Demokratik Kongo’da Gezilecek Tarihi Yerler

Demokratik Kongo tarihi yapıları, önemli ibadethaneler yanında insanlığın antik dönemine ait kalıntılar içerir. Demokratik Kongo’daki tarihi mekanlar büyüleyici mimarisi ve geçmişin izlerini taşıması sebebi ile ülkenin önde gelen turistik merkezleri olmuştur.

·        Notre-Dame Du Congo Katedrali: Başkent Kinşasa’da bulunan katedral, özgün mimarisi ile ülkenin popüler turistik mekanları arasında yer alır.

·        Lubumbashi Katedrali: Ülkenin Lubumbashi şehrinde bulunan katedral, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin önemli dini tesisleri arasında yer alır. Katedralde her Pazar sabahı ayinleri düzenlenmeye devam eder.

·        Mbandaka: Ülkede çok sayıda tarihi güzelliğe ev sahipliği yapan şehir, 5 bin yıllık yerleşimlere ait izleri taşır. Afrika demografisi üzerine önemli bilgiler edinebileceğiniz şehir, ülkenin en önemli tarihi güzelliklerini taşıyan şehri kabul edilir.

Demokratik Kongo’da Gezilecek Modern Mekanlar

Demokratik Kongo’da başkent Kinsaşa, ziyaretçilerin büyük bölümüne ev sahipliği yapar. Ulusal müzelerden alışveriş merkezlerine kadar çok sayıda modern tesise ev sahipliği yapan Kinşasa ve çevresi, Demokratik Kongo’daki modern mekanlar gezisi için tercih edilecek bölgedir.

·        Kinşasa Ulusal Müzesi: Başkent Kinşasa’da bulunan ulusal müze, Afrika kültürüne ait maske, müzik aleti ve heykel gibi objelerin sergilendiği alandır. Ülkenin en çok ziyaret edilen müzesi olan Kinşasa Ulusal Müzesi, ülkenin Güzel Sanatlar Akademisi bünyesindedir.

·        La Premier Alışveriş Merkezi: Yerel halkın imalatı olan geleneksel kıyafet ve el aletlerinin satışta olduğu alışveriş merkezi, Afrika kıtasına özgü çok sayıda eserin satın alınabileceği noktadır.

·        Congoloisirs: Başkent Kinşasa’da bulunan eğlence merkezi, çocuklu ailelerin eğlenceli zamanlar geçirebileceği mekanlar arasında yer alır.

Demokratik Kongo’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal güzellikleri açısından kıtanın en şanslı ülkeleri arasında yer alan Demokratik Kongo, farklı statülerde çok sayıda tabiat harikasına ev sahipliği yapar. Demokratik Kongo’daki doğa harikaları gezinizin uzun bir süresini bu bölgelere ayırmanıza sebep olacaktır.

·        Virunga Milli Parkı: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan milli park, 1925 yılında kuruldu. Afrika’nın ilk milli parkı unvanına sahip olan Virunga Milli Parkı, ülkenin bitki türü ve vahşi yaşam çeşitliliğine ev sahipliği yapar.

·        Boyoma Şelaleleri: Kisangani merkezi yakınlarında yer alan Lualaba Nehri üzerinde akan şelaleler, 61 metre yüksekliğe sahiptir. Balıkçılık faaliyetlerinin yaygın olduğu şelale, sunduğu doğal güzelliklerinin yanında yerel halkın avcılık faaliyetlerinin gözlemlenebileceği mekanlar arasında yer alır.

·        Maiko Ulusal Parkı: 10 bin 885 kilometrekarelik alanda kurulu olan milli park, Afrika kıtasına özgü hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin gözde turistik merkezleri arasında yer alan park, zengin bitki örtüsüne sahiptir.

·        Nyiragongo Dağı: 3 bin 470 metre yüksekliğe sahip olan volkanik dağda, son patlama 2016 yılında yaşanmıştır. Yeni bir patlamaya karşı her gün izlenen dağ, adrenalin tutkusunu dizginleyemeyen gezginlerin ülkedeki popüler noktaları başında gelir.

·        Kivu Gölü: 450 metre derinliğe ulaşan göl, 30’dan fazla balık türüne ev sahipliği yapar. Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen göl, 2 bin 650 kilometrekare yüzölçümü ile denizi andırmaktadır.

Demokratik Kongo’nun Meşhur Yemekleri

Demokratik Kongo’da yemekler Afrika mutfağının geleneksel lezzetleri barındırır. Monyak otu, pirinç, tavuk ve balıketi ile baharatlar Demokratik Kongo’nun geleneksel yemekleri içerisinde büyük yer tutar.

·        Kızartılmış Muz: Sevilen bir garnitür olan kızartılmış muz, Afrika kıtasının tamamında popüler bir yemek türüdür. Tek başına atıştırmalık olarak da tüketilebilen bu farklı lezzeti deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

·        Fufu: Afrika kıtasında ekmek olarak en çok tercih edilen hamur işi türü olan Fufu, yemeklerle birlikte servis edilir. Fufu içerisinde servis edilen yemek seçeneklerine de Demokratik Kongo’da ulaşabilirsiniz.

·        Piri Piri: Tavuk yemeği olan Piri Piri, Afrika’ya özgü pişirme yöntemi ve acı biber başta olmak üzere çeşitli baharatlar ile lezzetlendirilmiştir.

·        Moambe: Hurma yağında pişirilen bu tavuk yemeğinde, Afrika kıtasına özgü yer fıstığı, pirinç ve balık ile yemek lezzetlendirilir. Pirinç pilavı ile birlikte servis edilir.

·        Saka Saka: Monyak yaprağı ile hazırlanan yemekte tuz, hurma yağı ve yer fıstığı ezmesi kullanılır. Servisi ise pirinç pilavı ile birlikte yapılır.

Demokratik Kongo’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Demokratik Kongo’nun turistik öneme sahip alanlarını ziyaret yanında ülkenin sunduğu farklı deneyimleri tecrübe ederek, gezinizin verimini artırabilirsiniz. Demokratik Kongo Cumhuriyeti gece hayatı başkent Kinşasa’da güzel mekan seçenekleri ile size keyifli zamanlar geçirtir. Başkent ve çevresinde Demokratik Kongo’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesini tamamlayarak, gezinizden büyük keyif alabilirsiniz.

·        Balta Girmemiş Ormanları Keşfedin: Demokratik Kongo’da el değmemiş doğal güzellikler, ülke turizminin merkezinde yer alır. Kıtaya özgü bitki ve hayvan türlerini doğal ortamında gözleme şansı bulabileceğiniz balta girmemiş ormanlar, doğa sporlarına uygunluğu ve temiz havası ile gezinizin odak noktasında yer alacak.

·        Kabile Ziyareti: Pigme kabilesinin topraklarının yer aldığı Demokratik Kongo’da, bu yerel halkın kültürünü yakından inceleyebilirsiniz. Kabile ile bir araya geldiğiniz zamanları ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

·        Geleneksel Alışveriş: Ülkenin geleneksel ürünlerinin satışta olduğu alışveriş merkezleri ve yerel pazarlar, seyahatinizin anısını yaşatmak için çok sayıda otantik parçaya ev sahipliği yapar. Demokratik Kongo seyahatinizi ölümsüzleştirecek el imalatı heykel, maske veya kıyafet gibi seçenekleri satın almadan ülkeden ayrılmayın.

Demokratik Kongo’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Demokratik Kongo’da yaşam zorludur. Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik şartlar yanında ülkenin orta ve doğu kesimlerinde hakim olan silahlı gruplar, hayatı zorlaştırmaktadır. Demokratik Kongo’daki tatiliniz için uyarılar listemiz aşağıda sıralanmakta ve seyahatiniz öncesinde bilginize sunulmaktadır:

·        Demokratik Kongo seyahatine çıkacak Türk vatandaşlarının seyahat öncesinde vize alması gereklidir.

·        Ülkede Ebola virüsü etkindir.

·        Ülkenin doğu kesimlerinde etkin olan silahlı örgütler sebebi ile ülkenin bu bölümüne seyahat edilmemesi tavsiye edilir.

·        Sarıhumma aşısının vurulması gereklidir.

Demokratik Kongo Vizesi

Demokratik Kongo seyahatine çıkacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahatleri öncesi Demokratik Kongo vizesi almaları gereklidir. Demokratik Kongo Ankara Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirilen vize başvuru işlemlerinde, Büyükelçilik tarafından talep edilen evrakların tamamlanması ve sürecin yakından takip edilmesi onay süreci açısından önemlidir.

Marina Vize Başvuru Merkezi Büyükelçilik yetkili acentesidir. Sizin adınıza tüm süreci yöneten ve başvuru sürecini yakından takip eden Marina Vize, vize başvurusundan onayına kadar profesyonel ekibi ile süreci başarılı bir şekilde yönetir. Gerekli vize evraklarının kargo yolu ile gönderilebildiği acentede, alınan vize onayı adresinizden tarafınıza teslim edilir.

Büyükelçilik tarafından Demokratik Kongo vize başvurularında talep edilen evraklar, belirli standartlara sahip olmalıdır. İlk vize başvuru evrakı Türkiye Cumhuriyet pasaportudur. Pasaportun şu özelliklere sahip olması istenir:

·        Son 10 yıl içerisinde alınan,

·        En az 2 boş sayfası bulunan,

·        Geçerlilik tarihi vize bitiş tarihinden 6 ay fazla olan,

·        Yırtık veya deforme olmamış.

Yukarıdaki şartları sağlayan pasaportla birlikte fotokopisinin vize evrakları arasında yer alması gereklidir. Pasaport ve fotokopisi ile birlikte vize başvurusu için şu evrakların tamamlanması gereklidir:

·        Kimlik fotokopisi,

·        Beyaz arka fon üzerine çekilen ve 35x45 mm ebatlara sahip Biyometrik fotoğraf,

·        Demokratik Kongo vizesi başvuru formu,

·        İkametgah belgesi,

·        Seyahat rezervasyonları,

·        Konaklama rezervasyon çıktısı,

·        Sarıhumma aşısının işli olduğu Uluslararası Aşı Kartı,

·        Adli sicil belgesi.

Yukarıdaki evrakların tamamlanması ile başlayan vize başvuru süreci, Marina Vize aracılığı ile en geç 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Başvuru sahipleri Ekspres vize başvurusu tercih ettiğinde ise onay süreci 3 iş gününe kadar düşebilmektedir.

tursab
COPYRİGHT © 2005-2018 MARİNA TURİZM BİLİŞİM TERCÜMANLIK HİZMETLERİ TİC.LTD.ŞTİ. TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Gizlilik Sözleşmesi - Kullanıcı Sözleşmesi

MARİNAVİZE.COM SİTESİNDE YER ALAN TÜM METİN, RESİM VE İÇERİKLERİN TELİF HAKLARI MARİNA TURİZM'E AİTTİR. BASILI VEYA ELEKTRONİK BİR ORTAMDA İZİNSİZ KULLANILAMAZ VEYA KOPYALANAMAZ. İZİNSİZ KULLANAN KURUMLAR VE KİŞİLER HAKKINDA İLGİLİ MAKAMLAR NEZDİNDE İDARİ İŞLEMLER BAŞLATILACAKTIR.